پنج شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۲:۰۸ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۸
براساس آمارهای بانک مرکزی
 هزینه‌های جاری دولت یازدهم دو برابر دولت دهم شد + نمودار   

مطابق آمارهای بانک مرکزی، هزینه‌های جاری دولت در نیمه اول امسال نسبت به نیمه اول سال ۱۳۹۲ بیش از ۴۶ درصد بیشتر شده و از ۵۱ هزار میلیارد تومان به ۷۵ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است و یعنی در عرض ۲ سال، مخارج جاری دولت ۲۴ هزار میلیارد تومان بیشتر شده است.

به گزارش ندای اصفهان، بی انضباطی مالی و بودجه ای یک از بارزترین انتقاداتی بود که به دولت احمدی‌نژاد از سوی کارشناسان اقتصادی صورت می گرفت، اما آمارها نشان می‌دهد دولت فعلی به مراتب پرخرج‌تر از دولت قبل است.

با وجودی که دولت توانسته در ۲ سال و نیم اخیر نرخ نقطه به نقطه تورم را ۳۴ درصد کاهش دهد، هزینه‌های جاری آن بیش از ۴۶ درصد افزایش پیدا کرده است.

نرخ تورم نقطه به نقطه در ابتدای دولت یازدهم یعنی تیرماه ۱۳۹۲ حدود ۴۴ درصد بود که این رقم در آبان‌ماه امسال به حدود ۱۰ درصد کاهش پیدا کرده است و این نزول ۳۴ درصدی بارها از سوی مسئولان دولتی به عنوان موفقیت بزرگ مطرح شده است.

با کاهش چشمگیر تورم، انتظار می‌رفت رشد شتابان هزینه‌های جاری دولت نیز کنترل شود یا این که حداقل در حد تورم افزایش پیدا کند.

اما گویا هزینه‌های جاری دولت از روند نزولی تورم بی‌خبر بوده است، زیرا مطابق آمارهای بانک مرکزی، هزینه‌های جاری دولت در نیمه اول امسال نسبت به نیمه اول سال ۱۳۹۲ بیش از ۴۶ درصد بیشتر شده و از ۵۱ هزار میلیارد تومان به ۷۵ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

یعنی در عرض ۲ سال، مخارج جاری دولت ۲۴ هزار میلیارد تومان بیشتر شده است که با توجه به روند نزولی تورم، چنین افزایشی در هزینه‌ها قابل تامل است.

 

هزینه‌های جاری دولت یازدهم 2 برابر دولت دهم

 

به طور کلی مطابق آمارهای بانک مرکزی، دولت فعلی اقتصاد کشور را به شدت پرهزینه‌تر از دولت قبل اداره می‌کند. بر اساس آمارهای بانک مرکزی، دولت یازدهم در ۲۶ماه نخست فعالیت خود در مجموع ۳۱۴٫۶ هزار میلیارد تومان صرف هزینه‌های جاری کرده که به طور میانگین ماهانه ۱۲۱۰۰ میلیارد تومان می‌شود.

این در حالی است که دولت دهم که به ولخرجی مشهور بود، در مجموع ۴ سال فعالیت خود ۳۰۹ هزار میلیارد تومان صرف هزینه‌های جاری‌اش کرده بود. به عبارتی می‌توان گفت دولت یازدهم در عرض ۲ سال به اندازه ۴ سال دولت قبل خرج کرده است.

میانگین هزینه‌های جاری دولت دهم ۶۴۳۷ میلیارد تومان بود که تقریبا نصف رقم دولت یازدهم است.

آمارهای بانک مرکزی و وزارت اقتصاد نشان می‌دهد هزینه‌های جاری دولت در میانه سال ۱۳۹۲ و با تغییر سکاندار قوه مجریه به ناگاه تا ۲ برابر افزایش پیدا کرد و این رشد نابهنگام در سال گذشته و نیمه اول سال جاری نیز ادامه پیدا کرده است.

افزایش عجیب هزینه‌های جاری دولت در ۲ سال اخیر در حالی است که مسئولان بارها نسبت به کسری بودجه و خزانه خالی و افت فاحش درآمد نفتی ابراز گلایه کرده‌اند.

منبع: مشرق

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز