شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۱:۳۸ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۷
رادیو ملی آمریکا؛
 شادی بیهوده از توافق هسته‌ای/ تجارتی در کار نخواهد بود   

«بسیاری از شرکت های تجاری آمریکایی با وجود سرخوردگی از دیدن شروع ارتباط رقبای اروپاییشان با ایران، هنوز امیدوارند ...»

به گزارش ندای اصفهان به نقل از جام نیوز، یکی از ابعادی که پس از اتمام مذاکرات وین از سوی ناظران و رسانه ها به آن پرداخته می شود، بحث لغو تحریم ها و تبادل اقتصادی میان طرف های گفتگوست.

 

 

پایگاه “رادیو ملی آمریکا” (NPR)، در گزارشی تحت عنوان “لغو تحریم های ایران برای شرکت های تجاری آمریکایی چه معنایی دارد” به بررسی روابط تجاری ایران و آمریکا پس از توافق هسته ای پرداخت.

 

 

در این گزارش آمده است: «از زمان انتشار خبر توافق هسته ای ایران، تعداد زیادی از مشتریان تجاری با “ویلیام مک گلون” وکیل اهل واشنگتن و متخصص حقوق تجاری و تحریم های اقتصادی، تماس گرفته اند. او می گوید مجبور شده است آب پاکی را روی دست آن ها بریزد.»

 

 

“مک گلون” می گوید: “این توقع و یا تصور در جامعه تجاری آمریکا وجود داشت که تحریم ها برداشته شده است؛ در حالی که حقیقت این است که چارچوب حقوقی [تحریم های] آمریکا به قدرت خود باقی خواهد ماند”. تنها بخش اندکی از تحریم های آمریکا که مربوط به فعالیت های هسته ای ایران است، طبق مفاد این قرارداد به حالت تعلیق درخواهد آمد.»

 

 

این پایگاه آمریکایی در ادامه نوشت: «تحریم های مربوط به تروریسم و حقوق بشر که در سال ۱۹۹۵ توسط کنگره به تصویب رسیده به قدرت خود باقی خواهند بود و طبق گفته “مک گلون” این دسته از تحریم ها، شامل ممنوعیت های بسیار سختی است.

 

 

او می گوید: “بر اساس یک قاعده کلی، هر شرکت آمریکایی و یا هر فرد آمریکایی از انجام هرگونه فعالیت تجاری در ایران منع خواهند شد، مگر در صورتی که مجوز ویژه در این رابطه داشته باشند.»

 

 

در ادامه این گزارش آمده است: «این شامل شرکت های نفتی آمریکا، بانک ها و شرکت های کلاهای مصرفی می شود. یک مقام ارشد دولت اوباما در مصاحبه با خبرنگاران گفت: “ما تحریم تجاریمان نسبت به ایران را لغو نخواهیم کرد. از این پس نیز به طور کلی تمامی معاملات اشخاص و بانک های آمریکایی با شرکت های ایرانی ممنوع خواهد بود. و این شامل سرمایه گذاری در ایران و یا تسهیل تجارت با ایران از طریق واسطه گری کشور سوم خواهد بود.»

 

 

پایگاه رادیو ملی آمریکا، در ادامه ضمن اشاره به برخی استثنائات در تحریم روابط تجاری شرکت های آمریکایی با ایران پس از توافق هسته ای از جمله صنایع هوایی غیر نظامی و صنایع غذایی و دارویی می نویسد: «البته این داستان در مورد شرکت های اروپایی کاملا متفاوت است. “ونسا کیارا” معاون کمیته اضطراری تجارت آمریکا در این رابطه می گوید: “من فکر می کنم واقعیت خارجی این است که اروپایی ها در این موضع پیش قدم باشند.”

 

 

او می گوید تحریم های اروپایی که به مراتب محدودتر و کوتاه مدت تر از تحریم های آمریکا است، به زودی لغو خواهند شد. تولید کنندگان نفت اروپا گفته اند که مشتاق به بازگشت به تجارت با ایران هستند. خودروسازان فرانسوی نیز اشتیاق زیادی برای بازگشت به ایران دارند.»

 

 

در انتهای این گزارش آمده است: «بسیاری از شرکت های تجاری آمریکایی با وجود سرخوردگی از دیدن شروع ارتباط رقبای اروپاییشان با ایران، هنوز امیدوارند.

 

“ونسا کیارا” می گوید آن ها خوش بینانه اما با احتیاط به این موضوع نگاه می کنند و بسیاری از شرکت ها امیدوارند که این توافق شروعی برای گشایشی گسترده تر است؛ آن ها به سختی رایزنی خواهند کرد تا تحریم های شدید آمریکایی لغو گردد.»

 

 

 

برچسب‌ها: , , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


«توئیت گرام» آموزش حضور موثر در توئیتر و اینستاگرام؛ ثبت نام 09132706715
«توئیت گرام» آموزش حضور موثر در توئیتر و اینستاگرام؛ ثبت نام 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز