پنج شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
۱۱:۰۳ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۷

آشنایی با مراکز فرهنگی شهر اصفهان

گروه فرهنگی فانوس؛ اینجا پسرها را راه نمی دهند!

لحظه های ناب عنوان جلسات عمومی گروه فرهنگی فانوس است که چهارشنبه عصرها در تالار سوره بر گزار می شود. تالار کوچکی که کفاف جمعیت را نمی دهد…

ندای اصفهان- نرگس قوه عود/ در ادامه معرفی مراکز فرهنگی شهر اصفهان اکنون به معرفی گروه فرهنگی فانوس می پردازیم. معرفی خود را در چند بخش تقسیم می کنیم:

۱) لحظه های ناب

لحظه های ناب عنوان جلسات عمومی گروه فرهنگی فانوس است که چهارشنبه عصرها در تالار سوره بر گزار می شود. تالار کوچکی که کفاف جمعیت را نمی دهد. جمعیتی که ۴ بعد از ظهر گرم تابستان، از راه دور و نزدیک به تالار سوره می آیند تا پای صحبت های حجت الاسلام داستانپور، لحظه هایی ناب را تجربه کنند:

»»» جالب ترین لحظه زندگی که واقعا از آن لذت برده اید چیست؟ سوالی که با جواب های زیر مواجه شد:

– وقتی کودکی منو با مادرش اشتباه می گیره و می پره بغلم!

– نصف شبی که از شدت سکوت از خواب بپرم، چشمم به آسمون بیفته و ببینم داره برف میاد.

– وقتی صبح زود با وحشت از خواب بیدار می شم و احساس می کنم دیرم شده، بعد یادم میاد امروز جمعه است.

– وقتی آخرین امتحان ترم رو با موفقیت می دم و به سفر میرم.

– وقتی ۴شنبه می شه و من یاد لحظه های ناب می افتم…

۲) اینجا فانوسی روشن است !

حوالی سال ۱۳۸۴ به اهتمام تعدادی از دختران دغدغه مند و با همکاری حجت الاسلام و المسلمین داستانپور جلساتی با موضوعات اعتقادی و اجتماعی … با رویکرد مهدویت در فرهنگسرای پرسش برگزار می شد. پس از چندی با توجه به استقبال قابل توجه از جلسات و بازخوردهای مخاطبین، افراد مذکور به فکر افتادند تا با تشکیل یک گروه منسجم افکار خود را در جامعه بسط داده و بر فضای فرهنگی اثرگذار باشند. آنها نام گروه فرهنگی فانوس را برای خود انتخاب نموده و به ادامه فعالیت پرداختند.

 این گروه می کوشد تا با ساماندهی و برنامه ریزی فعالیت جمعی دختران و بانوان به تعمیق وگسترش فرهنگ انتظار و آگاه سازی و دغدغه مندسازی در این زمینه، فضای مهدویت را در جامعه ترویج نماید. فانوس برای نیل به این اهداف از قالب های مختلفی چون برگزاری جلسات عمومی لحظه های ناب (چهارشنبه عصرها تالار سوره)، اردوهای زیارتی و تفریحی، مراسم خاص ماه مبارک رمضان و محرم، سفرهای قم جمکران و مشهد، برگزاری سمینار، نمایشگاه های مختلف، سیرهای مطالعاتی و… با موضوعات مختلف اعتقادی، اجتماعی، اخلاقی… ، دعای ندبه، جشن‌ها اعیاد مذهبی و عزاداری‌های اهل بیت سلام‌الله علیهم اجمعین، بهره می گیرد.

فانوس چند سال پس از تشکیل سعی کرد به سمت کار منسجم و تشکیلاتی حرکت کند و در این راستا به تعیین ساختار و تدوین اساسنامه و مرامنامه، آیین نامه ی شورای مرکزی و شرح وظایف کادر پرداخت و هم اکنون در حال تدوین چشم انداز و برنامه ریزی برای آینده است. در مرامنامه ی این گروه آمده است:

– اخلاص و در نظر داشتن رضایت خدا در همه ی امور

– فعالیت های انجام شده زمینه ای است برای خودسازی بیشتر و بهتر خود

– مسئولیت پذیری و تلاش جدی در راستای انجام امور محوله

– صمیمیت و حسن برخورد با یکدیگر و رفاقت بین اعضای کادر

– روحیه ی تعاون و همکاری

– دغدغه برای ارتقاء کمی و کیفی دائمی، امور شخصی و گروهی

– ولایت پذیری و تبعیت از مسئول گروه

– دغدغه داشتن و تلاش جهت رشد و تکامل یکدیگر

۳) ساختار

فانوس دارای یک شورای مرکزی  ۹ نفره ( ۷نفر عضو اصلی و ۲ نفر علی البدل) ۲۰ واحد با عناوین اردویی و گل گشت، سایت، اداری و روابط عمومی، صوت و تکثیر، نیروی انسانی و پرسنلی، عکس و فیلم، پژوهش، پشتیبانی و خدمات، مالی، انبار، نماهنگ، تزئینات، آموزش، تبلیغات، سیر معرفتی، فرهنگی، محصولات فرهنگی، مراسم و مناسبت ها، درسی و کانون ها، اعضای کادر که در این واحدها مشغول به فعالیت اند و اعضای عادی می باشد.

واحد نیروی انسانی مدیریت کلی مجموعه را به عهده دارد و کلیه واحدها موظف به ارائه گزارش ماهانه به آن هستند. این واحد همچنین اموری چون:

–  تشکیل و تکمیل پرونده اعضای ثابت

– صدور کارت عضویت ثابت

– شناسایی نیروهای مستعد در جلسات، شناسایی نیازهای واحدها و معرفی افراد مناسب به آنها

– برپایی جلسات ثابت برای اعضای کادر بصورت ماهانه

– برنامه ریزی جهت گسترش روابط دوستانه و صمیمیت بین اعضا

– بررسی وضعیت شخصی اعضای کادر (تحصیلی، خانوادگی، بیماری و…)

– پیگیری حضور افراد کادر در جلسات و بررسی علت حضور غایبین

– تحویل گرفتن طرح های شش ماهه از واحدهای مختلف و تحویل به دبیر شورا

– و…

را انجام می دهد.

واحد پژوهش به همکاری با سایر قسمت ها و سرویس محتوایی دادن به آنها، تشکیل تیم تحقیقاتی و تعریف کردن موضوعات مورد نیاز جهت انجام کارهای تحقیقاتی لازم و برنامه ریزی جهت استفاده از نتایج تحقیقات، برگزاری کلاس های آموزشی لازم جهت امور پژوهشی، تهیه جزوات تحقیقاتی، برنامه ریزی در راستای آشنایی اعضا با فرهنگ شهادت و دفاع مقدس و همکاری با واحد فرهنگی در این زمینه می پردازد.

واحد آموزش وظایفی چون تشکیل شورای آموزشی و تدوین برنامه های آن،  هماهنگی با سایر قسمت های گروه، برنامه ریزی برای دوره های آموزشی مورد نیاز، ایجاد سیستم حضور و غیاب و پیگیری حضور مستمر اعضا،‌ تیم بندی اعضا و تشکیل گروهی از سر تیم ها و آموزش، تشکیل تیم های دانش آموزی، استعدادیابی و معرفی قسمت ها و بکارگیری اعضای جدید، نظرسنجی و ارزیابی می باشد.

واحد سیر معرفتی ایجاد چارت تشکیلاتی،  فعال نمودن سیستم حضور و غیاب و پیگیری علت غیبت غایبین، استعدادیابی اعضا جهت چشم انداز بلند مدت برنامه های تخصصی، راه اندازی سیستم غیر حضوری و پیاده کردن برنامه در سایت فانوس، گروه بندی اعضا، بکارگیری شیوه های نوین جهت تشویق اعضا و ایجاد انگیزه را انجام می دهد.

واحد فرهنگی فانوس به بررسی وضعیت اخلاقی و معنوی گروه و ارائه خدمات فرهنگی متناسب با آن، ارائه مشاوره و خدمات فرهنگی به سایر واحدها مثل مراسم و مناسبت ها و اردویی و گل گشت، تمرکز جدی بر روی جذب و نگهداری مخاطب از طریق برگزاری کلاس، کارگروه و تشکیل گروه های جذب نیرو، برگزاری جلسات سیاسی و غیره با توجه به نیاز مجموعه می پردازد.

واحد کانون ها تلاش برای تشکیل کانون های مختلف، آموزش مجری گری، آموزش های لازم، مشخص کردن دقیق شرح وظایف هر کانون، سیاست گذاری مشخص در راستای استفاده از کانون ها برای ارتقا کمی و کیفی برنامه ها و استعدادیابی اعضا را انجام می دهد.

کانون متأهلین گروه فرهنگی فانوس یکی از این کانون ها است. این کانون قریب به ۱۰۰۰ نفر عضو از دانشجویان و دانش آموزان و طلبه های دختر دارد که در راستای ترویج فرهنگ دینی و اسلامی و آداب و مباشرت فعالیت می کنند.

اعضای شورای مرکزی فانوس در انتخابات دو مرحله ای برای یک سال توسط اعضا مشخص می شوند. تا کنون دو دوره انتخابات در فانوس برگزار شده است. اعضای شورا علاوه بر مدیریت و برنامه ریزی برای پیشبرد اهداف و انجام فعالیت های اجرایی محوله و نظارت بر مجموعه، نقش حمایتی و پشتیبانی برای واحدها را نیز به عهده دارند، به صورتی که هر یک از اعضای شورای مرکزی دو یا سه واحد را رصد و پیگیری می نماید.

گروه فرهنگی فانوس

۴) کمی عمیق تر!

الف-  فانوس “حرکتی جدید از دختران اصفهان” یک ویژگی منحصر به فرد و جالب دارد: تنها مجموعه فرهنگی است که تمامی اعضای شورا،کادر و مخاطبین آن از دختران و بانوان هستند.

ب-  فانوس مجموعه ای است که از نظر مالی وابستگی چندانی ندارد. البته لازم است برنامه ریزی جدی تری در این زمینه داشته باشد.

ج-  مخاطب این مجموعه خاص نیست. در واقع گروه، پذیرش دختران و بانوان در هر سن و از هر قشری را دارد. این امر که خصوصا در جلسات لحظه های ناب کاملا مشهود است بیانگر آن است که موضوعات مطروحه از جانب مجموعه به درستی انتخاب شده و نیاز قشر وسیعی را بر آورده می کند.

د- در زمینه ی جذب مخاطب، فانوس را می توان بسیار موفق دانست. چرا که تمامی برنامه هایش با حداکثر تعداد مخاطب برگزار می شود. مخاطبینی از مناطق مختلف شهر اصفهان.

ه- فانوس مجموعه ای بسیار پویا است. مدام مسیر آمده را ارزیابی کرده و خود را برای آینده محیا می کند. مجموعه می کوشد خود را بر اساس شرایط زمان به روز کند. فانوس از لحاظ تئوریک (ساختار، شیوه ی عملکرد واحدها، شیوه ی نظارت و… ) قوی است هر چند هنوز نتوانسته در اجرایش موفق عمل کند.

و- نقش محوری حجت السلام داستانپور در مجموعه اگرچه که هم جنبه ی کاریزماتیک دارد و هم تسلط ایشان بر مسائل دینی مانع انحراف مجموعه است ولی اهالی فانوس را بسیار وابسته کرده به طوری که در تمامی سمینارها، جلسات و سفرها استاد شخصا سخنرانی می نمایند. این امر موجب می شود اعضا به خوبی رشد نکنند، تفکر نقادانه در آنها شکل نگیرد و با افکار و اندیشه های مختلف آشنا نباشند.

ز- به نظر می آید فانوس سیال نیست و تمرکز بر نیروسازی در آن کمتر وجود دارد.

ح- فانوس اگرچه از لحاظ کمی عملکرد قابل قبولی دارد اما باید به کیفیت نیز توجه کند و سطح محتوایی را ارتقا دهد، خود را از نگاه معیشتی برهاند و در فضای عمیق تری بیندیشد.

منبع: صاحب نیوز

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
جشنواره هنر دیجیتال انقلاب اسلامی با جوایز ویژه- برای ارسال آثار کلیک کنید
جشنواره هنر دیجیتال انقلاب اسلامی با جوایز ویژه- برای ارسال آثار کلیک کنید
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز