یکشنبه ۰۶ اسفند ۱۳۹۶
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۱:۱۵ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۴
در گفتگوی تلفنی مطرح شد؛
 درخواست پوتین و اوباما از ایران و عربستان   

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور این کشور و باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه تلفنی صحبت کردند.

به گزارش ندای اصفهان، دولت روسیه می گوید که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور این کشور و باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه تلفنی صحبت کردند و خواستار کاهش تنش میان ایران و عربستان سعودی شدند.

 

براساس بیانیه ای که کرملین چهارشنبه شب منتشر کرد رهبران دو کشور به علاوه در مورد اوکراین، راه های حل بحران سوریه و وضعیت در شبه جزیره کره صحبت کردند. کاخ سفید هم در بیانیه ای نوشت که دو رهبر از جمله در مورد نیاز عاجل به اجرای قطعنامه اخیر شورای امنیت سازمان ملل در مورد سوریه بحث کردند.

 

به نوشته بی بی سی، در پی اعدام یک روحانی شیعه در عربستان و حمله گروه های خشمگین در تهران و مشهد به مراکز دیپلماتیک عربستان، این کشور روز یکشنبه سوم ژانویه روابط خود را با ایران قطع کرد.

 

مقام های دولت حسن روحانی رئیس جمهور ایران مکررا حمله به سفارت و کنسولگری عربستان در تهران و مشهد را محکوم کرده و گفته اند که با عوامل آنها برخورد خواهد شد.

 

عادل جبیر، وزیر خارجه عربستان، گفته است که برای برقراری دوباره روابط میان دو کشور، ایران باید مانند یک کشور عادی و نه “یک انقلاب” رفتار کند و به عرف بین المللی احترام بگذارد.

 

رسانه انگلیسی در ادامه این خبر آورده است: روابط ایران و عربستان، دو رقیب منطقه ای در سال های اخیر بسیار پر تنش بوده است. دو کشور بر سر نفوذ در منطقه رقابتی سخت دارند و بسیاری از ناظران معتقدند که ایران و عربستان در سوریه و یمن درگیر نوعی جنگ نیابتی هستند.

 

گفت‌وگوی تلفنی رهبران آمریکا با مقام های روسیه اولین تلاش جهت کاستن از این تنش نیست.

 

باراک اوباما هفته پیش – هفتم ژانویه – تلفنی با حیدر عبادی نخست وزیر عراق صحبت کرده بود. آقای اوباما و آقای عبادی از دو طرف خواستند خویشتنداری نشان دهند و “از گفتار یا رفتار تحریک آمیز بپرهیزند.”

 

آمریکایی ها می گویند که به خصوص نگران تاثیر بد این تنش بر تلاش هایی هستند که برای حل بحران سوریه صورت می گیرد.

 

جان کری وزیر خارجه آمریکا هم پس از قطع روابط میان ریاض و تهران با مقام های ایران و عربستان و همچنین سایر کشورهای منطقه در تماس بوده است.

برچسب‌ها: , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


پویش ملی افتخارم ایران (کلیک کنید جایزه ببرید!)
پویش ملی افتخارم ایران (کلیک کنید جایزه ببرید!)
اصفهان شرق
اصفهان شرق
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز
وعده صادق
وعده صادق