دوشنبه ۰۴ تیر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۱:۱۵ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۲
تحلیل "ناتالی‌گوله" از روابط ایران و عربستان؛
 سناتور فرانسوی: روحانی تمام کلیدها را در دست ندارد!   

قطعا روحانی اجازه نمی‌دهد که تلاش‌ چند ساله و سود به دست آمده از برجـام هدر رود، اما او تمام کلیدها را در دست ندارد. آمریکا نیز به گونه‌ای مخالفت خود را با عربستان ابراز کرده، اما استراتژی سعودی تخریب گام به گام فرایند بازگشت ایران به صحنه بین المللی است.

به گزارش ندای اصفهان، “ناتالی گوله”، سناتور فرانسوی و معاون کمیسیون امور خارجه، دفاع و نیروهای مسلح مجلس سنای فرانسه، در مطلبی پیرامون تنش میان ایران و عربستان، به تحلیل این تنش از زوایای گوناگون می‌پردازد.

 

بر اساس گزارش وب سایت “رادیو فرانسه” (RFI) این سناتور فرانسوی در ۴ بخش به تحلیل تنش میان ایران و عربستان پرداخته است.

 

وی بر این باور است که “جنگ اقتصادی و برتری جویی مذهبی” یکی از دلایل تنش میان ایران و عربستان است.
ناتالی گوله می نویسد: «در پشت اختلاف نظرهای اعتقادی و مذهبی نوعی کشمکش، برتری جویی غرورآمیز و یک مبارزه اقتصادی نیز پنهان شده است.
کشورهای حوزه خلیج فارس و در رأس آنها عربستان سعودی هیچگاه توافق هسته‌ای ایران را نپذیرفتند و در این مورد همچنان خشم و ناخشنودی خود را نسبت به آمریکا حفظ کرده اند.
از سوی دیگر ضرورت ایجاب کرد که پادشاهی وهابی نه تنها مجبور به مبارزه بر علیه داعش شود بلکه ثابت کند که مبارزه با داعش خواست واقعی عربستان نیز بوده است، هرچند که خودش سرمایه‌گذار تاریخی داعش بوده است.
بنابراین عربستان علاوه برشماری مجازات‌های اعدام در آغاز سال جاری میلادی، ناچاررشد ائتلافی قدرتمند از ۳۴ کشور تشکیل دهد.
در شرقِ پیچیده هیچ چیز تصادفی نیست. بنابراین عربستان سعودی خوب می دانست که با اعدام یک شیخ شیعه مخالف رژیم، نه تنها باعث تحریک خشم و تظاهرات در خیابانهای تهران خواهد شد بلکه خشم اقلیتهای شیعه منطقه همچون بحرین ، یمن و لبنان را هم بر خواهد انگیخت. این یک حرکت حساب شده از طرف عربستان سعودی برای تحریک رقیب بزرگ خود، ایران بود. این در حالیست که ایران برای بازگشت به قلب صحنه سیاست جهانی در تلاش است و تهران نیز به گذرگاه اجتناب ناپذیر سیاستمداران، جهانگردان و بازرگانان تبدیل شده است.»

 

از نظر این سناتور فرانسوی عربستان گرفتار یک سیستم حکومتی پیچیده است  که این موضوع نیز در روابط با همسایگانی چون ایران، تنش زا بوده است.
خانم گوله در این‌ باره می نویسد: «احیا و بازگشت ایران به صحنه جهانی برای عربستان غیر قابل تحمل است. چون در حالی که عربستان سعودی مواجه با یک کسری بودجه تاریخی به میزان ۸۷ میلیارد دلار ، مطابق با ۲۰درصد از تولید ناخالص داخلی خود شده است، ایران به زودی به بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار از دارایی های مسدود شده خود در جهان دست پیدا خواهد کرد.
عربستان سعودی در یک سیستم حکومتی بسیار پیچیده عمل می کند و با حس طرد و رانده شدن از سوی آمریکا، احساس می کند با تبدیل شدن به متحد دست دوم این کشور از جایگاه پیشین خود پائین آمده است.
بنابراین عربستان ناچار است ثابت کند که واقعاً میخواهد با تروریسم مبارزه کند.
از سوی دیگر، با اعدام یک رهبر شیعه و با تحریک تمام شیعه‌ها نشان داد که می‌خواهد کنترل خلیج را به دست گیرد، خلیجی که از نظر عربستان نمی تواند “خلیج فارس” باشد.»

 

 

نماینده مجلس سنای فرانسه معتقد است که عملکرد رئیس جمهور ایران، دکتر حسن روحانی، بسیار خوب عمل بوده است. وی با بهره گیری از شعار انتخاباتی حسن روحانی، می نویسد: «اما روحانی تمام کلیدها را در دست ندارد!»

 

خانم گوله ضمن تمجید از رئیس جمهور به خاطر محکوم کردن حادثه تعرض به سفارت سعودی در تهران، می افزاید: «در برابر شرایط بوجود آمده حسن روحانی باهوشمندی عمل کرد، او نه تنها به محکوم کردن تظاهرات غیر مجاز پرداخت بلکه شماری را نیز دستگیر و برای جلوگیری از وخامت اوضاع تمام تلاش خود را کرد.
اما این جرم و حمله به سفارت عربستان در نهایت به سود چه کسانی تمام میشود و چه کسانی از این مسئله سود می برند؟

 

مسلما به سود محافظه کاران ایران خواهد بود، همان کسانی که با توافق هسته ای و بازگشایی درهای ایران نیز مخالف بودند.
قطعا روحانی نمی تواند اجازه دهد که تمام تلاش های چند ساله و سود به دست آمده از توافق هسته ای به هدر رود، اما او تمام کلیدها را در دست ندارد.[!]
اگرچه آمریکا نیز به گونه ای مخالفت خود را با دولت عربستان ابراز کرده است ، اما استراتژی سعودی ها روشن است: تخریب گام به گام فرایند بازگشت ایران به صحنه بین المللی جهانی.
برای این منظور عربستان نه تنها تلاش در مشارکت با امیران خلیج فارس را دارد بلکه کوشش می‌کند با ترکیه و به ویژه اسرائیل هم همکاری داشته باشد.
ظاهرا این اصطلاح که “دشمنان دشمنان ما دوستان ما هستند”، در سطح دولتها نیز عمل میکند.»

 
این سناتور فرانسوی با “بسیار نظامی” خواندن منطقه خاورمیانه، به استقبال چهارمین بخش از تحلیل خود از فضای روابط ایران و عربستان می رود. وی می نویسد: «فقط اندکی تحریک برای منطقه ای که در حال حاظر بسیار نظامی و مسلح شده کافی است تا آتشی شعله ور شود ، یا به شکل مستقیم، یا از طریق واسطه هایی که ایران قادر به کنترل آنها نیست.»

 

ناتالی گوله بر این باور است که «اگرچه نفوذ ایران قوی و واقعی است، اما در حال حاظر ایران نه تنها بر عملیات شبهه نظامیان یمن ، بلکه بر حزب الله ، اقلیت شیعه عربستان و اقلیت شیعه بحرین نیز کنتزل لازم را ندارد.»

 

از ظاهر کلام این سناتور فرانسوی پیداست که منظور وی از “ایران”، دولت یازدهم می باشدکه به باور نویسنده از نظر ایدئولوژیک بر گروه های مقاومت اسلامی در منطقه نفوذی ندارد. وی معتقد است که «من شک دارم که روحانی بتواند مدت زمان زیادی از جنگ‌های این گروه‌های خارجی اجتناب کند و هم زمان نیز در سطح ملی با مخالفان محافظه کار در ایران مبارزه کند.»
سناتور گوله در پایان یادداشت تحلیلی خود می افزاید: «بیم آن می رود که همانند زمان جنگ بین ایران و عراق، جهان غرب از رقبای ایران، که در راس آنها اسرائیل قرار دارد، حمایت کند.
به نظر می رسد که سکوت ناراحت کننده سفرا این نکته را تاکید می کند.
اما امروز جهان برای مبارزه با داعش به وحدت نیاز دارد و ما شاهد افزایش بی جهت یک فشار دیپلماتیک در ایران و عربستان هستیم.
تمام تعادل و ثبات این منطقه استراتژیک در خطر است و به نظر می رسد که فروشندگان اسلحه روزهای خوبی در پیش رو دارند.
اما باید از تمام عوامل تشدید کننده جنگهای فرقه ای بین شیعه و سنی اجتناب کنیم. چیزی که هم اکنون در حال شکل گیری در مقابل چشمانمان هست، شاید در نهایت بر علیه خود ما عمل کند و دامنه آتش آن از این هم فراتررود.»

 
لازم به ذکر است که انتشار یادداشت فوق با رعایت ملاحظات و حفظ شئون و موازین، صرفا به منظور تنویر افکار بوده و منعکس کننده دیدگاه جام نیوز نمی باشد.

 

 

سند/ ناتالی گوله

منبع: جام

برچسب‌ها: , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


فوری: استخدام مربی بینش مطهر (کلیک کنید)
فوری: استخدام مربی بینش مطهر (کلیک کنید)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز