چهارشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۹:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۶

چرخش ۱۸۰درجه ای آمریکا در موضوع غنی سازی

هافینگتون پست نوشت: دلیل به دست آمدن توافق، چرخش صد و هشتاد درجه ای آمریکا در موضوع غنی سازی اورانیوم بود.

به گزارش ندای اصفهان به نقل از شبکه خبر، دیوید موریسون در تحلیلی برای روزنامه آمریکایی هافینگتون پست نوشت: در سال ۲۰۱۳ یا همان حدود، دولت اوباما، در مواضع خود یک چرخش صدو هشتاد درجه ای انجام داد و پذیرفت که ایران در خاک خود، تاسیسات غنی سازی اورانیوم داشته باشد. به همین دلیلی است که مذاکرات آمریکا با ایران درباره فعالیت های هسته ای ایران که در ماه مارس ۲۰۱۳ به طور مخفیانه در عمان آغاز شده بود، در ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵ با موفقیت به پایان رسید و طرح جامع اقدام مشترک موسوم به برجام به بار نشست.
پیش از آن تاریخ، آمریکا و متحدانش حدود یک دهه وقت صرف کردند تا ایران را وادار به توقف برنامه غنی سازی خود کنند و در مقاطعی برای دستیابی به این هدف به وضع تحریم های اقتصادی علیه این کشور متوسل شدند. اما این تلاش ناموفق بود. در حالی که در سال ۲۰۰۵، برنامه غنی سازی ایران در ابتدای راه خود بود و غنی سازی اورانیوم در این کشور در مراحل ابتدایی به سر می برد، امروز ۱۹ هزار سانتریفیوژ در این کشور نصب شده که حدود ۱۰ هزار تای آن ها فعال است.

بنابراین، اگر آمریکا از همان اول حق غنی سازی اورانیوم را برای ایران به رسمیت شناخته بود، هیچ گونه چالش و منازعه ای بر سر برنامه هسته ای ایران در نمی گرفت؛ چه برسد به اینکه ماجرا بخواهد یک دهه طول بکشد. همچنین در این صورت، نیازی به دو سال مذاکرات فشرده که نتیجه آن یک برنامه جامع اقدام مشترک ۱۶۰ صفحه ای باشد نبود.

باید توجه داشت که ایران به عنوان یک عضو معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای (ان پی تی) از حق غنی سازی اورانیوم برای مقاصد صلح آمیز برخوردار است. در قسمتی از متن این معاهده آمده: «هیچ بخشی از این معاهده نباید به گونه ای تفسیر شود که بر حق جدایی ناپذیر همه طرف های معاهده برای انجام تحقیق، تولید و استفاده از انرژی هسته ای برای مقاصد صلح آمیز بودن تبعیض و در تطابق با بندهای یک و دو این معاهده تأثیر بگذارد».
اما ایالات متحده در تلاش خود برای متوقف کردن برنامه غنی سازی ایران، سعی داشت حقوق ایران بر اساس ان پی تی – که اصلی ترین معاهده بین المللی ناظر بر فعالیت های هسته ای دولت هاست – را انکار کند. نگه داشتن تأسیسات غنی سازی اورانیوم در خاک خود، همواره کف خواسته های ایران بود و این کشور، آمادگی داشت برای دفاع از این حق، سال ها تحریم کاملاً غیرمشروع اقتصادی را تحمل کند.

به هر حال، در شرایط کنونی، ایران از یک برنامه صلح آمیز هسته ای برخوردار است که وجود آن مورد پذیرش آمریکا و متحدانش نیز قرار گرفته و اگر همه چیز خوب پیش برود، این کشور ظرف چند ماه از شر تحریم ها خلاص خواهد شد. پس از آن، طی حدود یک دهه، برنامه غنی سازی صلح آمیز ایران نیز از محدودیت هایی که بر اساس توافقنامه کنونی بر آن وضع شده، آزاد خواهد شد.

می توان تضمین کرد که ایران برای دستیابی به این هدف، تعهدات خود که در موافقتنامه هسته ای آمده را به انجام خواهد رساند. همان گونه که تعهداتش بر اساس توافق مقدماتی ژنو در نوامبر ۲۰۱۳ را به انجام رساند.

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق