شنبه ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۰:۱۶ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۲
 «عملیات تل‌آویو»؛ اجرای دقیق و ۸ روز سردرگمی دستگاه اطلاعاتی اسرائیل   

نشأت ملحم گرچه خیلی زود پس از شناخته شدن در فلسطین به شهادت رسید اما طی ۸ روزی که نامش بر سر زبان ها و در رسانه‌ها افتاد تمام دستگاه امنیتی رژیم صهیونیستی را به بازی گرفت و آخر هم نه با کار امنیتی بلکه با خیانت لو رفت.

به گزارش ندای اصفهان، روز جمعه ۱۱ دی ۱۳۹۴ ،یک ژانویه ۲۰۱۶ یعنی روز نخست سال جدید مسیحی نزدیک هتل مندوین در خیابان دیزنکوف در شمال شهر تل آویو، جوان فلسطینی ۲۹ ساله ای با یک اسلحه فالکون، چند صهیونیست را هدف قرار داد. ۷ نفر زخمی شدند و تعداد کشته‌ها ابتدا ۲ و بعد از آن ۳ نفر اعلام شد.

اقدامات اولیه

با آنکه پلیس ظرف زمان کوتاهی در صحنه حاضر شد اما اثری از مجری عملیات نبود. به سرعت فیلم های دوربین های خیابانی و مدار بسته رستوران بازبینی شد و هویت فرد مجری مشخص شد. «نشأت مِلحِم» از فلسطینی های ساکن تل آویو. پدرش عضو حفاظت شهری تل آویو است. پلیس به سرعت منطقه را محاصره کرد و منطقه را خانه به خانه تفتیش کرد. این کار دو روز طول کشید. با وجود رایزنی‌های مختلف مأموران امنیتی و پلیس در مورد اینکه وی هنوز در خانه ای در شمال تل آویو است و احتمال اجرای عملیاتی دیگر از سوی وی وجود دارد اما اثری از نشأت پیدا نشد.

انگشت اتهام به سمت حزب الله با معلوم شدن هویت مقتول اول

از همان ساعات اولیه صهیونیست ها اعلام کردند وی وابسته به حزب الله است و برای حزب الله این عملیات را انجام داده است اما دلیل این رایزنی صهیونیست ها زمانی بر همگان معلوم شد که هویت یکی از دو کشته لحظه نخست عملیات فاش شد. «ألون بکال» و «شمعون رویمی» دو صهیونیستی بودند که در این عملیات به هلاکت رسیدند. مدیر بخش ترور موساد. نشأت کاری کرده بود کارستان. برنامه ای دقیق و انتخاب هدفی دقیق و اجرایی دقیق تر از برنامه.

ادامه تفتیش‌ها

روز نخست برادر نشأت به نام محمد را پلیس به جرم همدستی با وی دستگیر کرد. ۵ روز از وی بازجویی شد اما پس از آن به این نتیجه رسیدند که وی ارتباطی با نشأت ندارد. طی این ۵ روز پلیس دایره محاصره را وسیع کرد. از زمانی که پلیس اعلام کرد نشأت در خانه در شمال تل آویو مخفی شده و احتمالا برای یک عملیات تازه برنامه ریزی می کند از مردم خواستند حتی المقدور در خانه هایشان بمانند و به خیابان نیایند. شمال تل آویو به منطقه اشباح تبدیل شد. اما هیچ ردی از نشأت پیدا نشد.

فرافکنی رسانه‌ای صهیونیست‌ها

پدر نشأت را تحت فشار قرار دادند و پدر گفت اگر او را پیدا کنم خودم تحویلش خواهم داد. به نقل از وی همچنین گفته شد امیدوارم موجب آسیب دیدن شهروندان دیگر نشود و فقط به خودش آسیب بزند. اما همه می دانند که یک پدر هیچ گاه برای فرزند خود چنین دعایی نمی کند.

نا امیدی از حضور نشأت در تل آویو و گزینه‌های دیگر

پس از گذشت ۵ روز پلیس به این نتیجه رسید که احتمال اینکه نشأت در تل آویو باشد کم است و احتمال اینکه اصلا به کرانه باختری فرار کرده باشد نیز وجود دارد. لذا تلاش شد ردی از وی به دست آید اما خبری نبود.

کارد به استخوان صهیونیست‌ها

دو روز دیگر گذشت. پس از گذشت یک هفته نشأت عکسی از خود گرفت در حالی که روزنامه ای عبری در دست دارد که عکس وی بر آن روزنامه درج شده است. اینجای کار دیگر کارد را به استخوان صهیونیست ها رساند. تمام طول و عرض دستگاه های امنیتی رژیم صهیونیستی در داخل منطقه ای کوچک نتوانسته بود یک جوان تنها را پیدا کند.

روز هشتم

روز هشتم فرا رسید این اولین جمله پس از روز عملیات تل آویو است. در منطقه عرعره در ام الفحم منطقه مشهور به مثلث در سرزمین های اشغالی ۱۹۴۸ که محل تمرکز سکونتی فلسطینیان است حضور ارتش و نیروهایش زیاد می شود. نیروهای ویژه ارتش صهیونیستی موسوم به «الیمام» وارد منطقه می شوند و منطقه را محاصره می کنند منطقه محاصره می شود و پس از ساعاتی صدای تیر اندازی و شلیک به گوش می رسد. دقایقی از پایان تیراندازی ها نگذشته است که خبر کشته شدن نشأت ملحم از رسانه های صهیونیستی منتشر می شود.

روایت نخست از شهادت نشأت

خبر نخست در مورد شهادت نشأت ملحم از این قرار بود که نشأت در مسجدی نزدیک روستای عرعره مخفی شده بود. پلیس با دنبال کردن رد وی از موبایل راننده اتومبیلی که صهیونیست ها مدعی شدند وی به قتل رساند دنبال کردند به ویژه که با یکی از دوستانش ارتباط داشته است و از این طریق به مسجد محل اختفا می رسند و وی را در آنجا می‌یابد. پس از درگیری، نشأت به شهادت می رسد.

روایت دوم؛ قلعه های ما همیشه از داخل باز شده‌اند

وکیل خانوادگی نشأت ملحم « نحومی فاینبلات » که وکالت پدر نشأت را برعهده دارد اعلام کرد پیامی را در واتس آپ از یکی از اقوام نشأت دریافت کرده است که در آن وی اشاره کرده است از مکان نشأت خبر دارد. وی نیز این را به دستگاه امنیتی رژیم صهیونیستی خبر می‌دهد. برخی اخبار اعلام کردند نشأت ملحم در منزل همان شخصی که محل حضورش را لو داده بود کشته شده و محل کشته شدن وی مسجد نبوده است.

ابتدا نیروهای امنیتی و ارتش رژیم صهیونیستی یک سگ تربیت شده را به سمت محل می فرستد. نشأت با دیدن سگ به سمت آن شلیک می کند و سگ را می کشد. نیروهای پلیس به سمت محل می روند و پس از درگیری و شلیک طرفین، تیری از سوی یک تک تیرانداز به سر نشأت اصابت می کند و این پایان کار است.

شادمانی نتانیاهو و وزیر کشورش پس از شهادت نشأت

پس از انتشار خبر شهادت نشأت بنیامین نتانیاهو کشته شدن وی را به نیروهای امنیتی و پلیس تبریک گفت. گلعاد اردان وزیر کشور دولت نتانیاهو با خشم اعلام کرد هرکس که شهروندان ما را تهدید کند می کشیم این نشان داد نشأت چقدر دستگاه عریض و طویل صهیونیست ها را به تنهایی مستأصل کرده بود.

شکست هیمنه امنیتی رژیم صهیونیستی

نشأت ملحم یک جوان تنها بود که با برنامه ریزی فردی و بدون هیچ سازماندهی عملیاتی را اجرا کرد که در آن یک مقام امنیتی رژیم صهیونیستی را توانست بکشد. در منطقه ای بسیار کوچک مخفی شد و ۸ روز تمام رژیم صهیونیستی نتوانستند وی را بیابد. در حقیقت نشأت هیمنه و تصویر دروغینی که صهیونیست ها از خود و دستگاه امنیتی خود ساخته بودند را خراب کرد.

پس از شهادت نشأت ملحم اهالی منطقه عرعره با وجود تدابیر امنیتی رژیم صهیونیستی در حمایت از وی شعار دادند و گفتند: بالروح بالدم نفدیک یا شهید « روحمان و خونمان فدای تو ای شهید». این رژیم اعلام کرد اهالی منطقه در زمان حضور وی به او خدمات می داده‌اند.

رژیم صهیونیستی اعلام کرد پیکر او را دو روز بعد از شهادتش تحویل خواهد داد اما نه تنها این کار را نکرد بلکه با بستن منطقه عرعره اقدام به ایجاد پست های بازرسی و بازداشت اهالی این منطقه کرد.

 

منبع: تسنیم

برچسب‌ها: , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز