پنج شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۲۱:۵۱ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۳
یک پیام و دو محکومیت؛
 ای کاش شیخ نمر در پاریس به شهادت می رسید!   

این به دور از اعتدال است که بیش از نیمی از پیام رسمی دولت جمهوری اسلامی ایران، معطوف به محکومیت مسئله ای باشد که در داخل کشور رخ داده، چرا که این موضوع به راحتی قابل پیش بینی و پیشگیری بود. ضمنا اعلام دو محکومیت در یک پیام جلوه مناسبی ندارد...

ندای اصفهان- سعید نادری (دانشگاه صنعتی اصفهان)

نمی دانم ترجمه پیام فارسی رئیس جمهوری اسلامی ایران در پی شهادت شیخ نمر باقر النمر به زبان عربی یا انگلیسی دقیقا چند کلمه خواهد شد ولی عجالتا نقد را می چسبیم و نسیه را رها می کنیم.
از میان ۳۲۱ کلمه پیام فارسی شیخ حسن روحانی در پی شهادت شیخ نمر به دست قصابان سعودی، ۱۶۴ کلمه در محکومیت اقدام حمله مشکوک به سفارت و کنسولگری عربستان در ایران که از جانب ایشان اقدام عوامل خودسر و افراطی خوانده شده و ۱۵۷ کلمه (البته با احتساب «بسم الله الرحمن الرحیم» و «حسن روحانی» و «رییس جمهوری اسلامی ایران») متعلق به نهیب های ولرم و نه چندان انقلابی جناب رئیس جمهور در راستای محکومیت جنایت رژیم آل سعود می باشد.(+)

حسن روحانی
فعلا در مقام کیفیت سنجی آن ۱۵۷ کلمه محکومیت حسن روحانی به دنبال این اتفاق هولناک نیستیم؛
به دنبال کمیت یابی انصاف شیخ اعتدال هستیم که، جناب روحانی:
۱- حمله به سفارت هر کشوری در جمهوری اسلامی ایران محکوم و مردود است، ولی اگر اندکی در صدور پیام و محکومیت عمل شنیع حکام سعودی سرعت عمل به خرج می دادید، آیا امکان جلوگیری از حمله به سفارت عربستان فراهم نمی آمد؟ ضمنا با توجه به ابعاد گسترده ی انگیزشی عوامل حمله، این اقدام کاملا قابل پیش بینی بود. به هر حال زمانی که مردم زبان رسمی حاکمیت خود را در موضوعی با این درجه اهمیت خاموش ببینند قهرا به واسطه ی جوشش برآمده از غیرت دینی، با زبانی غیر رسمی (و البته در مواردی هزینه آور) جای خالی پیام شما را پر می کنند. وظیفه ی کنترل هیجانات و عواطف مردم در چنین حوادثی در وهله نخست بر عهده دولت است.
۲- آیا بهتر نبود پس از ابعادسنجی کامل مسئله و روشن شدن جمیع زوایای ماجرای حمله به سفارت عربستان که بی شک بررسی های دقیق و موشکافانه نیروهای اطلاعاتی و امنیتی را می طلبد، دست به صدور چنین پیام عجولانه ای می زدید؟ برخی اخبار از به آتش کشیده شدن سفارت عربستان پیش از ورود معترضان حکایت می کنند.
۳- این به دور از اعتدال است که بیش از نیمی از پیام رسمی دولت جمهوری اسلامی ایران، معطوف به محکومیت مسئله ای باشد که در داخل کشور رخ داده، چرا که این موضوع به راحتی قابل پیش بینی و پیشگیری بود. ضمنا اعلام دو محکومیت در یک پیام جلوه مناسبی ندارد، زیرا در فضای رسانه ای راه را برای برداشت های دوگانه و همچنین کم وزن کردن محتوای اصلی پیام باز می گذارد.

۴- مردم همواره در حال مقایسه اند. مردم سرعت صدور پیام رئیس دولت شان در چند حادثه اخیر تروریستی را با هم مقایسه می کنند. هنوز خون قربانیان حادثه تروریستی در پاریس خشک نشده، رئیس دولت ایران پیامی از جانب ملت ایران جهت همدردی صادر می کند ولی برای شهادت شیخ مبارز و مجاهد فداکار آیت الله نمر ۲۴ ساعت بعد! به قول یکی از دوستان ای کاش شیخ نمر در پاریس به شهادت می رسید.
و البته من هنوز هم نمی دانم پیام رئیس جمهوری اسلامی ایران به زبان «قابل فهم» حکام سعودی چند کلمه خواهد شد؟!

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز