شنبه ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۶:۴۰ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۹
 وفاداری بی‌چون و چرای نصیری نسبت به شاه   

نصيري از بهمن ماه ۱۳۴۳ تا تيرماه ۱۳۵۷ بر صندلي رياست ساواك تكيه زد و با گسترش و توسعه اين سازمان جهنمي، با شدت تمام به سركوب و شكنجه مخالفان شاه پرداخت.

به گزارش ندای اصفهان ، نصیری در سال ۱۲۸۹ در «سمنان» متولد شد و از کودکی علاقه بسیاری به امور نظامی از خود نشان داد. لذا وارد دبستان و دبیرستان نظام و در سال ۱۳۱۱ به دانشکده افسری رفت. در سال ۱۳۱۳ با درجه ستوان دومی فارغ‌التحصیل و در سال ۱۳۲۳ با ارتقاء درجه به درجه سرگردی و انتقال به لشکر کرمان، فرماندهی یک گردان پیاده را عهده‌دار شد. در سال ۱۳۲۶ به تهران منتقل و مدتی بعد به فرماندهی دانشکده پیاده رسید. در سال ۱۳۲۸ درجه سرهنگی گرفت و فرمانده هنگ پهلوی شد و پس از مدت کوتاهی به فرماندهی گارد شاهنشاهی منصوب گردید. ارتشبد حسین فردوست در خاطرات خود، تنها دلیل این انتخاب را با وجود ضعف ذهنی نصیری، وفاداری بی‌چون و چرای او نسبت به شاه برشمرده است.
نصیری در همین سمت بود که از سوی شاه مأموریت یافت که در شب ۲۵ مرداد ۱۳۳۲، فرمان عزل دکتر مصدق از نخست‌وزیری را به وی ابلاغ کند و انتصاب سرلشکر فضل‌الله زاهدی به جای مصدق را به او خبر دهد. اما به دستور مصدق، نصیری بازداشت و زندانی شد. رفتار سراسر حقارت‌آمیز نصیری در زندان و بدگویی بی‌وقفه او به شاه – که در آن هنگام از کشور گریخته بود – با وقوع کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، بار دیگر به سود شاه و خاندان پهلوی تغییر جهت داد. وی در زمره نخستین کسانی بود که پس از کودتا، پاداش خود را دریافت کرد و به درجه سرتیپی رسید. نصیری در سال ۱۳۳۶ سرلشکر و در سال ۱۳۳۹ به ریاست شهربانی کل کشور منصوب گردید. در ۲۸ مرداد ۱۳۴۱ به سپهبدی رسید و در جریان قیام ۱۵ خرداد ۱۳۴۲، فرمانداری نظامی تهران نیز به وی محول شد.
با آغاز به کار دولت امیر عباس هویدا، شاه به دلیل ناتوانی سرلشکر حسین پاکروان در مقابله با حرکت‌های انقلابی مردم، وی را از ریاست سازمان اطلاعات و امنیت کشور (ساواک) برکنار و نصیری را به جای او گماشت. نصیری از بهمن ماه ۱۳۴۳ تا تیرماه ۱۳۵۷ بر صندلی ریاست ساواک تکیه زد و با گسترش و توسعه این سازمان جهنمی، با شدت تمام به سرکوب و شکنجه مخالفان شاه پرداخت. هدایت مخوف‌ترین شکنجه‌گاه تاریخ یعنی کمیته مشترک ضد خرابکاری ساواک – شهربانی که به دستور شاه راه‌اندازی شده و تابع اداره کل سوم ساواک بود از جمله مسئولیت‌های او بود. در زمان ریاست وی هزاران نفر از مبارزین دستگیر و بازداشت شده و تحت شدیدترین شکنجه‌ها و اعمال غیر انسانی قرار گرفتند و دهها تن از آنها زیر شکنجه جان سپردند. با اوج‌گیری انقلاب اسلامی و با هدف منحرف کردن افکار عمومی از شخص شاه، رژیم پهلوی دست به کار برخی تغییرات در چهره‌های اصلی خود شد. ارتشبد نعمت‌الله نصیری از نخستین قربانیان این سیاست بود. وی در اواخر تیرماه ۱۳۵۷ از ریاست ساواک برکنار و به عنوان سفیر شاه، روانه پاکستان شد. با این حال، وی در مهرماه همان سال، از سفارت نیز معزول و به تهران احضار شد و در ۱۶ آبان ۱۳۵۷ به دستور شخص شاه دستگیر و محترمانه زندانی شد.
با پیروزی انقلاب اسلامی و باز شدن درهای زندان‌ها، نصیری نیز در صدد فرار برآمد، اما از سوی مردم مورد شناسایی قرار گرفت و از سوی انقلابیون مورد ضرب و شتم قرار گرفت. نصیری توسط یک نفر از افراد حاضر که دو تن از برادرانش در زندان‌های ساواک، با شکنجه به شهادت رسیده بودند، از دست جمعیت خشمگین رها و تحویل دادگاه انقلاب اسلامی شد. نصیری در طول مسیر به این فرد پیشنهاد کرد با دریافت رشوه‌ای یک میلیون دلاری او را آزاد کند.
او سرانجام در دادگاهی به ریاست آیت‌الله صادق خلخالی محاکمه شد. دفاعیات او مبنی بر همه کاره بودن شاه و بی‌اختیاری امثال وی در نظام پهلوی، مورد قبول دادگاه قرار نگرفت و به جرم همکاری صمیمانه با شاه و شکنجه و کشتار وسیع انقلابیون، به اعدام محکوم شد. وی با اولین گروه محکومان دادگاه انقلاب، در ۲۷ بهمن ۱۳۵۷ تیرباران گردید.

انتهای پیام/

منبع : موزه عبرت

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز