سه شنبه ۰۱ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۲۱:۲۰ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۹
نشست خبری سخنگوی شورای ائتلاف اصولگرایان؛
 حدادعادل: مجلس «دولت‌ساخته» نه به سود کشور است نه دولت/ اولویت ما برای مجلس دهم اقتصاد است   

سخنگوی شورای ائتلاف اصولگرایان گفت: وجود مجلس مستقل را به سود کشور می دانیم و معتقدیم مجلس‌های دولت ساخته نه به سود کشور و نه به سود خود دولت است.

به گزارش ندای اصفهان، غلامعلی حدادعادل، سخنگوی شورای ائتلاف اصولگرایان در اولین نشست خبری خود با رسانه ها که صبح امروز برگزار شد با بیان اینکه باید مراقب باشیم تا در مرز قانون حرکت کنیم اظهار داشت: آنچه که در اولین مصاحبه گفتنی است آن است که امیدواریم یک انتخابات سالم با شکوه و با حضور آگاهانه مردم برگزار شود.

وی ادامه داد: همچنین امیدواریم که نتیجه انتخابات چه انتخابات مجلس شورای اسلامی و چه انتخابات مجلس خبرگان رهبری این باشد که هر دو مجلس با توان بیشتری در خدمت کشور در مسیر انقلاب اسلامی حرکت کنند.

حدادعادل تصریح کرد: طبیعتا در انتخابات رقابت وجود دارد و صحبت از پیروزی و شکست نیز هست اما مهم تر از پیروزی و شکست یک جناح پیروزی ملت است پیروزی ملت در مردم سالاری دینی است که ملت ما طی ۳۷ سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی همواره در این میدان موفق و پیروز بودند.

وی بیان داشت: انتخابات به خودی خود حکایت از حاکمیت مردم و اراده ملی بر سرنوشت کشور می کند و مردم ایران با نشان دادن قدرت مردم سالاری دینی بهانه را از دست دشمنان گرفته و شکوه و وحدت خود را همیشه به نمایش گذاشتند.

سخنگوی شورای ائتلاف اصولگرایان با بیان اینکه انتخابات هم یک فرصت و هم یک تهدید تلقی می شود تاکید کرد: اگر عاقلانه و مسئولانه عمل کنیم انتخابات به یک فرصت خوب برای نشان دادن وحدت ملی و بصیرت یک ملت بدل می شود.

حدادعادل افزود: غرض از دعوت امروز اعلام تشکیل شورای مرکزی ائتلاف اصولگرایان است؛ ما اصولگرایی را وفاداری به اصول اسلامی و انقلاب اسلامی می دانیم مراد ما از اصولگرایی اصولی است که امام راحل و مقام معظم رهبری برای ادامه راه انقلاب بیان فرمودند. اصولگرایی حول این مسئله شکل گرفته و اصولگرایی تعبیری است از عالم سیاست از اعتقاد به آنچه که امام راحل و مقام معظم رهبری در هدایت انقلاب مطرح فرمودند.

وی با اشاره به تقارن این مصاحبه مطبوعاتی با نهم دی خاطرنشان کرد: این مسئله را به فال نیک می گیریم در سال ۸۸ مردم در نهم دی برای دفاع از همه ارزش هایی که در فتنه مورد تهدید قرار گرفته بود به میدان آمدند.

سخنگوی شورای ائتلاف اصولگرایان افزود: ما اصولگرایی را برای دفاع از همه آن ارزش ها و اعتقادات مردم می دانیم که نه گفتن به فتنه بارزترین پیام آن بود؛ در ائتلاف اصولگرایان تشکل ها، احزاب شخصیت ها و فعالان سیاسی و روحانیونی که همواره اصولگرایان در ارتباط با روحانیت تاکید داشتند حضور دارند.

حدادعادل تصریح کرد: از ماه ها قبل عده ای از نمایندگان تشکل های اصولگرا و فعالان سیاسی از حضرات آیات یزدی، مصباح و موحدی کرمانی خواسته بودند که اصولگرایان را در مسیر وحدت راهنمایی کنند و به دنبال آن درخواست آیت الله موحدی کرمانی، دبیر کل جامعه روحانیت مبارز از نمایندگان تشکل ها و شخصیت ها و جمعی از روحانیت دعوت کردند و این ائتلاف شکل گرفت؛ البته طبیعی است که تشکل های اصولگرایان با سلایق مختلفی که دارند بیش از آن باشند که همه شان بتوانند در یک شورا حضور داشته باشند.

وی تاکید کرد: اما یکی از وظایف این شورا این است که سازوکاری را طراحی کنند که همه بتوانند در این انتخابات نقش داشته و حضور یابند؛ سعی ما این است که ان شاالله مجلسی نیرومند و مردمی تشکیل شود مجلسی که در اداره کشور به دولت کمک کند از این رو این مسئله در درجه اول از طریق همدلی و هم زبانی و در گام بعد نقد سازنده را کمک به دولت می دانیم.

سخنگوی شورای ائتلاف اصولگرایان بیان داشت: اقتصاد، معیشت مردم کمک به تولید و حرکت به سوی اقتصاد مقاومتی برای خنثی کردن توطئه ها از مهمترین مسائل پیش روی کشور است برای خنثی کردن توطئه های دشمن وجود مجلس مستقل را به سود کشور می دانیم و معتقدیم مجلس های دولت ساخته نه به سود کشور و نه به سود خود دولت است.

حدادعادل با بیان اینکه رسانه ها مسئولیت بزرگی را در این انتخابات برعهده دارند ادامه داد: اگر رسانه ها اخلاق و قانون را رعایت کنند انتخابات خوبی خواهیم داشت و در غیر این صورت می توانیم حدس بزنیم که چه اتفاقی ممکن است در فضای مجازی که کنترل آن بسیار مشکل است رخ بدهد.

وی پس از ذکر این مقدمه به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

سخنگوی شورای ائتلاف اصولگرایان در پاسخ به سوالی پیرامون آخرین وضعیت لیست انتخاباتی تهران خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه هنوز صلاحیت داوطلبان از سوی شورای نگهبان معلوم نشده اقدامات مربوط به تهیه لیست و فهرست انتخاباتی امری زود هنگام است؛ ما در حال حاضر به فهرست نهایی انتخاباتی نرسیده ایم اما رایزنی هایی صورت گرفته است.

حدادعادل افزود: پیش از آنچه در مرحله فعلی بحث بر سر انتخاب افراد باشد موضوع تعیین سیاست های کلی حاکم بر لیست تهران و فهرست نامزدهای اصولگرا در کشور است چرا که باید تاکید مجلس آینده تاکیدی کارآمد باشد و باید دقت شود از تخصص های مختلف و لازم همچون موضوع اقتصادی و کسانی که سابقه کار مدیریتی دارند و همچنین تمامی اقشار مختلف چه در لیست تهران و چه در کل کشور از آن بهره جست.

وی بیان داشت: ما فعلا قبل از اینکه به نهایی کردن لیست برسیم درباره سیاست های کلی مدنظرمان بحث می کنیم البته در تعیین فهرست نهایی این امکان وجود دارد که در فرصت باقیمانده برخی جابه جایی ها صورت بگیرد و این امکان وجود دارد برخی از افراد از حوزه ای به حوزه دیگر جابه جا شوند که این مسئله از جمله اموری طبیعی و جاری انتخابات است که در هفته های آتی به آن خواهیم پرداخت.

سخنگوی شورای ائتلاف اصولگرایان در پاسخ به سوالی دیگر پیرامون اینکه نماینده لاریجانی در شورای ائتلاف اصولگرایان چه کسی است و مشارکت لاریجانی در این شورا به چه نحوی خواهد بود تاکید کرد: لاریجانی را اصولگرا می دانیم و قرار است که در شورای مرکزی ائتلاف اصولگرایان همه طیف های اصولگرا با تنوع سلایق حضور داشته باشند؛ از روز اولی که صحبت از ائتلاف اصولگرایان مطرح شد حضور لاریجانی در نظر گرفته شده است.

حدادعادل با بیان اینکه آیت الله موحدی کرمانی حداقل دو بار با لاریجانی در این باب صحبت کرده اند تصریح کرد: فراکسیون رهروان ولایت که در مجلس به آقای لاریجانی نزدیک تر هستند خودشان اعلام کردند که در مسیر روحانیت شرکت خواهند کرد و امیدواریم که آقای لاریجانی نماینده خود را هر چه سریع تر برای شرکت در این شورا معرفی کند.

وی در خصوص سر لیستی اصولگرایان بیان داشت: شکی در این نیست که در طیف وسیع اصولگرا سلایق مختلفی وجود دارد و بعضا این سلایق با هم متفاوت هستند در هفته های گذشته گهگاهی در فضای خبری مطالبی منتشر شد که بوی وحدت از آنها به مشام نمی رسید ولی آنچه مورد نظر ائتلاف است شمول و جامعیت این ائتلاف است که به رغم اختلاف سلیقه ها این ائتلاف شکل گرفت.

سخنگوی شورای ائتلاف اصولگرایان افزود: باید تاکید کنم اصولگرایان با تجربه دست کم ۱۲ ساله شان که تحت این عنوان در فضای سیاسی و در انواع انتخابات از آن بهره مندند و با توجه به تمامی پیروزی ها و شکست ها شیرینی ها و تلخی های گذشته که کار سیاسی آن را اقتضا می کند به این جمع بندی رسیدند که در انتخابات مجلس دهم اختلاف سلیقه ها را حاکم نکنند و بر سر هویت و انتصاب سازمانی و حزبی خودشان اصراری نورزند.

حدادعادل ادامه داد: من در اینجا اعلام می کنم در ائتلاف اصولگرایان نمایندگان تشکل ها در واقع هویت جدای از دیگران را پشت در شورا گذاشتند و با شرکت در این شورا همه به عنوان اصولگرا حضور دارند.

وی با تاکید بر اینکه خط قرمز ما در اصولگرایی از نظر سیاسی و عملی روشن است افزود: آن خط قرمز در وهله نخست نه گفتن به فتنه و در گام بعدی نه گفتن به جریان انحرافی است از این رو ممکن است همه از وزرای دولت قبلی افرادی شرکت داشته باشند یا بخواهند به عنوان فعال در امر انتخابات شرکت کنند و یا از همه طیف هایی که شما نام بردید نیز حضور یابند.

سخنگوی شورای ائتلاف اصولگرایان با اشاره به عدم حضور باهنر در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: شرکت نکردن آقای باهنر در انتخابات مجلس جزو نقشه طراحی شده ائتلاف اصولگرایان نبوده و نیست بنده که در جریان فعالیت های وی بودم و با آقای باهنر دیدار و گفتگوی مستمر داشتم تا آخرین ساعات ثبت نام مطلع نبودم که وی ثبت نام نکرده است وی حتی بنده و امثال بنده را از تصمیمش برای ثبت نام و یا عدم ثبت نام در انتخابات باخبر نکرده بود هر چند ما چنین کارهایی را از آقای باهنر در گذشته سراغ داریم به طور مثال وی در مجلس هشتم تصمیم گرفته بود که نامزد نشود و وقتی بنده از این تصمیم مطلع شدم باهنر را متقاعد کردم.

حدادعادل تاکید کرد: باهنر شخصی سیاسی و کارآمد است حوزه فعالیت سیاسی اش تنها محدود به مجلس نیست اگر آقای باهنر در مجلس نباشد باز در هر بخش دیگری باشد برای انقلاب و اصولگرایی فعالیت می کند از این رو تصورم این است که ایشان بعد از ۲۸ سال تشخیص دادند فضا را برای نیروهای جدید باز کنند.

وی تصریح کرد: بنابراین عدم حضور باهنر در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی به معنای طراحی از پیش اندیشیده و انصرافش از اصولگرایی نیست. عدم ثبت نام آقای باهنر آسیبی به ائتلاف اصولگرایان نخواهد زد چرا که نعمت فراوان است.

حدادعادل ادامه داد: آقای باهنر فعال و نقش آفرین است که علی رغم اینکه برای مجلس ثبت نام نکرده اما در جلسات حضور فعال دارد.

وی در خصوص عبور از یکی از جریان های اصولگرایی بیان داشت: بنده ضرورتی به عبور از هیچ یک از جناح ها نمی دانم تصور می کنم در اصولگرایان تا این اندازه بصیرت وجود دارد که اختلافات گذشته را در این مرحله اصل قرار ندهند و با توجه به مصلحت انقلاب و کشور وحدت پیدا کنند.

وی تاکید کرد: بنابراین ما برای تحقق این آرمان تلاش می کنیم و تاکنون نیز بی توفیق نبوده ایم.

حدادعادل در پاسخ به سوالی پیرامون رد صلاحیت برخی از جناح ها اظهار داشت: ما از هیچ رد صلاحیتی استقبال نمی کنیم و آن را اصل قرار نمی دهیم. قانون انتخابات اجازه ثبت نام به هر کسی را می دهد بنابراین طبیعی است برخی از افرادی که ثبت نام کردند به دلایل مختلف صلاحیت نداشته باشند لذا نکته ای که آقای توکلی گفته از سر دلسوزی بوده و وی به انصاف دعوت کرده که این امر طبیعی است؛ شورای نگهبان نیز همین روش را دارد و در واقع قانون ساختمان کار سیاسی است و دستور زبان مفاهمه سیاسی به شمار می رود.

سخنگوی شورای ائتلاف اصولگرایان در خصوص حضور احزاب و گروه های سیاسی مختلف در انتخابات اظهار داشت: قطعا لازمه یک انتخابات پرشور و باشکوه رقابتی پرشور است و ما این را از جلوه های زنده بودن یک ملت می دانیم که انتخاباتی رقابتی داشته باشیم و هم تشکل ها و جناح ها در آن شرکت کنند و نسبت نامزدهایی که صلاحیت آنها تایید شود این انتخابات شکل می گیرد ممکن است برخی جناح ها رد شدن صلاحیت برخی افراد را با انتخابات پرشور مغایر بدانند که اگر در چارچوب قانون باشد مغایرتی احساس نمی کنیم چرا که شورای نگهبان در تایید صلاحیت داوطلبان مجلس دهم و خبرگان قانون را رعایت می کنند.

حدادعادل در خصوص اولویت مجلس آینده تصریح کرد: همان طور که اشاره کردم معتقدم مسئله اصلی کشور موضوع اقتصاد و معیشت مردم است و مردم هم به این مسئله توجه دارند که آمریکا علی رغم وعده هایی که در برجام داده اما دست از تضعیف و مخالفت با انقلاب و نظام برنمی دارد و این دستبردهای پولی به دارایی های ایران نشانه آن است که دشمنان این ملت به هیچ وجه تمایلی ندارند که بهبود اقتصادی برای مردم حاصل شود.

وی تاکید کرد: مجلس و دولت باید به وضع تولید معیشت و اقتصاد مردم توجه کنند و تدبیر لازم را انجام دهد؛ اولویت اصلی برای مجلس دهم موضوع اقتصاد بوده و ما در انتخابات تلاش می کنیم که مجلس کارآمد تشکیل دهیم.

سخنگوی شورای ائتلاف اصولگرایان در پاسخ به سوالی پیرامون تشکیل شورای رهبری اصولگرایان ادامه داد: تعبیر شورای رهبری اصولگرایان را برای بار اول است که از زبان شما می شنوم هیچ وقت ما چنین تعبیری نداشتیم و در مجموعه سازوکار اصولگرایان این تعبیر به کار نرفته است.

حدادعادل ادامه داد: رابطه اصولگرایان با حضرات آیات موحدی و محمد یزدی سنت دیرینه بوده که از اول انقلاب وجود داشته است.

وی در خصوص حضور ناطق نوری در شورای ائتلاف اصولگرایان خاطرنشان کرد: ناطق هم با اصولگرایان است و کمک و مساعدت لازم را صورت می دهد اما برای هیچ کدام این تعبیر به کار نمی رود.

سخنگوی شورای ائتلاف اصولگرایان در خصوص ترکیب مجلس آینده یادآور شد: خوشبختانه در ایران نمی توان انتخابات را پیش بینی کرد چون مردم تصمیم می گیرند و مثل برخی از کشورها که به طور قطع مشاهده می کنند که فلان شخص رای می آورد این گونه نیست چرا که این کشورها به جای مردم تصمیم می گیرند ان شاالله مجلس آینده در خدمت کشور و مردم بر پایه اصول انقلاب اسلامی که اصول شناخته شده و معتقد به ولایفت فقیه باشد خواهد بود.

حدادعادل ادامه داد: ما راهکاری جز عبرت آموزی از گذشته توصیه نمی کنیم بهترین راه این است که گذشته را چراغ راه آینده بدانیم و تشکل ها و احزاب سعی کنند اشتباهات گذشته خود را تکرار نکنند.

وی در خصوص این سوال که گفته می شود که شورای نگهبان افرادی که با رئیس دولت اصلاحات ارتباط دارند را رد صلاحیت می کند آیا در این خصوص آن را اقدامی قانونی ارزیابی می کنید افزود: این مسئله از حوزه صلاحیت بنده برای اظهارنظر خارج است بنابراین باید آن را از شورای نگهبان سوال کنیم که موازینش برای صلاحیت کاندیداها چیست؟

وی افزود: مقام معظم رهبری در فتنه ۸۸ از آغاز تا پایان همگان را به تبعیت از قانون فراخوانده اند.

سخنگوی شورای ائتلاف اصولگرایان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا همه اعضا به جامعتین قائل هستند خاطرنشان کرد: این تعبیر ممکن است به زبان همه نیاید اما یکی از امتیازات و افتخارات اصولگرایان آن است که از آغاز نهضت یعنی از ۵۰ سال پیش کار خود را در ارتباط با روحانیت و مرجعیت آغاز کرده و ادامه داده است هدایت و حمایت روحانیت جلوه ای از اعتقاد عمیق اصولگرایان و جدا نبودن دین از سیاست است.

حدادعادل تاکید کرد: ریشه ارتباط اصولگرایان با روحانیت ارتباط عمیقی دارد و این همان مخالفتی است که اساس انقلاب با بحث سکولاریسم دارد.

سخنگوی شورای ائتلاف اصولگرایان با اشاره به انتقادات به هاشمی رفسنجانی تصریح کرد: پاسخ به این پرسش از بحث ما خارج است اما به هر حال هاشمی آراء و نظراتی دارد که ابراز می کند که تبعا باید انتظار داشته باشد دیگران هم نظر خود را اعلام کرده و نقد کنند.

حدادعادل در پاسخ به سوالی پیرامون اینکه چرا شورای ائتلاف از حضور چهره های معتدل خالی است بیان داشت: رئیس یک قوه به اعتبار جایگاه و مسئولیتی که دارد معمولا در این نوع فعالیت ها شخصا حضور ندارد به طور مثال بنده جزو ائتلاف ۶+۵ نبودم و نماینده ای هم نداشتم اما این به معنای اختلاف و تضاد نیست از روز اول که از شخصیت های فعال اصولگرا دعوت کردیم این شرط را نگذاشتیم که نماینده نفرستند و در مجالس قبلی که شورای اصولگرایی آن را تشکیل داده بودیم برخی شخصیت ها نماینده خود را می فرستند و در این دوره نیز روال کار به این نحو است.

وی افزود: ما از آقایان قالیباف، ولایتی، رضایی و لاریجانی برای حضور دعوت کرده ایم و آنها بعضا به دلیل گرفتاری ها نتوانستند شرکت کنند مثلا ولایتی فردی را به عنوان نماینده فرستاد و یا برخی نیز فرد همسوی خود را فرستادند؛ لاریجانی به نحوی حرکت نمی کند که در ائتلاف اصولگرایان خدشه ای وارد شود و اینکه آقای لاریجانی در قم اعلام کرد مستقل شرکت می کنم امری درست است چرا که شرایط قم شرایط خاصی است و هر کس در آنجا حضور پیدا می کند مستقل شرکت می کند که این نوع دسته بندی ها موضوعیت ندارد.

سخنگوی شورای ائتلاف اصولگرایان در خصوص تایید هاشمی رفنسجانی توسط جامعتین تاکید کرد: ما در شورای اصولگرایان درباره این مجلس تصمیم گیری می کنیم و نه درباره مجلس خبرگان و این مسئله مربوط به شخصیت های روحانی است و از این رو جامعتین نسبت به بررسی آن مطلب اولی است.

وی در خصوص جزئیات کمیته های شورای گفت: طبیعی است که این شورا شورای سیاست گذاری است و باید کارگروه های متعددی تشکیل شود.

حدادعادل ادامه داد: در حال حاضر یک شورا برای بررسی مقدمه فهرست ها تشکیل شده که برخی اخبار اسم آن را شورای تایید صلاحیت گذاشتند در حالی که نام این شورای تعیین مصادیق است و تایید صلاحیت وظیفه شورای نگهبان است.

سخنگوی شورای ائتلاف اصولگرایان بیان داشت: همچنین یک کارگروه برای این منظور تشکیل شده و یک کارگروه نیز اجرایی است که در روزهای آینده نیز کارگروه های دیگری تشکیل خواهد شد هر چند انواع سازماندهی ها در این زمینه لازم است و ان شاالله در نوبت های بعدی جزئیات بیشتری را خواهیم گفت.

وی در خصوص نامه حسین فدائی دبیر کل جمعیت ایثارگران به هاشمی رفسنجانی تصریح کرد: این مسئله نمونه نقد یک اظهارنظر در عالم سیاست است این نامه شاید جواب داده شود و یا آن را نقد کنند که اگر محترمانه باشد کشور آسیب نمی بیند.

وی در پاسخ به سوالی پیرامون اینکه این روزها شاهد تخریب چهره شما در فضای مجازی هستیم اظهار داشت: تخریب ها کار امروز نیست و بعدها نیز ادامه دارد به دلایل مختلفی حرف های عجیبی در فضای مجازی گفته می شود که بنده قصد ندارم از خود دفاع کنم و وقت خود را صرف پاسخگویی به آنها کنم که البته به صورت مبسوط در زمان دیگری پیرامون آنها پاسخ خواهم داد.

حدادعادل در پایان بر لزوم رسالت خبری رسانه ها تاکید و خاطرنشان کرد: در این انتخابات مراقب اخلاق باشید اگر این رویه تهمت زدن از سوی هر جناحی افزایش پیدا کند معنای خود را از دست می دهد چرا که رسانه در جایی معنا دارد که مردم به آن اعتماد داشته باشند.

منبع: دانشجو

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز