دوشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۱
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۴:۴۵ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۲

رنجش اهالی رسانه ای هرند اصفهان؛

کج سلیقگی یک روزنامه در انتشار تیتر خبر اعتیاد!

در روزهای اخیر روزنامۀ شرق مطلبی در موضوع معضل اعتیاد را منتشر کرد که در وهلۀ نخست، بردن نام «هرندی» در تیتر به نوعی رنجش برخی اهالی رسانه ای شرق اصفهان را در پی داشت.

به گزارش ندای اصفهان ، داستان از این قرار است که این روزنامه برای انتشار خبر مربوط به وضعیت بحران اعتیاد در محلۀ هرندی تهران عنوان مطلب خود را اینگونه منتشر کرد؛ «معتادان هرندی در شهر پخش شدند ».[۱]

Untitled

بدیهی است اقدام این روزنامه در پیگیری وضعیت بحران اعتیاد در محله هرندی تهران در نوع خود قابل تقدیر است، لیکن کج سلیقگی مسئولان این رسانۀ نوشتاری در عنوان این مطلب به گونه ای ذائقۀ مخاطب را مشوّش می سازد که در وهلۀ نخست ذهن خوانندگان غیر تهرانی، به سوی معتادان ادعایی هرند سوق داده می شود، زیرا مفهوم، قرائن و شواهد عنوان مطلب اینگونه به مخاطبان القاء می کند که معتادانی از هرند مقصود این روزنامه واقع شده است، در صورتی که اصل ماجرا مربوط به محله هرندی تهران است و مسئولان این روزنامه طبق رسالت ذاتی و حرفه ای خبرنگاری و ژورنالیستی باید در نحوۀ انتخاب عنوان مطلب دقت لازم را روا می داشتند تا زمینۀ انحراف اذهان مخاطبان از محله هرندی تهران به  هرند اصفهان فراهم نگردد. راه حل آن نیز استفاده جزئی  از واژۀ محله و یا عناوین جزئی دیگر از این دست در عنوان این مطلب  است. نه اینکه عنوان مطلب به صورت کلی بیان شود و مخاطب پس از مطالعۀ متن کامل خبر به کُنه ماجرا در مورد اعتیاد در محلۀ هرندی تهران واقف گردد.

در تشریح این مسأله باید گفت در دستور زبان فارسی حرف «ی» کاربردهای مختلفی را دارا است، لیکن یکی از مهمترین کابردهای حرف«ی» در قواعد زبان فارسی، ایجاد نسبت به مکان است مانند: شیرازی٬ اصفهانی.. ، حال با کمال تأسف خبر مربوط به محلۀ هرندی تهران به گونه ای در این روزنامه منتشر شده است که ذهن مخاطب در گام نخست عقلاً و منطقاً به علت انضمام حرف «ی» با واژۀ هرند(هرندی) و فقدان قرائن برای انتقال پیام اصلی در عنوان، ضرورتاً به شهر هرند سوق داده می شود.

از تیتر روزنامه هم که گذر کنیم، در مفهوم کلی باید گفت که پدیدۀ ناپسند جذب مخاطب به هر بها و به هر بهانه ای وضعیت رسانه های دیداری و شنیداری را به شدت با چالش های و پیامدهای متعدد مواجه ساخته است و می طلبد همه رسانه ها اعم از نوشتاری، دیداری و همچنین اهالی رسانه با دقت در مفاهیم ساده ولی عمیق، به واسطه تیتر یا مطلبی، مردم عزیز را که ولی نعمتان انقلاب هستند، رنجیده خاطر نکنند.

به قول شاعر گرامی شهر هرند، محمودی هرندی:

هـــرند شهــر و دیار عالمـــان است

ســرای شیعیــان و عارفـــان است

بنـــازم شهــــر دارالمـومنیــــن را

نگیــن شـرقی نصف جهــــان است[۲]

گفتنی است شهر هرند مدفن حضرت اسحاق بن موسی بن جعفر علیه السلام و شاهزاده حیدر از نوادگان حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام است، هم چنین وجود امکان متعدد تاریخی همچون مسجد جامع، مساجد امام خمینی(ره) و مسجد سادات، چهارکوچه، چهارباب آب انبار، بازار، یخچال سنتی، ۱۷ رشته قنات، خانه ی قدیمی خاکسار، خانه ی صباغی ها، چندین برج کبوتر در اطراف شهر، پتانسیل فرهنگی و دینی شهر هرند را به اوج خود رسانده است. در کنار این ویژگی های بی نظیر باید به بافت شهری زیبا و شکیل و خیابان های متعدد، پارک های تفریحی متعدد و فضای زیبا که به منظور آسایش و استراحت مردم شهر در گوشه و کنار شهر ایجاد شده است اشاره نمودکه بیانگر  ظرفیت عظیم گردشگری این شهر می باشد.

تردیدی نیست که توانمندی­ های فرهنگی این شهر که منبعث از درصد بالای اقشار باسواد و تحصیل کرده و نخبگان علمی و دینی است در اهدای ۷۴ شهید به انقلاب اسلامی متبلور شده است، لذا رویکرد روزنامۀ شرق در عدم تفکیک میان منطقه­ ای در یکی از مناطق تهران با یکی از شهرهای کاملاً فرهنگی و انقلابی در شرق اصفهان قابل تأمل است.

بی شک خبط  و هم انگیز این روزنامه باید با اهتمام مسئولان این رسانۀ نوشتاری در ترمیم این نقیصه مورد توجه قرار گیرد که تحقق این مهم  را می توان در راستای اجرای اصول اخلاقی حرفۀ روزنامه نگاری به شمار آورد.

 

[۱] روزنامه شرق؛۱۷/۱۰/۱۳۹۴٫

[۲] سراینـده : محمــد  محمـــودی هــرندی http://simayeharand.ir.

 

انتهای پیام/

منبع : اصفهان شرق

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


دوره جامع آموزش خبرنگار کوله پشتی/ ثبت نام تا 30 تیر/ کلیک کنید
دوره جامع آموزش خبرنگار کوله پشتی/ ثبت نام تا 30 تیر/ کلیک کنید
مسابقه کاریزمن11: هدایت روابط دختر و پسر به ازدواج (کلیک کنید)
مسابقه کاریزمن11: هدایت روابط دختر و پسر به ازدواج (کلیک کنید)
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715