چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
۱۵:۵۱ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۵
با شیفت شب زندگی درست برخورد کنیم!
 نگاهی به فیلم شیفت شب کاری از نیکی کریمی   

شاید اگر این فیلم با خودکشی یکی از طرفین به پایان می رسید، اقبال عمومی به آن بیشتر می شد چراکه به نوعی عادت کردیم در این فضا فیلم هایی سیاه ببینیم. اما شیفت شب روایت امید جاری در زندگی ناهید و فرهاد است...

ندای اصفهان- سید محسن میرزاترابی/

نیکی کریمی بازیگر ۴۴ ساله سینمای ایران که در فیلم های متعددی به ایفای نقش پرداخته است، این بار با چهارمین فیلم سینمایی خود «شیفت شب»، بر روی پرده سینما ظاهر شده است.

شیفت شب داستان زندگی ناهید است. مدتی است فرهاد رفتارش عوض شده، تندخو و پرخاشگر شده است، حوصله زندگی ندارد. ناهید متوجه می شود فرهاد فریب یکی از همکارانش را در شرکت خورده و پانصد میلیون تومان از حساب شرکت برداشته اند تا از ترکیه پرده وارد کنند و یک ماهه پول را سرجایش بگذارند. رفیق فرهاد بعد از گرفتن پول متواری می شود. فرهاد در صدد جور کردن بدهکاریش به شرکت است. ناهید به او کمک می کند تا زندگیشان را دوباره بسازند…

فیلم شیفت شب

نکاتی چند پیرامون این فیلم ذکر شدنی است:

۱- شیفت شب از نظر هنری ایرادات بسیاری دارد. از جمله ریتم بسیار کند فیلم که به واقع تماشاگر احساس خستگی و کسلی می کند. شخصیت پردازی فوق العاده ضعیف کاراکتر های فیلم. مخصوصا حضور دو سکانس خانم کریمی و دیالوگهای بی ربطشان با ناهید. البته آتیلا حجازی هم دو سکانس بدون دیالوگ حضور دارد. باز هم دوربین روی دست در فیلمی که اصلا احتیاج به این تکنیک ندارد. اگر هم کارگردان تشخیص می دهد دوربین روی دست باشد بهتر است از فیلمبرداری نسبتا حرفه ای استفاده کند که اینقدر دوربین تکان تکان نخورد. فیلمنامه ای ضعیف که ارتباط بین دیالوگ ها مشخص نیست. ناهید وسط صحبت با مادر خود ناگهان می گوید: «تازه آدم میفهمه کسی که عزیزترینشه چقدر ازش دوره» دیالوگی بی ربط به سایر گفتگوها.

در کل از نظر هنری اصلا حرفی برای گفتن نداشت و به قول فراستی عزیز: «مجبورید مگر فیلم بسازید؟ این همه کار در عالم است. مثلا بازیگری»

۲- شیفت شب روایت زنی است که برای بقای زندگی خود می جنگد اما بدون شوهر. فرهاد همه ماجرا را سه ماه از شریک زندگی خود پنهان کرده است. مقوله ای که متاسفانه در خیلی از خانواده ها رواج دارد. پنهان کاری زوجین از یکدیگر بیشترین اثر را در از بین رفتن اعتماد متقابل دارد. اعتمادی که باید پایه و ستون زندگی باشد با پنهان کاری در حال فرو ریختن است. اما ناهید جسورانه این پایه را نگه میدارد و به شوهرش برای حل مشکل بدون آگاهی او کمک می کند. شیفت شب روایت مردی است که برای رسیدن به خوشبختی مسیری غیر از صلاح را انتخاب کرده است. توهم یک شبه ره صد ساله را رفتن در بین جوانان ما به وضوح یافت می شود.

۳- شیفت شب بر خلاف فیلم های رایج که انتهایی باز دارند، به نظر من انتهایی بسته دارد و آخر فیلم معلوم است. ناهید با فروش اثاث منزل و باز پس گیری پول رهن و کمک برادر فرهاد، به فرهاد کمک می کند تا بدهی اش را بپردازد. این یعنی امید به ادامه با هم بودن. شاید اگر این فیلم با خودکشی یکی از طرفین به پایان می رسید، اقبال عمومی به آن بیشتر می شد چراکه به نوعی عادت کردیم در این فضا فیلم هایی سیاه ببینیم. اما شیفت شب روایت امید جاری در زندگی ناهید و فرهاد است. فرهاد حتی بعد از اخراجش از کار، کارهای متعددی را انجام می دهد. حتی موش کشی در سطح شهر تهران با تفنگ ساچمه ای!! البته این آخری را باید بررسی کرد که وجود دارد یا نه. به هر حال شیفت شب روایت زندگی هایی است که اگرچه زوجین اشتباهاتی دارند اما سعی در جبران آن هستند و برای بقا می جنگند. پایان فیلم راه حل مشکل ناهید و فرهاد را به راحتی نشان می دهد به گونه ای که یک ربع انتهایی فیلم همه مشکلات حل می شود. شاید این برداشت را بشود کرد که:

به جای آنکه مشکلات را آنقدر برای خود بزرگ کنیم، با کمی فکر و تامل درباره مشکلات راحت آنها را می توان حل کرد.

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز