یکشنبه ۰۳ تیر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۹:۰۹ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۶
وال استریت ژورنال؛
 حق وتوی ایران در کنگره آمریکا!   

«در جواب آقای ظریف باید گفت: بله! مگر اینکه شما کشته شدن صدها نفر از سربازان و تفنگداران آمریکایی را نادیده بگیرید ...»

به گزارش ندای اصفهان، روزنامه آمریکایی “وال استریت ژورنال” در گزارشی تحت عنوان “حق وتوی ایران در کنگره” به اعتراض نسبت به سیاست های دولت اوباما در رابطه با ایران پرداخته و عنوان می کند “ایران به دنبال وتو کردن قانونی محدودیت ویزا است که اخیرا به تصویب کنگره آمریکا رسیده است.”
در این گزارش آمده است: «پرزیدنت اوباما بیشتر میراث سیاست خارجی خود را بر توافق هسته ای ایران بنا کرده است اما آیا این توافق، به ایرانی ها حق وتو قوانین وضع شده در کنگره آمریکا را می دهد؟ این سئوال اصلی در رابطه با سر و صداهایی است که ایران با تصویب یک قانون امنیتی توسط کنگره پس از وقوع حملات تروریستی در “سان برناردینو” و پاریس به راه انداخته است.»

 

این روزنامه آمریکایی پس از توضیح در رابطه با قانون محدودیت ویزا برای کسانی که به ایران و چند کشور دیگر سفر کرده اند، می نویسد: «طرفداران توافق هسته ای از این هراس دارند که قوانین جدید ویزا مانع از سرازیر شدن سرمایه گذاران خارجی به ایران خواهد شد. محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه ۱۸ دسامبر خود با نیویورکر (New Yorker) عنوان کرد: “قانون جدید ویزا پوچ و بی معنا است: آیا هیچ کس در غرب تا کنون توسط یک شهروند ایرانی هدف گرفته شده است؟”»
در ادامه این گزارش با طرح اتهامات دروغین علیه ایران آمده است: «در جواب آقای ظریف باید گفت: بله! مگر اینکه شما کشته شدن صدها نفر از سربازان و تفنگداران آمریکایی در عراق به وسیله بمب های کنارجاده ای ایرانی را نادیده بگیرید و یا حمایت ایران از تروریست های حماس و حزب الله و یا تلاش برای ترور سفیر عربستان سعودی در آمریکا در سال ۲۰۱۱ که با حمایت ایران صورت گرفت.
جان کری وزیر امور خارجه [آمریکا] روز بعد [از اظهارات ظریف] پاسخ او را با نوشتن نامه ای داده و عنوان کرد: دولت آمریکا، قدرت استثنا قرار دادن برای محدودیت های ویزا که توسط کنگره تصویب شده را دارد و این قانون، آمریکا را از انجام تعهداتش بر اساس توافق هسته ای باز نخواهد داشت و مشکلی برای منافع مشروع تجاری ایران ایجاد نخواهد کرد.

 

اما ایران هنوز تهدید می کند که به خاطر این موضوع به کمیسیون مشترک -که توسط شورای امنیت سازمان ملل برای داوری در اختلافات توافق هسته ای تشکیل می شود- شکایت خواهد کرد. مقامات ایرانی بر هواداری نمایندگان روسیه، چین و شرکای تجاری اروپایی ایران در این کمیسیون، حساب باز کرده اند.

 

اما کنگره در این رابطه بسیار خشمگین است. برخی از اعضای کنگره در نامه ۲۲ دسامبر خود به جان کری عنوان کردند که کنگره صریحا با استثنا قائل شدن برای تجار ایرانی در قانون ویزا مخالفت کرده و ساده ترین راه برای از بین بردن این محدودیت ها برای ایران، پایان دادن به حمایت از تروریسم است.»
در انتهای این گزارش با تکرار ادعاهای واهی علیه ایران، آمده است: «نقش ایران در بی ثبات کردن خاورمیانه پس از توافق هسته ای، بدتر شده است. اکنون ایران به دنبال وتوی ضمنی یک قانون داخلی-امنیتی تصویب شده توسط کنگره آمریکا است. پرزیدنت اوباما این قانون را امضا کرده و جان کری نیز در جولای گذشته، توافق هسته ای را امضا کرده است. اکنون زمان تصمیم گیری بر سر این موضوع است که ایران خطر بزرگتری را بر ایالات متحده تحمیل می کند یا کنگره آمریکا.»

 

 

برچسب‌ها: , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


فوری: استخدام مربی بینش مطهر (کلیک کنید)
فوری: استخدام مربی بینش مطهر (کلیک کنید)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز