دوشنبه ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
۰۸:۰۰ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۴
رحیم پور ازغدی در نشست «دموکراسی و رسانه»:
 رسانه به ابزار کنترل مردم تبدیل شده است/ غرب دروغ می‌گوید دموکراسی مطلق وجود ندارد   

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در دموکراسی رسانه ای قرار بود مردم حکومت را کنترل کنند اما این رسانه امروز کارش به جایی رسیده که تبدیل شده به ابزار کنترل مردم.

به گزارش ندای اصفهان؛ نشست تخصصی «دموکراسی و رسانه» صبح دیروز به همت بسیج رسانه در سالن شهید رشادی حسینه حضرت زهرا(س) برگزار شد.

حسن رحیم پور ازغدی، به عنوان یکی از سخنران های این نشست بود که سخنان خود را با تبیین ارتباط الهیات و رسانه آغاز کرد. وی در این رابطه گفت: هم رسانه و هم دموکراسی به صورت جداگانه الهیات مخصوص به خود دارند و این نکته بسیار مهمی است که نوع الهیات در دموکراسی و در  رسانه تاثیر دارد.

وی ادامه داد: اگر از منظر اسلامی به رسانه نگاه کنیم در ابتدای امر با مسائل معرفت شناختی، در مقام دوم مسائل اخلاقی و پس از آن با فقه در رسانه مواجهیم، در نهایت نیز الهیات و اینکه چه نوع الهیاتی با چه نوع از رسانه خوانش دارد. نگاه اسلامی به رسانه یعنی ما به ازای هر کدام از این مفاهیم اسلامی یک بیان رسانه ای یا دموکراتیک داشته باشیم. یعنی حقوق اسلامی و رسانه، اخلاق اسلامی و رسانه، الهیات اسلامی و رسانه، شناخت اسلامی و رسانه را بشناسیم و به آن مسلط باشیم.

این استاد حوزه و دانشگاه در رابطه با دموکراسی نیز بیان کرد:‌امروزه مفهوم دموکراسی رسانه ای اصولا وجود ندارد، چون امروزه مرز دموکراسی و هرج و مرج بسیار باریک شده و مفهوم حریم خصوصی و رسانه با هم ترکیب شده است. پیشرفت تکنولوژی آن قدر در زندگی مردم حضور دارد که افراد خودشان به تنهایی رسانه تلقی می شوند؛ در طول تاریخ بشر هیچ گاه مانند امروز این میزان دموکراسی رسانه ای و رسانه دموکراتیک وجود نداشته است که هر کس در خانه خودش با موبایل خودش بتواند در سطح یک شبکه تلویزیونی محتوا تولید کرده و در اختیار دیگران قرار دهد ابزار دموکراتیک شدن رسانه امروزه بیش از هر زمان دیگری در طول تاریخ وجود داشته است اما متاسفانه رسانه ابزاری است برای کنترل مردم نه خدمت رسانه به آن ها!

رحیم پور همچنین افزود:‌کار رسانه «رساندن» است اما امروزه در این دیکتاتوری رسانه ای، گاهی کارکرد آن تبدیل به «نرساندن» می شود؛ یعنی رسانه مفهوم را آن قدر زیبا بیان می کنند که مخاطب مسحور آن زیبایی شده و  اصلا متوجه محتوای پیام نمی شود؛ مخاطب را غرق در شیوه و فن بیان می کند، آن قدر که اصلا متوجه نمی شود چه پیامی را دارد دریافت می کند. معروف است در رسانه که می گویند اگر میخواهی حرف خاصی را بگویی باید حواست باشد که آن را تیز و لبه دار بیان نکنی! بلکه باید آن مفهوم را بسیار نرم بگویی؛ بنابراین پیام را جوری در لفافه نرم منتقل می کنند که هم پیام را منتقل کرده باشند هم آن را به صورت عیان و آشکار نگفته باشند. زرنگی می کنند؛ پیام را می گویند اما جوری می گویند که هر وقت لازم شد آن را در خبرشان حاشا کنند !

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در رابطه با ضعف های رسانه های خودی گفت:‌ بزرگترین مصیبت امروز ما این است که در حوزه رسانه افراد معتقد انقلابی که قوی و متخصص باشند، بسیار کم داریم و این باعث شده متاسفانه رسانه های انقلابی هم در انتقال اخبار درست عمل نکنند. بنده لااقل در مورد خودم علم حضوری دارم که چه چیزهایی را گفته و چه چیزهایی را نگفته ام اما بعضا همین رسانه های انقلابی ۷۰ الی ۸۰ درصد حرف های مرا جور دیگری منتقل می کنند و مفهوم را گاهی حتی برعکس آنچه من گفته ام منتشر می کنند! یک فرد رسانه ای باید بداند، هر کلمه ای را نمی توان در صحبت های دیگران تغییر داد مترادف ها در بیان مفاهیم عمیق نباید جای یکدیگر را بگیرند، بعضی از رسانه ها با جابه جایی کلمات کاری می کنند که ارزش را ضد ارزش و دشمن دوست معرفی می شود.

وی افزود: جریان رسانه در جهان امروز دیکتاتوری هوشمندانه ای است که چنان روباه صفتانه عمل می کند که شما نه تنها از آن ناخودآگاه به عنوان دموکراسی یاد می کنید، بلکه حتی از آن تشکر هم می کنید!!! لیبرال دموکراسی اصلا نمی تواند وجود داشته باشد و در هیچ قطعه ای از تاریخ نیز به صورت مطلق وجود نداشته است. دموکراسی واقعی در هر جای جهان هم که وجود داشته باشد نوعی دموکراسی متعهد است اما غربی ها سعی دارند این گونه القا کنند که دموکراسی مدنظر آنها که البته برای منافع سرمایه داری فعالیت می کند دموکراسی آزاد است و دموکراسی مدنظر ما که دموکراسی اسلامی است را دموکراسی متعهد معرفی می کنند؛ دموکراسی متعهد از منظر علمی مورد نظر آنها یعنی عدم دموکراسی! در حالی که اصل مطلب این است، هر دو نوع این دموکراسی ها، دموکراسی های متعهد هستند و دموکراسی آزاد به معنای مورد نظر آنها اصلا وجود ندارد؛ تفاوت دموکراسی مورد نظر ما و آنها در تفاوت تعهدات مان است آنها متعهد به منافع سرمایه داری هستند و ما متعهد به اخلاق و عدالت هستیم.

ازغدی ادامه داد: در دموکراسی رسانه ای قرار بود مردم حکومت را کنترل کنند و این همان امر به معروف در نگاه اسلامی است اما این رسانه امروز کارش به جایی رسیده که تبدیل شده به ابزار کنترل مردم. رسانه می تواند ظرفیتی ایجاد کند تا سبب بروز جنگ داخلی شود با نوع اطلاع رسانی و نوع منتشر شدن اخبار می توان جنگ داخلی ایجاد کرد. آیا اینکه اخبار جنایات و کشتارهای غرب بایکوت خبری می شوند و در هیچ کجای دنیا شنیده نمی شوند مفهوم دموکراسی رسانه ای است؟

وی همچنین بیان کرد: غربی ها خودشان اذعان دارند که تمام هدف رسانه خدمت رسانی نیست بلکه مدیریت مخاطب است ظاهرش آن است که به عنوان یک خدمت مخاطب را قانع می کند آسوده خاطر در منزلش بنشیند و بدون هیچ زحمتی اخبار در اختیارش قرار بگیرد؛ در حالی که واقعیت آن است که مخاطب در خانه اش نشسته و رسانه در حال مدیریت کردن او است. دموکراسی کامل و آزاد رسانه ای در هیچ کجای دنیا وجود ندارد دموکراسی اصیل و مردم سالاری اصیل تنها در اسلام وجود دارد، در حکومت اسلامی است که مردم خیابان همه حق دارند بدانند در حکومت چه خبر است. حضرت علی می فرماید: پرسش شما مردم از من و نظارت شما بر فعالیت های من حق من است. حضرت نمی فرمایند حق شماست بلکه می فرمایند حق من است! ایشان می خواهند، مردم را تحریک کرده تا در حکومت مشارکت می کنند.

رحیم پور در پایان با ابراز گلگی از رسانه ها گفت: وقتی صحبتی را بیان می کنید مخاطب فقط همان حرف را دریافت نمی کند بلکه عوامل موثر دیگری وجود دارد که روی مخاطب تاثیر می گذارد این مسئله بسیار مهم است اما متاسفانه ما به این نکته توجه نمی کنیم. دشمن تجزیه و ترکیب های شیمیایی در رسانه را به خوبی می شناسد و به کار می بندد در حالی که ما اصلا اینها را نمی شناسیم! البته باید در نظر داشت که دست رسانه مسلمان انقلابی در بسیاری از موارد بسته است چرا که رسانه انقلابی نمی تواند دروغگویی کند و یا وارد حریم خصوصی مردم شود، اینها از منظر شرع حرام است؛ اما خب رسانه های غربی این مزیت ها را دارا هستند. به جز این متاسفانه، سواد اسلامی رسانه را نیز به طور کامل و کافی دارا نیستیم و حتی نمی توانیم از حلال های رسانه ای نیز به طور کامل استفاده کنیم. بعضی حلال های رسانه ای پیچیدگی هایی دارد که ما متاسفانه مشرف به آن نیستیم. ما باید به مردم جهان یاد بدهیم که رسانه قرار نیست مردم را کنترل کند بلکه وسیله کنترل مردم بر حکومت هاست. برای این منظور نیز باید فعالانه وارد عرصه رسانه شد نه منفعلانه چرا که اگر منفعلانه وارد شوید به جای آنکه مدیریت کنید مدیریت می شوید. اگر از ابتدا هدف شما معلوم نباشد قطعا در رسانه غربی غرق خواهید شد و نتیجه کارتان با آنچه که هدف شما بوده است متفاوت خواهد شد.

برچسب‌ها: , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز