جمعه ۰۸ بهمن ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۱:۰۵ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۲

پس از سفر به ریاض و تهران؛

نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل: ایران و عربستان به من اطمینان دادند

ظریف گفت که "ایران در قبال بحران‌ها همواره مسئولانه و سازنده" عمل کرده است. او افزود: «ما اجازه نخواهیم داد رویکردهای تنش‌آفرین سعودی، تاثیر منفی برای حل بحران سوریه بگذارد.»

به گزارش ندای اصفهان، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه پس از سفر به تهران و ریاض گفته است که به او اطمینان داده شده بحران جاری در روابط عربستان سعودی و ایران، تأثیری بر روند حل بحران سوریه نخواهد داشت.

 

“استفان  دی‌میستورا” که پیش از ایران به عربستان سفر کرده بود، این سخنان را روز یکشنبه در تهران با خبرنگاران مطرح کرد.

 

او پس از دیدار با محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران گفت: «وزیر خارجه عربستان به من اطمینان داد که از نقطه نظر آنها هیچ اثری وجود نخواهد داشت… در ایران هم همینگونه به من اطمینان داده شد.»

 

به نوشته بی بی سی، دی میستورا هم اکنون درحال سفر به کشورهای مختلف منطقه است تا حمایت این کشورها از روند مذاکرات سوریه را جلب کند. این مذاکرات قرار است ۲۵ ژانویه از سر گرفته شود.

 

او گفت که قطع روابط دیپلماتیک تهران و ریاض نگرانی عمده او پیش از این سفر بوده است.

 

نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل گفت که علی‌رغم تنش در روابط دو قدرت عمده منطقه خاورمیانه مذاکرات روز ۲۵ ژانویه ژنو “همچنان می تواند در فضایی مناسب شروع شود.”

 

دومین نشست وین اواسط ماه نوامبر سال گذشته میلادی برگزار شد. در آن زمان اعلام شد که شرکت‌کنندگان از جمله قدرت‌های جهان، ایران و عربستان با یک طرح صلح برای سوریه موافقت کرده اند.

 

آقای دی میستورا گفت:‌ «من به حرف های آقای ظریف اشاره می کنم که گفت هیچ قصدی وجود ندارد تا اجازه داده شود این تنش بر نیروی محرکه ایجاد شده در مذاکرات وین که ایران بخشی از آن بود اثر بگذارد.»

 

ویدئو/ بی بی سی: میانجی از راه رسید

 

به نوشته دویچه وله، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، روز یکشنبه (۲۰ دی / ۱۰ ژانویه) در تهران در دیدار با استفان دی میستورا، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه، عربستان سعودی را متهم کرد که با اقدامات تنش‌آمیز خود می‌خواهد بر بحران سوریه تأثیر منفی بگذارد.

 

ظریف گفت که “ایران در قبال بحران‌ها همواره مسئولانه و سازنده” عمل کرده است. او افزود: «ما اجازه نخواهیم داد رویکردهای تنش‌آفرین سعودی، تاثیر منفی برای حل بحران سوریه بگذارد.»

 

عادل جبیر وزیر خارجه عربستان روز یکشنبه در نشست اتحادیه عرب برای بحث درباره تنش با تهران گفت که انتظار ندارد این مشکل بر تلاش های صلح سوریه اثر بگذارد.

 

منبع: جام

برچسب‌ها: , , , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715