پنجشنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۶:۰۳ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۰

زاکانی در نشست خبری با موضوع کرسنت:

کرسنت‌های دیگری از قراردادهای نفتی به وجود می‌آیند/ زنگنه به تذکرات بی‌توجهی کرد

رئیس کمیسیون ویژه برجام با اشاره به قراردادهای جدید نفتی در وزارت نفت گفت: این حق مردم است که بدانند، تذکرها داده شد و اقای زنگنه بی توجه به تذکر ها، به این قراردادها پرداخته است که البته که ابعاد انها باید روشن شود.

به گزارش ندای اصفهان،علیرضا زاکانی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی صبح امروز با حضور در نشست خبری که تحت عنوان پرونده کرسنت و قراردادهای جدید نفتی در محل خبرگزاری فارس با اصحاب رسانه برگزار شد اظهار داشت: سال هاست که کشور در آتش اشتباهات گذشته می سوزد.

وی ادامه داد: مشکلات اقتصادی در کشور یک فوریت جدی و اساسی است با توجه به رفع آنها اولویتی است که با فوریت باید توسط مسئولان کشور در دولت و مجلس به انجام برسد.

زاکانی تصریح کرد: سلایق سیاسی در کشور تا پای صندوق های رای با هم رقابت می کنند پس دولت و مجلس وظیفه دارند که دست به دست هم دهند و خدمت به مردم و پیشرفت جامعه را دنبال کنند.

نماینده مردم تهران در مجلس بیان داشت: اتفاقاتی در حال رخ دادن است که آینده بسیار تاریکی را فرا روی کشور قرار می دهد لذا با عبرت از گذشته برای پیشگیری از اشتباهاتی که در آینده پیرامون قراردادهای نفتی جدید شاید رخ بدهد نیز این جلسه برگزار شده است.

دیگر پولی نداریم که از جیب مردم برای کرسنت ۲و ۳ هزینه کنیم!

وی تصریح کرد: امروز اگر مشکلات اقتصادی مشکل اول کشور است و اگر مردم عزیزمان در تنگنای معیشتی به سر می برند دیگر پولی در جیب نداریم که برای کرسنت دو، سه و چهار و … از جیب مردم هزینه کنیم و حق نداریم که اشتباهاتی که در گذشته مرتکب شدیم و آقای زنگنه و دوستان شان آسیب جدی به حوزه نفت و گاز کشور زدند برای بار دیگر آن را تکرار کنیم.

زاکانی ادامه داد: از آنجا که دانستن حق مردم است و ما به عنوان نماینده مردم وظیفه داریم مطالبی که به نفع و صلاح کشور است را دنبال کنیم پس از اینکه مکرر تذکر داده شد که قراردادهای نفتی جدید چه تبعات بزرگی را در پی خواهد داشت و متاسفانه آقای زنگنه و دوستان شان بی توجه به نگاه کارشناسی نسبت به عقد این قراردادها پرداخت به واسطه روشن شدن این پرونده ها امروز به محضر شما رسیدیم.

نماینده مردم تهران در مجلس افزود: در خصوص کرسنت بارها بنده نکاتی را عرض کردم و از مجاری قانونی قبل از بیان آن دنبال کردم امروز شاهد هستیم که هم قراردادهای جدید پایه گذاری می شود که کرسنت های متفاوتی از آن بیرون خواهد آمد ثانیا محکومیت عناصری که فساد در کرسنت انجام داده اند در دستگاه قضایی قطعی شد اما متاسفانه وزارت نفت اهتمامی برای انعکاس این محکومیت به دادگاه لاهه ندارد که به واسطه این فساد قرارداد را ملغی کند و تبعات آن را حمید جعفر که با پیگیری های جدی و اساسی خودش بنیاد فساد را در کرسنت گذاشت پرداخت کند.

برخی از افراد که در قرارداد کرسنت پول دریافت کردن امروز طمع کرندو برای انتخابات مجلس ثبت نام کردند

وی افزود: بنده شنیدم برخی از کسانی که در قرارداد کرسنت پول دریافت کرده اند متاسفانه امروز طمع دارند و برای ثبت نام در انتخابات مجلس حاضر شدند و ثبت نام کردند حالا بماند که امروز برخی از مدعیان در دولت ادعای مبارزه با فساد را دارند اما اسم شان در پول بگیران پرونده سیاه و ننگین است و تعبیر زیبایی که رهبر معظم انقلاب فرمودند که با دست آلوده نمی شود شیشه را پاک کرد مصداق کاملش امروز در حال رقم خوردن است.

زاکانی تصریح کرد: هر کسی که فساد کند و در جهت خلاف منافع ملی حرکت کند ما وظیفه داریم که با همه وجود مانع از این مفاسد و توسعه آنها در کشور شویم. لذا در اینجا یک بیان صریحی را برای آقای زنگنه و دوستانش داریم و آن این که کشور ما دیگر تاب و تحمل بستن قراردادهای کرسنت دیگر را ندارد نکته دوم هم اینکه آگاهی نسبت به شرایط اسف بار کرسنت ما را بر این می دارد که از ابتدا مانع انعقاد قراردادهای جدید نفتی که از کرسنت بدتر است، شویم.

نماینده مردم تهران در مجلس تاکید کرد: ما با شرایطی مواجهیم که تجربه سال 76 تا 84 صدرات آقای زنگنه در جلوی چشمان مان است همین‌ها تلاش کردند نسل سوم قراردادهای بیع‌ متقابل را پایه‌گذاری کنند و با توجه به مشورت انگلیسی‌ها این قراردادها را تنظیم کنند، اما امروز همین افراد مدعی شدند که باید مواردی به قرارداد نسل سوم بیع‌متقابل اضافه کنند و آن را نقد می‌کنند تا به گفته آنها کشورهای جدید مایل به سرمایه‌گذاری شوند.

وی بیان داشت: طی بررسی هایی که انجام دادیم مشخص شد که متن قراردادهایی که این‌ افراد‌ به مجلس منعکس‌ و در دولت تصویب کرده‌اند 13 برگ بیشتر نیست که در 8 مهر ماه تصویب کردند و در آبان ماه امسال زنگنه ابلاغ کرد و برای هیئت تطبیق مجلس آمد در حالی که اصل قرارداد 70 صفحه با متن انگلیسی و مشتمل بر موارد متعدد حقوقی است که به هیچ وجه رونمایی نکرده‌اند و مدعی شدند این اسناد محرمانه است.

 زاکانی ادامه داد: قراردادی که بیش از 2 سال برای آن تلاش شده و با استعانت از انگلیسی ‌ها تنظیم شده است این افراد قراردادهای خام را نیز نظیر لاپوشانی کرسنت محرمانه می ‌دانند و مثل همان کرسنت که مجلس و مراجع قانونی از محتوای قرارداد خبر نداشت.

نماینده مردم تهران در مجلس اظهار داشت: این ادعای محرمانه بودن اسناد در حالی بیان می‌شود که ‌پلیس ضد فساد انگلیس (FSO )  وقتی به دفتر عباس یزدان ‌پناه یزدی در لندن رفت مشاهده کرد که اسناد وزارت نفت ایران از سال 76 تا 84 در دفتر کامپیوتر شخصی این فرد در لندن است.

 نمایندگان مجلس نامحرم هستند آن وقت امثال مهدی هاشمی محرم می شود

وی تصریح کرد: سوال ما این است که چرا این افراد به واسطه مهدی هاشمی محرم می‌ شوند و همه قراردادهای نفتی ایران در لندن در دست آنهاست در حالی که این اسناد در بازرسی کل کشور بلوکه شد و در دوره جدید بازرسی کل کشور مورد بررسی قرار گرفت؛ فراتر از آن انحصار در حوزه نفت و گاز است.

این نماینده مجلس بیان داشت: بی‌ سر و صدا تحت عنوان باشگاه نفت و نیروی ایرانیان انحصار جدی درحوزه نفت و گاز ایجاد می‌ کنند که با تغییر دولت ‌ها انحصار نفت و گاز کشور در دستان افراد خاص باقی بماند که رویش آنها در دوران ریاست قبل زنگنه بوده است و توانسته ‌اند از رانت سال‌ های 76 تا 84 از نفت و گاز و پتروشیمی کشور استفاده کنند و صاحب سرمایه چند هزار میلیارد تومانی شوند.

زاکانی افزود: قشر زیادی از مردم با سیلی صورت خود را سرخ نگه می ‌دارند تا آبروی خود را حفظ کنند که در این شرایط کسانی پیدا شده‌ اند همچون وزیر نفت که به دنبال کسب ثروت ‌های چند هزار میلیارد تومانی هستند.

وی همچنین در مورد تشکیل باشگاه نفت و نیرو خاطرنشان کرد: این باشگاه تشکیل شد تا یک انحصار را در زمینه عقد قراردادهای نفتی ایجاد کند؛ تشکیل این باشگاه می ‌تواند منشأ فسادهای آتی باشد و در کنار آن قراردادهای جدید صنعت نفت نیز به این فسادها دامن بزند.

زاکانی افزود: باید کشور به سمت جلوگیری از خام‌ فروشی حرکت کند اما قراردادهای جدید و این باشگاه موجب شد تا شرایط به سمتی حرکت کند که سوء استفاده‌ کنندگان جهانی به دنبال آن باشند از قراردادهای جدید صنعت نفت استفاده حداکثری داشته باشند.

وی تاکید کرد: قراردادهای جدید صنعت نفت کپی ‌برداری شده از قراردادهای کشور عراق است باید به این نکته توجه کرد که شرایط ایران مانند عراق نیست ما از یک کشور باثبات برخورداریم و باید این سؤال مطرح شود که چرا قراردادهای جدید نمونه کپی ‌برداری‌ شده قراردادهای کشور دوست و برادرمان عراق است.

زاکانی تصریح کرد: ثانیا فضا برای کار کردن شرکت‌ های خارجی در این قراردادهای جدید بسیار بیشتر است باید از حق مردم محافظت کرد و در جهت جلوگیری از فساد باید نسبت به این قراردادها حساس شد.

نماینده مردم تهران در مجلس تصریح کرد: چرا که ما نمونه کرسنت را در گذشته داشته ایم که توسط همین افراد که در رأس کار هستند زمانی منعقد شده و موجب شده تا خسارت ‌های سنگینی به کشور وارد شود.

۵۰میلیادر دلار خسارتی که کرسنت به کشور وارد کرد

وی اظهار داشت: در کرسنت 50 میلیارد دلار خسارت شامل جرائم و عدم ‌النفع به کشور وارد شده که اگر یک حساب ریالی کنیم باید گفت صدها میلیارد تومان به کشور خسارت وارد شده است و چه کسی جوابگوی این خسارت است.

زاکانی بیان داشت: یقه ‌سفیدها و دزدانی که در گذشته با چراغ وارد شده بودند، توانستند سرمایه ملت را به تاراج ببرند.

وی تاکید کرد: قرارداد کرسنت خلاف مصوبه شورای اقتصاد بود به ‌طوری‌ که باید گاز میدان سلمان از مسیر قانونی به عسلویه می‌ رفت ولی مسئولان وزارت نفت این مصوبه را دور زدند و به شیوه ای حرکت کردند که گاز میدان سلمان را به سکوی مبارک برده و به امارات صادر کنند؛ قرارداد کرسنت این شرکت نتوانست به تعهدات خود عمل کند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: براساس الحاقیه پنجم قرارداد می ‌توانستیم این قرارداد را کنسل کنیم اما دیدیم که مسئولان وقت وزارت نفت تیم جدیدی را برای مذاکره با شرکت کرسنت معرفی کرد و در نهایت الحاقیه ششم که بسیار ننگین هم بود و به موجب آن قرارداد باید اجرایی می‌ شد امضا می‌ شود.

زاکانی تاکید کرد: باید شرایط به سمتی حرکت کند که دستگاه‌ های نظارتی بتوانند نسبت به محرمانه بودن قراردادهای جدید و حتی قرارداد کرسنت عکس ‌العمل نشان دهند؛ الحاقیه ششم زمانی که منعقد شد توسط مسئولان وزارت نفت محرمانه اعلام شد به همین دلیل آقای حمید جعفر مدیرعامل شرکت کرسنت توانست از طریق مفادی که در قرارداد محرمانه کرسنت وجود داشت به دادگاه لاهه علیه ایران شکایت کند.

زاکانی خاطرنشان کرد: در برخی از نشریات داخلی می‌بینیم مطالبی در خصوص قرارداد کرسنت منتشر می‌شود که پس از پیگیری های صورت‌گرفته، مشخص شد تمام این مطالب تنظیمات خود شرکت کرسنت است و این شرکت از طریق این مستندات به دنبال این است که بتواند کار خود را در دادگاه پیش ببرد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: وزارت نفت در قرارداد کرسنت و پیگیری آن کوتاهی کرد در حالی که می ‌توانست ادعای خسارت کرده و جلوی حرکت کرسنت را بگیرد اما متأسفانه می ‌بینیم عده ‌ای با رانت دنبال آن هستند تا پول و سرمایه مردم را از جیب ‌شان دربیاورند و به‌ عنوان خسارت به شرکت کرسنت پرداخت کنند.

وی تاکید کرد: امروز همان عناصر در حوزه نفت مشغول به فعالیت هستند و با قراردادهای جدید صنعت نفت به دنبال راه برای راه ‌اندازی یک هزار فامیل و شبکه‌ های اختاپوسی در صنعت نفت بوده تا بتوانند از این طریق فساد جدیدی را در کشور پایه‌ گذاری کنند.

زاکانی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا وزارت نفت اصرار دارد که قراردادهای نفتی مجلس بررسی نشود و نماینده های مجلس از آن اطلاع پیدا نکنند تصریح کرد: متاسفانه دولت محترم که باید مشفقانه از او خواست که مردم و نمایندگان مردم را محرم بداند علاقه بسیار زیادی دارد که کتمان کاری کند و به هیچ وجه اقداماتی که انجام می دهد مورد رصد و نظارت قرار نگیرند.

نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: دیدید در بحث کرسنت یکی از این پرونده ها رونمایی شد لذا ابتدای امر بنده معتقدم که به واسطه روحیه کتمان کاری در دولت است که علاقه ای وجود ندارد که نمایندگان مردم به این قراردادها متوجه شوند و علت دوم هم اشراف داشتن آنها به اشکالات این قراردادهاست و ترس از آن است که اشکالات این قراردادها مشخص شود و سبب شود که این مسیری که برای مرتفع شدن جمعی طراحی شده این مسیر مسدود شود.

وی افزود: لذا اصل موضوع کتمان کردن قراردادها در جهت تامین منافع گروه ها و افراد خاص و شرکت های رانت خور و ویژه ای است که در دوره قبلی صدارت آقای زنگنه ریشه های خود را پیدا کرده و نمو کردند و امروز تبدیل شدند به سرمایه های چند هزار میلیاردی که ما به ازای آن می تواند روی نوسانات و شرایط کشور تاثیر بگذارند.

زاکانی تصریح کرد: بنابراین کاملا مشخص است که چرا آنها علاقه ای ندارند و حتی سر قضیه کرسنت در دوره ای که آقای زنگنه به دنبال کسب رای بودند در مجلس ما با وی جلسه داشتیم که بیش از 60 نماینده در این جلسه بودند که یکی از اشکالات کرسنت که مشخص می کرد به نفع طرف خارجی و به ضرر ماست بحث شد و زمانی که بنده از وی خواهش کردم تا کلی گویی نکند و به صورت دقیق محاسبه کند وی پس از آنکه چند دقیقه اسنادش را بررسی کرد و به بهانه اینکه جلسه ای دارد بدون آنکه سوالی را پاسخ دهد از این جلسه خارج شد و همگان نیز شاهد این قضیه بودند.

نماینده مردم تهران در مجلس تصریح کرد: از آنجایی که می ترسند سوالات اساسی بیرون بیاید و معلوم شود که چه خطراتی برای آینده کشور وجود دارد علاقه ای ندارند که نمایندگان ملت متوجه شوند لذا بهره مندی از منافع اقتصادی موضوع و اینکه کسی نتواند منافعش را مسدود کند یکی از علت هایی است که وزارت نفت از بازگو کردن این مسئله به نمایندگان ملت و مردم طفره می رود.

وی افزود: معتقدم قراردادهای جدید صنعت نفت با بررسی ‌های صورت ‌گرفته با اصول بالادست نظام و سیاست‌ های اعلامی مقام معظم رهبری در تناقض صد درصدی است.

زاکانی تاکید کرد: هرچه سریع ‌تر باید جلوی آن گرفته شود تا خسارت‌ های سنگین به کشور از قالب این قراردادها وارد نشود.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه چرا برخی از کسانی که در کرسنت حضور داشتند مانند مهدی هاشمی، به پرونده ‌شان در این خصوص رسیدگی نمی ‌شود، اظهار داشت: بررسی‌ ها نشان می ‌دهد عده‌ ای به دنبال اطاله دادرسی بودند و از این طریق قصد داشتند که مانع بررسی دقیق پرونده کرسنت در دستگاه قضایی شوند.

زاکانی افزود: از این رو ما از دستگاه قضایی که نشان داده است در پرونده ‌های مختلف به دنبال احقاق حقوق ملت است درخواست می‌ کنیم تا پرونده کرسنت را به طور دقیق مورد بررسی قرار دهد.

زاکانی تصریح کرد: علاوه بر فرد نام ‌برده‌ شده افراد دیگری در وزارت نفت مشغول به کار هستند که نقش موثر در قرارداد کرسنت داشته و باید به جرائم آنان رسیدگی شود.

وی بیان داشت: همین افراد در دوره اول وزارت زنگنه حضور داشتند که موجب شدند تا خسارت سنگین کاهش قیمت نفت به کشور وارد شود و الان همین شرایط تکرار می شود.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اسناد موجود در پرونده کرسنت خاطرنشان کرد: برخی از افراد از طریق این پرونده به ثروت‌ های زیادی دست پیدا کردند که مورد دقت مسئولان قرار نمی ‌گیرد.

زاکانی در خصوص نقش مهدی هاشمی در مسئله کرسنت یادآور شد: در این‌ باره علت آنکه تشکیل پرونده قضایی با تاخیر مواجه شده درخواست وکلای مهدی هاشمی برای ترجمه اسناد و قراردادها بوده که منجر به اطاله زمان شود.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا در حالی ابعاد کرسنت را مطرح می کنید که در آستانه انتخابات قرار داریم بیان داشت: ما سال‌ هاست که نسبت به پرونده کرسنت واکنش نشان داده ایم و خیانت‌ ها را آشکار کردیم چرا که برای امثال بنده دولت ‌ها تفاوتی ندارد.

زاکانی تصریح کرد: در گذشته نیز پرونده سایپا را به دادسرا بردیم و اگر هم راجع به کرسنت از ما شکایت شود قطعا استقبال می ‌کنیم؛ اسناد بسیاری برای خیانت ‌های کرسنت و قراردادهای جدید نفتی در اختیار داریم و در این زمینه هم آماده به رویت رساندن آن برای مردم ایران هستیم.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: هیچ منعی از سوی شورای عالی امنیت ملی برای طرح موضوع فسادهای پرونده کرسنت وجود ندارد و برخی افراد در این زمینه مطالبی را در رسانه‌ ها منتشر کردند که حتی تولید این مطالب توسط رسانه ‌ها نبود چرا که توسط عناصر سودجو این مطالب منتشر شد.

از دل قراردادهای جدید نفتی ده ‌ها فساد کرسنت زاییده می ‌شود

وی بیان داشت: از دل قراردادهای جدید نفتی ده ‌ها فساد کرسنت زاییده می ‌شود و جالب ‌تر اینکه افرادی در انتخابات مجلس شورای اسلامی ثبت‌ نام کرده‌ اند که پول‌ هایی در ماجرای پرونده کرسنت به حساب شرکت ‌های وابسته به آنها واریز شده است.

زاکانی تاکید کرد: به عبارت دیگر در حالی ادعای فساد توسط برخی مطرح می ‌شود که در این باره هدایا و پول هایی دریافت کرده‌ اند؛ نگرانی‌ های بسیاری در این زمینه مطرح شده اما روحیه کتمان‌ کاری مانع از شفاف ‌سازی موضوع شده است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه چرا زنگنه با وجود دست داشتن در پرونده کرسنت به دادگاه احضار نمی شود تاکید کرد: در این زمینه عده ‌ای خود را در یک حصار آهنی قرار داده‌اند.

وی ادامه داد: زنگنه در ماجرای کرسنت بوده و اطلاع داشته و حتی به ابهاماتی که پیش روی مجلس بوده نیز پاسخ دقیق نداده است.

وی از تلخ‌ ترین نکات در پرونده کرسنت را لیست تنظیم شده علی ترقی جاه همراه با حمید جعفر برشمرد و تصریح کرد: علی ترقی ‌جاه لیستی را با حمید جعفر تنظیم کرده بود که به ازای آن 7.15 میلیون درهم به حسابش در فاصله دی تا شهریور 84 ریخته شده است؛ در تعهدات ترقی ‌جاه که در لاهه صحت خط و امضای آن مشخص شد وعده شده بود که حمید جعفر با زنگنه دیدار کند.

وی مهمترین موضوع دیگر را الحاقیه 6 در پرونده کرسنت که در زمان زنگنه توسط جوادی امضا شد خواند و تاکید کرد: این مسئله ملت را از حقوق اصلی اش محروم کرد.

روحانی توان اداره وزارت خانه بدون زنگنه را ندارد

زاکانی با اشاره به 2 نامه روحانی درباره اسناد پرونده کرسنت یادآور شد: در اوایل دهه 80 آقای روحانی نکاتی را اشاره کردند که به درستی برخی اشکالات کرسنت را مطرح کرده بود این در حالی بود که آقای روحانی در دفاع از زنگنه اعلام کرد که حتی برای 2 ماه هم توان اداره وزارت نفت را بدون آقای زنگنه نخواهد داشت.

زاکانی افزود: آقای روحانی حساب ویژه‌ای در قبال توانمندی‌های آقای زنگنه و تیمش باز کرده بود و بعدها با وجود این موضوع بعد از 2 سال در دادگاه لاهه محکوم شدیم و قیمت نفت هم در بدترین وضعییت خود قرار گرفت.

وی رویه وزارت نفت و دولت را در قبال قراردادهای جدید نفتی و پرونده کرسنت کتمان‌کاری عنوان کرد و گفت: در این جریان اگر هم افراد خدومی مقابل این جریان بایستند، حذف می‌شوند که در این باره معاون حقوقی شورای امنیت ملی را با فشار بسیار زیادی را حذف کردند.

این نماینده مجلس گفت: دولت علاقمند است که در مسیر بررسی‌های پرونده کرسنت و قراردادهای جدید نفتی سنگ‌اندازی کنند و برخی از این مسئولان هم مسئولان وزارت نفت هستند.

وی گفت: برای 10 دقیقه سخنرانی در مجلس شورای اسلامی در مخالفت از زنگنه در روز رأی اعتماد بیش از 20 ساعت وقت گذاشتم و با کارشناسان و مدیران مختلفی صحبت کردم در حالیکه آقای زنگنه به سوالات پاسخ نداد.

زاکانی تاکید کرد: با وجود اینکه حق قانونی در جریان پاسخ اشتباه زنگنه به سوالم داشتم اما آقای لاریجانی و هیأت رئیسه این فرصت را به من ندادند.

وی زیان و عدم‌الانفع ناشی از پرونده کرسنت برای کشور را بیش از 50 میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: اگر گاز صادر شده در داخل کشور مصرف می‌شد و یا صادر و یا تبدیل می‌شد اعتبار و امکانات بسیاری برای کشور ایجاد می‌شد.

وی در خصوص ادعای حمید جعفر مبنی بر دریافت خسارت گفت: این کشور ما است که باید در خصوص پرونده کرسنت خسارت دریافت کند چرا که در جریان این پرونده چشمان بینایی وجود نداشت و اگر هم هوشمندی در این باره وجود داشت، چشمان خود را بسته بودند.

این نماینده مجلس همچنین درباره ابعاد ایجاد فساد در قالب باشگاه نفت و نیروی ایرانیان تاکید کرد: وزیر نفت با مسئولیتش شخصاً در رأس این باشگاه بود و تمام شرکت‌های اختاپوسی مسئولان وزارت نفت در این باشگاه حضور پیدا کردند تا میلیاردها ثروت کشور را نصیب شرکت‌های خود کنند.

وی درباره قراردادهای جدید نفتی هم تاکید کرد: لایحه ارسالی به مجلس برای تطبیق قوانین درباره قراردادهای جدید 13 صفحه است در حالیکه اصل این قراردادها کتمان شد و اگر هم‌اکنون منتشر شود ترجمه آن بیش از 100 صفحه خواهد بود.

وی درباره منع فروش گازهای ترش هم که در مجلس پیگیری می‌شد، گفت: علت عمده نتیجه نگرفتن آن لابی‌های سنگین وزارت نفت در مجلس است که متأسفانه حقایق به نمایندگان مجلس بازگو نمی‌شود.

زاکانی در ادامه این نشست خبری گفت: در کنار قرارداد کرسنت دو پیشنهاد دیگر نیز مطرح بود که باید از مسئولانی که این قرارداد را امضا کردند، پرسید چرا به پیشنهادات دیگر عمل نکردند.

وی تصریح کرد: مسئولان فعلی که آن موقع نیز قرارداد را امضا کردند، گفتند به‌دلیل مشکلاتی که در بحث سرزمینی وجود داشت، قصد داشتند با امضای این قرارداد این مشکلات را برطرف کنند، اما آنها دروغ می‌گویند.

وی خاطرنشان کرد: حتی اعلام شد گاز میدان سلمان در حال سوختن است و باید این گاز صادر می‌شد که با بررسی‌های صورت‌گرفته و اسنادی که در دست داریم، مشخص است که گاز در حال سوختن، گاز لایه نفتی است و گاز دالان کنگان نیست.

زاکانی ادامه داد: این حرف درست نیست که باید جلوی سوخت گاز گرفته شود و آن را صادر کنیم.

 وی گفت: باید از آقای زنگنه سؤال کرد چرا به پیشنهادات دیگر توجه نشد و باید پرسید چرا مصوبه شورای اقتصاد رعایت نشد. باید پرسید چرا جلوی فساد در قرارداد کرسنت گرفته نشد.

زاکانی ادامه داد: باید از آقای زنگنه پرسید چرا آن موقع که می‌شد قرارداد کرسنت را فسخ کرد، آن را امضا نکرد و جلوی خسارت‌های سنگین را نگرفت.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: قرارداد کرسنت، یک قرارداد فسادآلود است که از آن دفاع می‌کند و همان افراد نیز کسانی هستند که از قراردادهای جدید صنعت نفت دفاع می‌کنند و اجازه نمی‌دهند این قرارداد در مجلس مورد بررسی قرار گیرد.

زاکانی با اشاره به قراردادهای جدید صنعت نفت گفت: ابتدا گفته می‌شود که این قراردادها فقط حوزه مشترک را مدنظر قرار داده است، اما وقتی به متن اصلی قراردادهای جدید مراجعه می‌شود، می‌بینیم میادینی که در حال تولید و توسعه هستند نیز در قالب این قراردادها واگذار خواهند شد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: اما از همه بدتر زمانی است که می‌بینیم کار به توسعه میادین مشترک رسیده، به‌طوری‌که قرار است شرکت‌های خارجی که توسعه میادین مشترک را برعهده می‌گیرند از طرف ایران، با شرکت‌های خارجی آن سمت مرز نیز مذاکره کنند، سؤال اینجاست، آیا آنها منافع ما را در نظر می‌گیرند، یا منافع خودشان را و به دنبال حداکثر کردن سود خود هستند.

زاکانی در ادامه در پاسخ به سؤال خبرنگاری گفت: مهدی هاشمی جرائم متعددی دارد که هنوز پرونده این آقا باز است و به تمام جرائم آن رسیدگی نشده است.

وی گفت: هنگام رسیدگی به پرونده مهدی هاشمی، حتی قوه قضائیه فشارهای سنگینی را از اطراف متحمل شد و برخی نیز دیدند که کارشان پیش نمی‌رود،‌ سعی داشتند قاضی پرونده را نیز خودشان انتخاب کنند، اما خوشبختانه قوه قضائیه با صلابت توانست پرونده مهدی هاشمی را رسیدگی کند و امیدواریم مابقی جرایم نیز رسیدگی شود.

زاکانی گفت: در کنار آقای مهدی هاشمی که باید پرونده‌اش در کرسنت مورد بررسی قرار گیرد، افراد دیگری هستند که هم‌اکنون به‌عنوان مسئولان ارشد صنعت نفت، مشغول به کارند و همین افراد به دنبال عقد قرارداد با شرکت‌های خارجی از طریق مدل جدید قراردادهای نفتی هستند که باید دست این افراد را بست.

در تلاش هستیم تا جایی که امکان دارد زنگنه استیضاح نشود

وی ادامه داد: ما به جای آنکه به دنبال استیضاح باشیم، قصد داریم که دولت بتواند خودش اصلاحات را انجام دهد و جلوی فساد را بگیرد، اما محض اطلاعتان باید بگویم همین امروز، قبل از آنکه در جلسه شما حاضر شوم، عده‌ای در مجلس شورای اسلامی به دنبال استیضاح بودند و هنوز این بحث ادامه دارد، اما به نظر می‌ رسد استیضاح ‌کنندگان سعی دارند از طریق تذکر کار را پیش ببرند و حتی ‌الامکان کار به استیضاح کشیده نشود.

منبع: دانشجو

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


ثبت نام دبستان پسرانه تربیتی طاها
ثبت نام دبستان پسرانه تربیتی طاها
خرید کتاب «بخوانید، اراده کنید و ثروتمند شوید»
خرید کتاب «بخوانید، اراده کنید و ثروتمند شوید»
خرید کتاب «پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی» (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
خرید کتاب «پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی» (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715