دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس:
چاپ خبر
۰۷:۳۳ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۳
گفتگو با حجت الاسلام مهدی اژه ای
 اعدام شیخ باقر النمر انتقامجویی از شکست های عراق و سوریه بود/ شیعه انقلابی برایشان قابل تحمل نیست   

در زمان جنگ هم هر موقع پیروز می شدیم، یک شخصیت از علمای ما را ترور می کردند... می خواستند شیعه و جامعه هایی که بیدار شدند را سرکوب کنند لذا شما می بینید تا نیجریه و همه جای دنیا این تفکر را دنبال می کنند... مسئولین دولتی باید بیش از اینها اقداماتی را داشته باشند

ندای اصفهان- سرویس گفتگو: بار دیگر وهابیت جنایتکار دست به اقدامی هولناک زد. خبری شوکه کننده در رسانه ها منتشر شد که همه ما را متأثر کرد. یکی دیگر از یاران خمینی(ره) مظلومانه به شهادت رسید. متن زیر گفتگو با حجت الاسلام مهدی اژه ای نماینده اسبق مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی و برادر شهید علی اکبر اژه ای (از شهدای حادثه هفتم تیر حزب جمهوری اسلامی) است که به تحلیلی تاریخی دینی از این ماجرا می پردازد.

***

ندای اصفهان- لطفا نظرتان را در مورد اعدام شیخ نمر باقر النمر توسط آل سعود و شخصیت آیت الله نمر و اقدامات او بفرمایید؟

سه نکته هست که همواره باید در مورد اقدامات آل سعود در نظر داشت؛ یکی ماهیتش که ماهیت جنایتکاری و عالِم کشی بوده است. از همان هفتاد سال قبل که روی کار آمدند علمای بسیاری را چه شیعه و چه سنی به شهادت رساندند، اینها در واقع مذهب علیه مذهب هستند یعنی به نام مذهب آمده اند اساس اسلام را بر بیندازند.

با اینکه دو مرکز مهم اسلام مکه و مدینه در دستشان است براندازی اسلام جزو هدف هایشان بوده است و هدف اقتصادی هم از کارهایشان داشته اند که مرکز نفتی بزرگ دنیا در دستشان است و بهره زیادی می برند. این ها در ماهیت اینگونه عالِم کش هستند، باید توجه داشت که گفته می شود اجداد اینها یهودی بودند و مسلمان نبودند، یک هماهنگی حساب شده ای بین اینها و اسرائیل و انگلیس و امریکا بود و اینها همیشه مانع وحدت دنیای اسلام و حتی کشورهای عربی بودند و این فضا را همواره برای اسرائیل فراهم کرده اند که بتواند اهدافش را پیش ببرد لذا این ویژگی تشکیلات اینها است.

اما وضع موجود تحلیل خودش را دارد، بعد از انقلاب اسلامی که در ایران رخ داد چند چیز مطرح شد:

اول: اسلام به عنوان یک مکتب جامعه ساز و حکومت ساز مدیر، مدبر و اداره کننده جامعه مطرح شد. اینها قبلا می گفتند مسلمان یا باید غربی باشد یا کمونیستی باشد، حکومت اسلامی این فکر را در همه مسلمانها ایجاد کرد که ما خودمان طبق اسلام اداره کننده جامعه خواهیم بود و به مردم فهماند که ما خودمان باید برای خودمان تصمیم بگیریم و بیگانه نباید برای ما تصمیم بگیرد. این فکر بزرگترین تیر خلاصی بود که به تفکر پوسیده جدایی دین و سیاست زده شد و مردم عملا دیدند که اسلام می تواند مدیر و مدبر باشد و مسلمانها می توانند روی پای خودشان بایستند و این چیزی بود که با هزار ترفند مانع آن بودند. هنوز هم تبلیغ می کنند که اسلام نمی تواند و مسلمانها نمی توانند، اینها هدفشان از این عمل زیر سؤال بردن اقتدار اسلام است و از اول در این فکر بودند. پس اندیشه اسلامی با انقلاب اسلامی احیا شد.

دوم: خود شیعه است که از حالت غربت و مظلومیت برخوردار است، حتی خبر شیعه هم همین گونه است؛ مثلا وقتی قبور چهار امام را تخریب کردند چه عکس العملی دیدیم؟! کدام کشور آن زمان دردش آمد؟! لذا شیعه در غربتی بود که از او خبری در عالم اسلام نبود. اما انقلاب اسلامی، اسلام را در وسعت کل جهان اسلام و تشیع را به عنوان یک مغز متفکر جهان اسلام معرفی کرد و این شد که پیش قراول شد و قرآن هم می گوید «السابقون السابقون اولئک المقربون» پیشتازان جهاد و مبارزه… و «شیخ نمر» هم از این دست بود.

شیخ نمر

این اتفاق اقتدار آل سعود را به هم ریخت، اینها خودشان را اسلام می دانستند، انقلاب اسلامی نشان داد اینها اسلام نیستند. خودشان را خادم الحرمین می دانستند معلوم شد که خائن الحرمین هستند و در واقع شما می بینید در عربستان شیعیان از مظلومیت برخوردارند و می بینید که شیعیان عربستان نمی توانند حتی با یک ایرانی صحبت کنند و یا با شیعیان کشورهای دیگر هم کلام شوند. و این یک انتقامجویی بود، می خواستند شیعه و جامعه هایی که بیدار شدند را سرکوب کنند لذا شما می بینید تا نیجریه و همه جای دنیا این تفکر را دنبال می کند هیچ جا شیعه انقلابی برایشان قابل تحمل نیست. یکی از سیاست های اینها این بود که می گفتند شیعه و سنی با هم دعوا دارند و این انقلاب اسلامی نشان داد که شیعه می تواند شیعه بماند و اهل سنت هم می تواند باشد و این ها باید امت واحده شوند و دست دشمن را رو کنند، دشمن از اینها برای اختلافات مسلمین استفاده می کرد این وحدت عملی برای اینها خیلی وحشتناک بود.

ندای اصفهان- نقش آمریکا در این جنایت چیست؟

– آمریکا از همان اول حامی اینها بوده و کاری به الآن ندارد اما امروزه به خاطر شکست هایی که در عراق و سوریه و لبنان که آنجا از همراهی مسلمین با یکدیگر و پیشگامی شیعه ناراحت هستند، اینها از پیشگامی شیعه در دفاع از حرم حضرت زینب ناراحت هستند و نتوانستند آن کاری را که هشتاد سال قبل در مدینه انجام دادند (تخریب قبور ائمه بقیع) دوباره تکرار کنند، عقیده من این است که این شکست ها و به خصوص آزادی الرمادی و کشته شدن رهبران النصره و داعش بود که اینها می خواستند عقده خود را خالی کنند و انتقام بگیرند و به نظر می رسد از راه استیصال به این کار دست زدند و می خواستند تا حدودی اخبار شکستشان را کمرنگ تر کنند ولی چون ما معتقد به خداوند هستیم و اینکه «وَمَنْ قُتِلَ مَظلوماً فقد جعلنا لولیه سُلطَاناً» اینها شیعه بودند و ولی و صاحب ما امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف است ان شاء الله عنایات امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف و این خونها و شهادت ها باعث شود موج بیداری شکل بگیرد و دنیا بیدار شود.

شما در زمان جنگ هم می بینید که هر موقع در جبهه های جنگ پیروز می شدیم، یک شخصیت یا یک امام جمعه را شهید می کردند، یک تعداد از علمای ما را ترور می کردند و شما اگر شهدای محراب را ببینید هرکدام بعد از یکی از پیروزی های رزمندگان بوده و می خواستند این پیروزی را به کام مردم تلخ کنند و انتقام را این گونه می گرفتند. و من عقیده ام این است در ادامه سیاست های خصمانه ای که داشتند این اتفاق را رقم زدند.

شکست اینها در انتفاضه هم بی تأثیر نبوده اینها همانطور که خواب راحت را از مسلمانان گرفتند مسلمانها هم خواب راحت را از اینها خواهند گرفت، من فکر می کنم اینها به دنبال جنگ خبری در این مورد بودند تا افتضاحات شان در یمن و ناکامی شان در لبنان و سوریه و عراق را جبران کنند، می خواستند به شکلی انقلابی بودن ابهت این قضایا را بشکنند که ان شاء الله عکس خواهد شد و وحدت خواهد شد که شما می بینید علمای سنی هم محکوم کردند.

ندای اصفهان- وظیفه علما، طلاب و دانشجویان، بازاریان و مردم و رسانه ها چیست؟

– علما الحمدلله به صحنه آمده اند و اعلامیه ها و بیانیه هایی دادند و حوزه ها را تعطیل کردند. در دانشگاه با اینکه الآن فصل امتحانات است ولی باید موضع خود را داشته باشند. ادارات و مردم بیشتر باید در صحنه باشند و عکس العمل شایسته ای داشته باشند تا حق همه شهدا بالاخص این شهید بزرگوار که در جای حساسی هم بود و در نوک پیکان مبارزه با آل سعود بود ان شاء الله ادا شود.

مسئولین دولتی هم باید بیش از اینها اقداماتی را داشته باشند و انتظارات بیشتری را داریم که در مجامع بین المللی و بین المجالس و کنفرانس وحدت اسلامی در جمع کشورهای غیر متعهدها این مسئله را مطرح کنند و نگذارد از کنار این خبر راحت رد شوند، بزرگی خبر را در سطح وسیعی کار کنند و در ارتباط با سفرای کشورها فعالیتی را انجام دهند و رییس جمهور در کنفرانس کشورهای اسلامی این مسئله را مطرح کنند. اینها برایشان سخت بود که در ایران کنفرانس وحدت اسلامی برگزار شد و رادیو و تلویزیون باید حجم خبری بزرگی را در این قبال نشان دهد. فِرَق مسلمین و حتی غیر مسلمانان باید محکوم کنند. می بینیم که علمای زاهدان هم آمدند در صحنه و این حرکت را محکوم کردند. هرکس هرکاری بتواند انجام دهد هم در اطلاع رسانی هم در محکوم کردن که این اول کار است، اینها مانند کسی هستند که در جنگ شکست خورده و می خواهد شهر سوخته تحویل دهد همه چیز را نابود می کند که طرف مقابل چیزی دستگیرش نشود. به نظر می رسد اینها احساس کرده اند در تله ای گیر افتاده اند که راهی برای بازگشت خودشان نمی بینند و جنایاتشان را علنی تر انجام می دهند تا با وحشت بتوانند ملتها را سرجای خودشان بنشانند که به خواست خدا نخواهند توانست.

اینها دو چیز را می خواهند بگویند، برخلاف علما که می گویند «دشمن اسرائیل است» اینها می گویند «دشمن ایران است» دوم اینکه اینها می خواهند بگویند که تشیع خطر بزرگی برای اهل سنت است که الآن دنیا متوجه شده است که شیعه سپر بلاست و زودتر از اینها بیدار شده و بیشتر از اینها دارد قربانی می دهد. تاریخ و اسلام نشان داده است که اینگونه حرکت ها در پیشرفت خلــلی ایجاد نمی کند بلکه باعث محکم شدن پیوند مسلمانان می شود و ان شاء الله اذا جاء نصرالله خواهد شد ان شاء الله علماء، ائمه جمعه و بازاریان بیایند و بیانه بدهند و محکوم کنند تا این عمل در نزد مردم دنیا بزرگ شود.

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

 1. ناشناس گفت:

  یادش به خیر ۵سال قبل استاد درس انقلابمون بودن…
  0  0
 2. ناشناس گفت:

  دولت فعلی پیام تبریک برای عربستان نفرسته , عکس العمل در برابر جنایات انها پیشکش
  0  0
نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز