شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۰۸:۵۴ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۷
دیداری پدر و فرزندی؛
 پیوست های فرهنگی در دیدار مقام معظم رهبری با دانشجویان   

به تازگی نکته ی مهمی در بیانات رهبر انقلاب دیده می شود و آن دعوت نسل جوان برای ارتباط عمیق با آرمان های امام خمینی به منظور مقابله با جریان تحریف است/ طرح این دغدغه ها در میان دانشجویان، وظیفه ی بدنه ی تشکلی دانشجویی را بیشتر نشان می دهد...

ندای اصفهان- محمدحسن یزدخواستی (جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه اصفهان)/

به طور معمول سالانه همزمان با ماه مبارک رمضان جلسه‌ای صمیمی با حضور دانشجویان در محضر مقام معظم رهبری آیت الله سیدعلی خامنه ای همراه با ضیافت افطار برگزار می‌شود. امسال نیز این ضیافت در حسینیه امام خمینی(ره) و در محضر رهبر انقلاب برگزار شد (+). افتخار این را داشتم که عضوی کوچک از حاضرین بودم. نکاتی به پیوست و برداشت هایی فرهنگی به چشم می خورد که بی ارتباط با دغدغه مندان و اهالی فرهنگ اعم از دانشجو و غیر دانشجو نیست. فلسفه این دیدار طرح دغدغه های دانشجویان و فرزندان انقلاب با پدر و بیانات هوشمندانه ایشان برای همه ی اقشار مردم (و نه لزوما قشر دانشجو) است.

تعبیر دیدار پدر و فرزندی به دلیل بیان ایشان است که فرمودند: «جلسه‌ی امروز شما و این صحبت هایی که فرزندان عزیز من و جوان های عزیز من کردند که یک طیف وسیعی از مسائل را شامل می شد، همه نشانه‌های سرزندگی است؛ این بر ما و بر امثال بنده هم تأثیرگذار است؛ یعنی این سرزندگی بر روی مستمع شما و مخاطب شما اثر می گذارد؛ به‌هرحال از جلسه‌ی امروز خیلی من خرسندم و از یکایک کسانی که صحبت کردند، متشکرم».

رهبری دانشجویان

ذکر چند نکته در میان سخنان ایشان خالی از لطف نیست:

نکته ی اول: به جرأت می توان گفت دغدغه ی همه ی اهالی فرهنگ اغنای شور و نشاط جوانان با توجه به اقتضائات کشور و مبانی دینی است. نکته ی قابل توجه در سخنان رهبر انقلاب، مقابله به مثل با جریان شبه روشن فکر که به مراتب القای افسرده بودن جوانان به دلیل واهیِِ نبودن تفریح و یا برگزار نشدن فلان کنسرت موسیقی در بین جمع های دانشجویی است و این مقابله به مثل به خوبی مشهود است.

نکته دوم: ایشان فرمودند «شعار نه حرف است، نه عمل است؛ حرف نیست، چون یک کلمه است؛ عمل نیست، چون یک صدایی است که از حنجره‌ی شما می‌آید بیرون؛»

برخورد شعارگونه با اتفاقات داخلی و دغدغه مندی اهالی فرهنگ که صرفا با برخورد شعارگونه مشاهده می شود از دیگر مباحثی است که در برخورد با مسائل سیاسی و بلکه در مباحث فرهنگی بسیار مشهود است.

نکته سوم: از دیگر سخنان، طرح دغدغه ی حرکت دشمن برای مقابله با فضای تقوا گونه در دانشگاه هاست. باید فضایی برای مقابله با ساخت و پرداخت افرادی نخبه و در عین حال متعهد و دغدغه مند در بین دانشجویان ایجاد شود. دانشجویانی متعهد و متخصص همچون شهریاری ها و چمران هاست. در این راستا میدان دادن به جوانان انقلابی در عرصه های مختلف علمی و تشکلی و در مفهوم کلی جبهه ی فرهنگی انقلاب اسلامی اهمیت دارد.

نکته ی چهارم: توجه به خودسازی جوانان مسلمانِ انقلابی ِ ولایی برای مقابله با جبهه ی مخالف در کرسی های آزاداندیشی لازم است و در صورت انجام هر کار فرهنگی به مراتب خودسازی و رشد شخصی لازم است و این چیزی است که به تازگی کمتر در بین جوانان دیده می شود.

نکته پنجم: زنده باد مخالف من!!

نکته ششم: استکبارستیزی در عین مذاکره مصداق واقعی نرمش قهرمانانه است.

نکته هفتم: ازدواج جوانان: طرح دغدغه ی مدل سبک زندگی جدید که منجر به افزایش طلاق شده است توسط رهبر انقلاب به نوبه ی خود جالب است. ارائه ی مدلی از سبک زندگی برای تسریع در امر ازدواج که به تعبیر امروزی مدل سنتی است.

نکته هشتم: طرح مبارزه با اسلام گوشه گیری و اسلام منهای بعد اجتماعی: «عدّه‌ای از قرن ها پیش، سعی کردند اسلام را از زندگی، از سیاست، از مدیریّت جامعه هرچه می توانند دور کنند و منحصرش کنند به مسائل شخصی؛ مسائل شخصی را هم یواش یواش محدود کنند به مسائل قبرستان و قبر و مجلس عقد و از این حرف ها؛ نه، اسلام آمده است که «الّا لِیُطاعَ بِاِذنِ الله»؛ فقط هم اسلام نیست؛ همه‌ی پیغمبران همین‌جورند. ادیان الهی آمده‌اند برای اینکه در جامعه پیاده بشوند، در جامعه تحقّق واقعی پیدا کنند؛ این باید اتّفاق بیفتد. یکی از مهم‌ترین آرمان ها این است.»

آرمان یا واقعیت گرایی: آرمان‌خواهی مخالف محافظه‌کاری است، نه مخالف واقع‌گرایی.

نکته نهم: عدم وقت تلفی با اعلام مصداق واقعی آن: خیلی از بچّه‌های جوان ما -دانشجو و غیر دانشجو- وقت هایشان را هدر می دهند، در این شبکه‌های اجتماعی و مانند اینها می گردند یا در بعضی از جلسات بیهوده‌ می‌نشینند. وقتتان را هدر ندهید، وقتتان را درست مصرف کنید، هم به درس برسید، هم به کار تشکیلاتی برسید.

اسلام رحمانی: در بیانات رییس جمهور عباراتی مبنی بر اسلام رحمانی زیاد می بینیم. در این بخش از سخنان رهبری نکته بسیار مهمی را می بینیم که سعی در حذف اصطلاحات غلط و رایج در جامعه را دارد: اگر معنای اسلام رحمانی این است که ما با دشمنانی که علیه اسلام، علیه ایران، علیه ملّت ایران، علیه پیشرفت ایران دارند تلاش می کنند و از هیچ کوششی فروگذار نمی کنند، بایستی با چهره‌ی محبّت‌آمیز، با دل صاف و پاک برخورد کنیم، نه، این اسلام نیست.

در حاشیه این دیدار نکته بسیار مهم جذب دانشجویان حاضر در جلسه با بیان داستانی از سید قطب است که مثالی برای استفاده از کنسرت های موسیقی برای جذب جوانان دانشجو است.

به تازگی نکته ی مهمی در بیانات رهبر انقلاب دیده می شود و آن دعوت نسل جوان برای ارتباط عمیق با آرمان های امام خمینی است که به منظور مقابله با جریان تحریف امام در بیانات ایشان زیاد مشاهده می شود. این نکته مجددا بیان شد که آرمان های امام است برای نسل جوان تحریف می شود و همچنین تحریف در بهشت ساختن از دوران پهلوی و مقابله ی نرم با آرمان های امام راحل است. به خوبی توجه رهبر انقلاب به این موضوع مشخص است و طرح این دغدغه در میان دانشجویان، وظیفه ی بدنه ی تشکلی دانشجویی را بیشتر نشان می دهد.

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز