پنج شنبه ۰۳ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۷:۱۰ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۶
 ظریف: ریاض باعث خجالت جهان اسلام شد/ جعفری: برای ایجاد صلح میان تهران و ریاض تلاش می‌کنیم   

نشست خبری وزرای خارجه ایران و عراق برگزار شد.

به گزارش ندای اصفهان، “محمدجواد ظریف” و ابراهیم الجعفری” وزرای خارجه ایران و عراق در محل وزارت امورخارجه با یکدیدگر دیدار و گفتگو کردند.

پس از این دیدار هر دو وزیر به میان خبرنگاران امده و وزرای خارجه ایران و عراق کنفرانس مطبوعاتی مشترکی را برگزار کردند.

وزیر امورخارجه کشورمان در آغاز این نشست خبری ضمن خوشامد به وزیرخارجه عراق گفت: ایران و عراق روابط گسترده و مستحکمی دارند و هر دو با افراطیون مبارزه می‌کنند.

وی ادامه داد: امروز در مورد شرایط ویژه‌ای که در منطقه پس از گردن زدن شهید شیخ النمر اتفاق افتاد صحبت کردیم، این اقدام به هیچ شکل قابل توجیه نیست.

وزیرخارجه کشورمان افزود: این اقدام در دنیا با نفرت رو به رو شده و متاسقانه رژیم سعودی در طول دو سال گذشته بر خلاف مسیر تعامل و مذاکرات هسته‌ای همگام با رژیم صهیونیستی همگام شده و‌ علیه مردم ما با کاهش قیمت نفت قدم برداشت.
وی تصریح کرد: اینها اقدامی از  روی ضعف انهاست و این روند تشنج آفرینی باید متوقف شد، ایران به دنبال تنش در منطقه نیست و برای حفظ وحدت جهان اسلام در مقابل دشمنان قسم خورده اش  حرکت خواهد کرد و باید اقدام مشترکی در جهان اسلام صورت بگیرد.
ظریف با اشاره به اتفاقاتی که شنبه شب در تهران و مشهد رخ داد گفت: ایران موظف است از مهمانانی که در کشورش قرار دارد محافظت کند و برخورد جدی صورت خواد داد و تمام حمایت خود را از مقرهای دیپلماتیک سعودی انجام دادیم اما سعودی‌ها به ایجاد تنش ادامه دادند، از سوی دیگر تملم مقامات ما این حرکت را محکوم کردند.
وزیر خارجه کشورمان با اشاره به اینکه به روز اجرایی برجام نزدیک شده‌ایم گفت: ایران و آمریکا بیشترین نقش را در روند اجرای برجام داشته‌اند به همین جهت تماس‌های ما نیز افزایش پیدا کرده و در هفته آینده جلساتی را خواهیم داشت و اصل صحبت‌های بنده با جان کری پیرامون برجام بود اما به هر حال خبر اول دنیا اقدامات رژیم سعودی است و هر دیپلماتی پیرامون این موضوع چند کلمه‌ای صحبت خواهد کرد اما رایزنی صورت نگرفته و صحبت‌ها همچنان با امریکا پیرامون برجام است.
وی با اشاره به برگزاری نشست وزرای خارجه اتحادیه عرب اظهار داشت: تمرکز ما در این نشست بر روی مسئله وحدت است و‌ گوشزد خواهیم کرد که جهان اسلام با خطر مشترک رو به روست، و ما باید منطقه را حفظ کنیم و اجازه ندهیم که تشنج به وجود بیاید.
“ابراهیم الجعفری” وزیر خارجه عراق در این نشست خبری اظهار داشت: با توجه به روابط خوبی که با ایران داریم نمی‌توانیم در مورد بحرانها ساکت باشیم و لازم است خرکتی را آغاز کنیم چراکه  تشنج منطقه را به سوی مشکلات بیشتر سوق میدهد.
وی ادامه داد: اعدام شیخ النمر را محکوم می‌کنیم چرا که وی اصلا فردی متکی به سلاح نبود بلکه اصلاح‌طلب بود، به همین جهت تلاش‌هایی را شروع کردیم تا تبعات این مسئله کاهش پیدا کند، با پنج وزیر عرب صحبت کردیم همچنین با دبیرکل اتحادیه نیز رایزنی‌هایی صورت گرفت.

وزیر خارجه عراق افزود: در جنگ با داعش پیروزی‌هایی داشتیم و ارتش عراق و کیفیت مدریت آن در اختیار عراق است،گفتکوی مستقیمی با ترکیه داشتیم و هرگونه نقض حاکمیت عراق را رد می‌کنیم اما این کشور همسایه ماست و در ارتباط گیری با آن تمسک می‌جوییم، در سطح بین المللی طی نشست هایی که صورت گرفت این اقدام ترکیه محکوم شد.

وی گفت: ما بر اساس دستورات قرآن کریم معتقدیم باید با مظاهر مقارن اسلام در یک جا جمع شویم نه اینکه علیه یک دیگر ائتلاف کنیم، گرچه این ائتلافها توان مقابله با جمهوری اسلامی را ندارند و اعتقاد داریم تمام جهان اسلام با یک خطر مشترک رو به رو است.

الجعفری با اشاره به میانجیگری کشورش گفت: ما با ایران روابط خوب و منافع مشترک داریم و با عربستان نیز در ارتیاط هستیم و با توجه به اهمیت روابط ایران و عربستان و اینکه عراق در عمق منطقه قرار دارد برای کاهش این تنش به ایران سفر کردیم تا به فاجعه در این زمینه نرسیم. به همین جهت با بعضی دوستان عرب خود تلفنی صحبت کرده و در اینده سفرهایی به این کشورها خواهیم داشت و رای ایجاد صلح میان تهران و ریاض تلاش می‌کنیم.

 

منبع: دانشجو

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز