جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۹:۱۸ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۶
پشت پرده قطع رابطه عربستان؛
 تعویض منطقه بازی در نبرد جهانی «ایران‌هراسی»   

آمریکا با کمک ترکیه، عربستان را وارد بازی کرده و خود در حال ماهیگیری از این آب گل آلود است.

ندای اصفهان – سرویس سیاسی: خبر قطع رابطه عربستان و برخی کشورهای منطقه با ایران، این روزها نقل مجالس و اسباب خنده و شگفتی شده است. از جیبوتی که پیدا کردن آن روی نقشه به ذره بین نیاز دارد تا بحرینی که مساحت آن از جزیره قشم ایران نیز کمتر است، هر یک در مضحک تر کردن این قهر سیاسی بی تاثیر نبوده اند.

 

این واکنش غیر متعارف سعودی در قطع رابطه با ایران به سبب مواجهه با خشم برخی جوانان که به آسیب رساندن به بخش هایی از ساختمان سفارت عربستان انجامید، نمی تواند عکس العمل هم وزنی برای این شیطنت ها باشد، مخصوصا اینکه سران حکومت ایران این عمل را محکوم کردند و خواهان رسیدگی به این غائله شدند. اگر تجاوز به سفارت مستمسکی برای قطع رابطه سیاسی بود، این ایران است که باید رابطه خود را با کشورهای زیادی به سبب همین تجاوزها قطع می کرد، انجا که سفارت ایران در لندن و بیروت و افغانستان مورد تجاوز قرار گرفت و تعدادی از مسئولین ایرانی به شهادت رسیدند.

 

بهانه بودن تجاوز به ساختمان سفارت عربستان برای قطع رابطه با ایران با کمترین تاملی قابل برداشت است. حتی شاید بتوان گفت عربستان حدس می زده که ایران در مقابل اعدام شیخ نمر دست به واکنش هایی می زند که می تواند آن را پیراهن عثمان کرده و با همین بهانه، کم و بیش گام در قطع رابطه با ایران بنهد.

 

زمینه های شکل گیری این قطع رابطه را می توان در ۲ رویداد پیگیری نمود:

 

نخست: توافق جامع و نهایی هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ (برجام)؛

دوم: ورود پوتین به ایران و قطع رابطه مسکو _ آنکارا در پی سقوط بمب افکن روسیه در سوریه.

 

پس از توافق برجام آمریکا مسائل زیادی را از دست رفته می بیند. هم از طرفی نمی خواهد عهدشکنی علنی کند که باعث مخدوش شدن وجهه او در جوامع بین المللی می شود و هم نمی تواند نفع بردن ایران را از این توافق بنگرد. از همین روی اقدامات تلافی جویانه ای در دستور کار قرار داده، از جمله تحریم های جدید اما در شکل و ظاهری متفاوت. بدین صورت که اینبار نه آمریکا ایران را تحریم کند و نه کشورهای طرف قرار داد ایران را تحریم مستقیم نماید بلکه کشورهای مختلف را به جان ایران بیندازد و آنها ایران را تحریم کنند.

 

آمریکا می داند که منطقه غرب آسیا منطقه ای است که دولت های عربی تحت عنوان اتحادیه کشورهای عرب به پشتیبانی هم برمی خیزند. عربستان یکی از ۶ عضو موسس اتحادیه و پرنفوذ ترین آنها است. ایران نیز به جهت منطقه مشترک، تعاملات زیادی با این کشورها دارد. آمریکا تنها از طریق عربستان می تواند کشورهای منطقه را متقاعد به قطع رابطه با ایران کند. راضی کردن عربستان نیز خرج چندانی برای آمریکا ندارد؛ فشارهای بین المللی زیادی که از جانب ایران در یک سال گذشته بر عربستان وارد شده، کاسه صبر آنها را لبریز کرده و تنها منتظر جرقه ای برای نشان دادن کینه خود هستند.

 

پس از دعوای سیاسی مسکو _ آنکارا، اردوغان خطر نفوذ ایران را بیش از پیش فهمید. دولت ترکیه می داند که قطع رابطه با روسیه، تبعات زیادی برای آنها دارد و نقشه بازی را به نفع ایران تغییر می دهد، به همین منظور با سفر به عربستان، پادشاه سعودی را از آینده منطقه بیمناک می سازد و راه هایی در مقابل دولت سعودی می گذارد تا نتیجه آن قطع رابطه عربستان با ایران شود. در این میان متاسفانه برخی دانسته یا ندانسته بهترین یاری را به عربستان رسانده و با تجاوز به سفارت سعودی در تهران، پازل چیده شده توسط غرب را کامل کردند. تقویت روابط آنکارا _ اسرائیل در این مدت را نیز نباید دور از چشم داشت.

 

در نتیجه می توان گفت که اقدام عربستان و برخی کشورهای منطقه در قطع رابطه با ایران، به نوعی تغییر منطقه بازی از سمت آمریکا به این کشورها است. آمریکا با کمک ترکیه، عربستان را مرتبه ای دیگر وارد بازی کرده و خود در حال ماهیگیری از این آب گل آلود است. نکته مهم این است که بازی، همان بازی است و آمریکا از زمین بازی خارج نشده، تنها موقتا از این ابزار برای پیشبرد منافع خود استفاده کرده است. با همین نگرش می توان مخالفت های ظاهری برخی سران غرب با این اقدامات عربستان را تنها برای داور نشان دادن نقش خود در این بازی تفسیر نمود.

 

منبع: جام

برچسب‌ها: , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز