سه شنبه ۰۱ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۲۰:۴۵ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۶
حمایت غرب از دیکتاتورها و پادشاهان؛
 الجبیر: باید ما را تشویق کنید/ دوستی آمریکا با بدل داعش/ کاخ سفید: ما نگرانیم   

عبدالکریم لاهیجی از مخالفین سرسخت جمهوری اسلامی در گفتگو با بی بی سی با انتقاد از رابطه نزدیک آمریکا و عربستان گفت: «اگر دولت آمریکا راست می‌گوید به شورای حقوق بشر سازمان ملل یا حتی به شورای امنیت سازمان ملل، قطعنامه‌ای پیشنهاد کند. فقط با محکوم کردن شفاهی، آن هم یک دولت دوست، نباید بسنده کرد.»

به گزارش ندای اصفهان، دولت‌های غربی که همواره از حامیان جدی پادشاهان منطقه بوده و هستند، مانند همیشه به انتقاد لفظی از پادشاهی عربستان اکتفا کردند.

 

حکومت پادشاهی عربستان، از دوستان و متحدان نزدیک غرب در خاورمیانه محسوب می‌شود.

 

 

 

 

محکوم کردن خشک و خالی آل‌سعود بدون تحریم و تنبیه

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید در جدیدترین اظهارنظر گفت: «ما نگران نقض حقوق بشر در عربستان هستیم. مخصوصا اعدام هاى اخیر و به ویژه یک روحانى شیعه.»

 

سخنگوی کاخ سفید در نشست مطبوعاتی خود بدون آنکه درباره اقدامات بازدارنده در مقابل دولت سعودی چیزی بگوید، به این گفته بسنده کرد که آمریکا به طور مرتب نگرانی‌ها در مورد وضعیت حقوق بشر در عربستان را با مقام‌های سعودی در میان گذاشته است.

 

ارنست روز گذشته همچنین گفت که ایالات متحده، همزمان نگران “کوتاهى ایران در حفاظت از اماکن دیپلماتیک” و خواهان خویشتنداری ایران و عربستان سعودی در ارتباط با تنش‌های مربوط به اعدام شیخ نمر، روحانی شیعه در عربستان است.

 

آمریکا تاکنون نه تنها هیچ کدام از کشورهای پادشاهی منطقه را به دلیل نقض حقوق بشر تحریم نکرده؛ بلکه روز به روز بر دوستی و نزدیکی با آن‌ها افزوده است.

 

 

عادل الجبیر

 

 

از سویی دیگر، “زیگمار گابریل” معاون صدراعظم آلمان نیز، به عربستان سعودی هشدار داد اگر به روند اعدام‌های دسته‌جمعی ادامه دهد آلمان در مورد فروش اسلحه به این کشور تجدید نظر خواهد کرد. او گفت رفتار عربستان نشان می‌دهد تصمیم آلمان در خودداری از فروش تانک و مسلسل ژ۳۶ (مدل پیشرفته ژ۳) به این کشور تصمیم درستی بوده است.

 

به نوشته سایت بی بی سی، عادل جبیر، وزیر امور خارجه عربستان در گفت‌وگو با رویترز در پاسخ به سوالی درباره اعدام های اخیر گفته است: «ما باید برای این کار تشویق شویم، نه این‌که مورد انتقاد قرار بگیریم.»

 

“فدریکا موگرینی” مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز به ابراز نگرانی لفظی اکتفا کرد. وی نیز با وجود رابطه گسترده اتحادیه اروپا با دولت سعودی، گفته است که اعدام شیخ نمر، نگرانی‌هایی جدی را درباره وضعیت آزادی بیان و احترام به حقوق سیاسی و شهروندی در عربستان سعودی ایجاد کرده است.

 

هم آمریکا و هم اتحادیه اروپا در طول سال‌های گذشته روابط گسترده‌ای با دیکتاتورهای منطقه‌ای چون صدام، قذافی، حسنی مبارک، بن علی داشته‌اند و اکنون نیز با وجود عدم وجود دموکراسی و آزادی و نقض حقوق بشر از سوی آل‌سعود حاضر به اقدام تنبیهی علیه آن‌ها نیستند. دولت‌های غربی با چشم بستن بر نوع حکومت پادشاهان منطقه، تأمین کننده تجهیزات نظامی و ابزارهای سرکوب و شکنجه را برای آن‌ها فراهم می‌کنند.

 

“دیوید کامرون” نخست وزیر بریتانیا که یکی از تأمین کنندگان سلاح برای آل‌سعود است، گفت که کشورش با حکم اعدام مخالف است و آن را در هر شرایطی و هر کشوری، از جمله عربستان سعودی، محکوم می کند.

 

 

وقتی لاهیجی جایزه حقوق بشری‌اش را از اولاند گرفت

 

 

روایت فعال ضد جمهوری اسلامی از حقوق‌بشر غربی

“عبدالکریم لاهیجی” رئیس جامعه‌های بین المللی حقوق بشری در گفتگو با بی بی سی، با مقایسه حکومت سعودی با داعش گفت: «عملی که انجام شده نوعی کشتار دسته‌جمعی است. یعنی ۴۷ نفر را بدون محاکمه کشته‌اند و به شیوه داعش، سر عده‌ای را جدا کردند. نوع دیگری از حکومت داعشی دارد در عربستان حکومت می‌کند.»

 

لاهیجی که از مخالفین جدی جمهوری اسلامی است با اشاره به روابط خوب دولت‌های غربی با پادشاهی آل‌سعود افزود: «[دولت سعودی]از زمان تأسیسش بهترین روابط را با کشورهای غربی و به خصوص دولت آمریکا داشته است. اگر دولت آمریکا راست می‌گوید  به شورای حقوق بشر سازمان ملل یا حتی به شورای امنیت سازمان ملل، قطعنامه‌ای پیشنهاد کند. فقط با محکوم کردن شفاهی، آن هم یک دولت دوست، نباید بسنده کرد.»

 

ویدئو/ سخنان لاهیجی

 

 

وی گریزی هم به تجاوز عربستان به یمن زد و نمونه‌ای از برخورد دوگانه غرب با حقوق‌بشر را آشکار کرد: «فجایعی که دولت عربستان و متحدانش در یمن مرتکب می‌شوند و هزاران نفر از مردم غیرنظامی را کشته‌اند. این از موارد جنایت جنگی است. در دو ماه گذشته در تماس‌هایی که ما با دولت هلند داشتیم قرار شد قطعنامه‌ای به شورای حقوق بشر داده شود فقط برای اعزام یک هیأت تحقیق، اما تمام کشورهای غربی از جمله فرانسه، آمریکا و آلمان به قدری به دولت هلند فشار آوردند که طرح آن قطعنامه را پس گرفت.»

 

لاهیجی در پایان سخنانش گفت: «امر بدیهی است که من مخالف جمهوری اسلامی هستم ولی می‌خواهم بدانم که چگونه است که درباره ایران، کشورهای غربی مانع از صدور قطعنامه نمی‌شوند و قطعنامه تصویب می‌شود ولی در این مورد مانع تصویب قطعنامه شدند.»

منبع: جام

برچسب‌ها: ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز