دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۰۸:۰۱ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۹

بسته انتخاباتی استان اصفهان

تنور انتخابات داغ شد/ از سر خط خبرهای سیاسی هفته تا شنیده‌ها و شایعات انتخاباتی اصفهان

در بسته انتخاباتی استان اصفهان از سر خط خبرهای سیاسی هفته تا شنیده‌ها و شایعات انتخاباتی اصفهان را در کوتاه‌ترین زمان مرور خواهید کرد.

 به گزارش ندای اصفهان، تنور انتخابات در اصفهان گرم شده است و از هفته گذشته تاکنون با پایان ثبت‌نام نامزدهای انتخابت مجلس خبرگان رهبری مرحله حساسی از انتخابات شروع شد و به همین ترتیب نیز موتور انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی نیز با ثبت‌نام‌ نامزدهای انتخابات گرم‌تر شد.

البته مراحل انتخابات به لحاظ اجرایی از مدت‌ها پیش آغازشده بود و شاید بتوان انتخاب هیئت‌های اجرایی انتخابات را اولین مرحله پرسروصدا در انتخابات نامید که این دو انتخابات نیز از این قاعده مستثنی نبوده است.

بی‌تردید در هر انتخاباتی یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین مراحل آغازین انتخابات، مرحله انتخاب هیئت‌های اجرایی است که این مرحله حساسیت‌های خاص خود را به‌ویژه برای فعالان و جریانات سیاسی دارد که سعی می‌کنند به طریقی افرادی از جریان خود را وارد هیئت‌های اجرایی کنند.

* داستان هیئت‌های اجرایی انتخابات در استان اصفهان

 به‌ویژه وقتی دولتی همسو با جریانی در رأس قوه مجریه قرار داشته باشد انتظارات نیز بالاتر رفته و به فرماندار، بخشدار یا سایر مقامات محلی فشار می‌آورند تا افراد مدنظر را فارغ از هرگونه صلاحیتی وارد هیئت اجرایی کنند.

استان اصفهان نیز از گذشته تاکنون به‌عنوان یکی از مهم‌ترین استان‌های سیاسی کشور بوده است، شاید بر همین اساس سیاسیون آن را میدان مین نامیده‌اند، چراکه همواره در انتخابات مختلف این استان محل رفت‌وآمد و چانه‌زنی فعالان سیاسی بوده است.

حساسیت یافتن ترکیب هیئت‌های اجرای در اصفهان یا دقیق‌تر در استان اصفهان بود که از همان ابتدای شکل‌گیری یعنی معرفی معتمدین معین هر شهرستان به هیئت نظارت تا لحظه شکل‌گیری، فرازوفرودهای مختلفی را طی کرد تا اینکه هیئت‌های اجرایی در استان اصفهان تکمیل شد.

البته تکمیل و شکل‌گیری هیئت‌های اجرایی در همه شهرستان‌ها به‌سادگی نبود و فهرست‌های مختلفی بین فرمانداران و هیئت‌های نظارت در تردد بود تا آنکه به توافق رسیدند و لیستی صلاحیت‌دار از افراد برای حضور در انتخابات از هیئت نظارت تأییدیه خود را اخذ کرد و البته شهرستان فریدن جزو شهرستان‌هایی بود که به دلیل شدت یافتن اختلافات بین فرماندار و هیئت نظارت و پس از چند مرتبه معرفی لیست پیشنهادی نهایتاً در ستاد انتخابات استان هیئت اجرایی آن شکل گرفت.

بر مبنای این گزارش، پس‌ از آنکه ترکیب هیئت‌های اجرایی رسانه‌ای شد جریانی سیاسی شروع به جوسازی کرد و با طرح این مطلب که چرا اعضای هیئت‌های اجرایی از جناح مقابل انتخاب شده است و سعی در وارد آوردن فشار برای تغییر ترکیب‌ها شده و کار خود را از همان روزهای اول شروع کرد.

این جریان تا جایی پیش رفت که معاون سیاسی استاندار و رئیس ستاد انتخابات استان از نحوه همکاری هیئت‌ نظارت گلایه و به این طریق نارضایتی خود را از ترکیب هیئت‌های اجرایی اعلام نکرد.

پس‌ از آن نیز استاندار اصفهان در نشست خبری خود با خبرنگاران در پاسخ به سؤال خبرنگاری در مورد انتخاب هیئت‌های اجرایی گفت: در برخی شهرستان‌ها علی‌رغم تغییر فرمانداران هیئت اجرایی خوبی تشکیل نشده است و بالعکس در شهرستانی با وجود آنکه فرماندار از دوره گذشته حضور دارد، هیئت اجرایی خوبی شکل گرفته است.

بر اساس نظرات چهره‌های سیاسی استان اصفهان به نظر می‌رسد وابستگان یک جناح‌ سیاسی سخت در تکاپو هستند تا به طرق مختلف بتوانند برخی اهدافشان را در استان که یکی از آن‌ها تأیید صلاحیت نامزدهای مسئله‌دار است را پیگیری و اجرایی کنند که از نحوه ثبت‌نام برخی افراد با سابقه کیفری نیز می‌توان به این مسئله پی برد.

* سر خط خبرهای انتخاباتی هفته

پیگیری پروژه فشار بر شورای نگهبان برای اعمال نظر در پروسه انتخابات

معاون فرهنگی سپاه صاحب‌الزمان(عج) با اشاره به ثبت‌نام دسته‌جمعی برخی افراد و جریان‌های سیاسی گفت: افرادی با پرونده‌های سفید برای حضور در انتخابات حاضر شدند که قصد دارند در صورت ورود به مجلس خط فکری مجلس را تغییر دهند.

علیرضا احساندوست با اشاره به نقش و برنامه‌ریزی دشمن در این جریان ادامه داد: این جریان‌ها به دنبال تنش پیش از انتخابات هستند و فشارهایی به نهادهای نظارتی می‌آورند تا بتوانند دیدگاه خاص خودشان را به پروسه انتخابات تحمیل کنند. از طرفی قاعدتاً شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌ها عده زیادی را تأیید نخواهد کرد که این اتفاق بهانه به دست جریان‌هایی می‌دهد که شورای نگهبان را به فیلترینگ گسترده متهم و برای تأیید شخصیت‌های پرونده‌دار هجمه سنگینی به شورای نگهبان وارد کنند.

رد صلاحیت‌ شده‌ها با ثبت‌نام مجدد به دنبال هجمه علیه شورای نگهبان هستند

ناصر موسوی لارگانی نیز در اظهار نظر انتخاباتی خود در هفته جاری با اشاره به شرایط احراز صلاحیت‌ها، این‌طور بیان کرد: افرادی در هفته گذشته برای انتخابات ثبت‌نام کرده‌اند که چندین بار رد صلاحیت شدند اما آن‌ها به دنبال این هستند تا شورای نگهبان حجم زیادی از نامزدها را رد صلاحیت کند تا هجمه‌ای سنگین علیه نظام و شورای نگهبان به راه بیندازند.

رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان در بخش دیگری این اظهار نظر خاطر نشان کرد: شورای نگهبان قطعاً افرادی را که در فتنه فعال بودند، رد صلاحیت خواهد کرد و مردم بصیر ایران نیز در هفتم اسفندماه جوابی کوبنده به بدخواهان نظام خواهند داد.

ورود چهره‌های ورزشی و رسانه‌ای در عرصه انتخابات

استاندار اصفهان نیز در یکی از جلسات پر تعداد خود در هفته جاری با اشاره به اینکه برای برگزاری انتخاباتی باشکوه و باابهت و در سلامت کامل باید اعتدال و میانه‌روی مبنای فعالیت‌ها قرار گیرد، تصریح کرد: اصل مهم، اعتدال، تدین، ولایتمداری و آگاهی از منافع و مصالح کشور است و آرزو دارم که همه مردم در انتخابات حضور یابند و انتخاباتی باشکوه و در سلامت کامل برگزار شود.

مرحله ثبت‌نام انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در سراسر کشور به پایان رسید که در سراسر کشور چهره‌ها و شخصیت‌های ورزشی و رسانه‌ای زیادی وارد گود انتخابات شدند. در استان اصفهان نیز این رخداد به وقوع پیوسته و چند چهره ورزشی و چند نفر از اصحاب رسانه به میدان آمده‌اند که در دوره‌های گذشته سابقه نداشته است.

طرح شورای رهبری بسترسازی و تلاش برای مقابله با رهبری و تقویت دوقطبی در ایران

حجت‌الاسلام احمد سالک نیز در گفت‌وگوی انتخاباتی هفته گذشته حول محور مجلس خبرگان این طور اظهار نظر کرد: کسانی‌ که در کشور شورای رهبری را مطرح می‌کنند، در حال بسترسازی برای مقابله با شخص مقام معظم رهبری هستند.

رئیس کمسیون فرهنگی مجلس در ادامه تأکید کرد: از طرف دیگر به دستور اربابانشان در تلاش‌اند که دوقطبی را در ایران تقویت کنند و همچنین درصدد هستند با طرح چنین مسائلی ضعف‌ خود را برطرف کنند.

ثبت‌نام 12 نفر به ازای هر صندلی خبرگان و 50 نفر به ازای هر کرسی اصفهان در مجلس

استاندار اصفهان در نشست خبری آغاز هفته و پس از اتمام مرحله اول فرآیند انتخابات دهم مجلس و پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه در این مرحله به ازای هر صندلی مجلس خبرگان رهبری، 12 نفر ثبت‌نام کرده‌اند، خاطرنشان کرد: از میان ثبت‌نام‌کنندگان سه نفر خانم‌ و 58 نفر آقا بوده‌اند، همچنین سه نفر زیر 30 سال، 48 نفر بین 30 تا 60 سال و پنج نفر نیز بین 60 تا 70 سال ثبت‌نام‌کننده داشته‌ایم.

مدیر ارشد استان در این نشست با ارائه گزارشی از آخرین آمار ثبت‌نام‌کنندگان برای کاندیداتوری مجلس شورای اسلامی بیان کرد: تا ساعت 12 شب گذشته که حوزه شهرستان اصفهان فعال بود، هزار و 14 نفر نامزد ثبت‌نام کردند که با مقایسه نسبت به دوره قبل(431 نفر)  شاهد افزایشی بیش از دو برابر بوده‌ایم.

**شنیده‌ها و شایعات انتخاباتی**

* کارشناسان سیاسی معتقدند چهره‌های اصفهانی ثبت‌نام کرده در انتخابات که از حوزه‌های غیر از اصفهان نامزد شده‌اند پس از عبور از مرحله احراز صلاحیت و با روشن شدن آرایش سیاسی گروه‌ها و احزاب حوزه انتخابیه خود را تغییر خواهند داد. در این بین نام چند چهره شاخص از طیف‌های مختلف سیاسی به چشم می‌خورد.

* بر اساس اخبار و شنیده‌ها از منابع آگاه با توجه به آرایش جناح‌های سیاسی در انتخابات مجلس دهم بخشی از نمایندگان فعلی استان اصفهان شانسی برای حضور مجدد در مجلس نخواهند داشت که البته این موضوع بیشتر در حوزه شهرستان‌های استان است.

* ترافیک ثبت‌نامی در سه حوزه انتخابیه استان معادلات را پیچیده کرده و گروه‌های سیاسی در انتظار اعلام اسامی نامزدهای نهایی برای طراحی آرایش جناح خود در این حوزه‌ها هستند. شنیده شده در یکی از حوزه‌های نزدیک به اصفهان اصلاح‌طلبان بر نامزدی با گرایش‌های نزدیک به اصولگرایی برنامه‌ریزی کرده‌اند.

* برخی از فعالان سیاسی اصولگرای استان نسبت به انتخاب معاون عمرانی استانداری اصفهان به عنوان بازرس در انتخابات پیش رو، ضمن تأیید این انتخاب، در مورد علل معرفی نشدن معاونت منابع انسانی استانداری طبق رسم انتخابات گذشته سؤال‌هایی را مطرح کرده‌اند.

* با توجه به سوابق بسیاری از نامزدهای نام‌نویسی کرده در انتخابات مجلس دهم از حوزه اصفهان، پیش‌بینی می‌شود با توجه به عملکرد قاطعانه مجموعه‌های نظارتی اصفهان، حجم زیادی از داوطلبان احراز صلاحیت نشوند.

* شنیده‌ها از حصول نتیجه وحدت یکی از جناح‌های سیاسی و مشخص شدن بخش زیادی از نفرات لیست انتخاباتی این جریان حکایت دارد و در مقابل گروهی نیز همچنان در انتظار اعلام نتیجه نهایی احراز صلاحیت‌ها برای ورود با چهره‌های تابلودار یا چهره‌های سفید در قالب یک لیست واحد است.

منبع: فارس

 

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715