دوشنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۷:۴۸ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۶

آیت‌الله علم‌الهدی:

بررسی توافق در چارچوب خطوط قرمز، یک آزمون برای مجلس نهم است/ نباید جامعه به دو قطب پیروز و قطب شکست‌خورده تبدیل شود

امام جمعه مشهد مقدس گفت: ملاک نمایندگان در بررسی توافق نامه، خطوط قرمزی است که مقام معظم رهبری مشخص کرده اند و این یک آزمون و آزمایش مهم برای مجلس نهم خواهد بود.

به گزارش ندای اصفهان، به نقل از  صبح توس، آیت‌الله علم‌الهدی، ظهر امروز در خطبه های نماز جمعه این هفته مشهد، به پایان مذاکرات دوساله دولت یازدهم با گروه ۱+۵ اشاره کرد و گفت: ماهیت توافقی که پس از دوسال مذاکره دولت یازدهم با شش کشور همان است که مقام معظم رهبری در سه نکته در جواب نامه رئیس جمهور فرمودند.

مذاکرات باید در مسیر قانونی به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد
وی ادامه داد: نکته اول این است که این قرارداد باید مسیر قانونی خود را در داخل کشور طی کند و بر اساس اصول ۷۷ و ۱۲۵ قانون اساسی، این توافق باید به تأیید مجلس شورای اسلامی برسد تا وجه ی قانونی پیدا کند و سپس باید شورای عالی امنیت ملی آن را بررسی کند.
بررسی توافق در چارچوب خطوط قرمز، یک آزمون برای مجلس است
آیت الله علم الهدی گفت: ملاک نمایندگان در بررسی توافق نامه، خطوط قرمزی است که مقام معظم رهبری مشخص کرده اند و این یک آزمون و آزمایش مهم برای مجلس نهم خواهد بود.
وی اضافه کرد: نمایندگان مجلس باید به این نکته دقت و توجه کامل داشته باشند که این خطوط قرمز ترسیم شده توسط رهبری، خواسته شخص رهبر نیست بلکه برای رعایت مصالح کشور است؛ مقام معظم رهبری با حکمتی که دارند و مسؤولیتی که ازنظر حجت امام زمان (علیه‌السلام) در این نظام و در این کشور عهده‌دار هستند، در تأمین مصالح مردم، این خطوط قرمز را مشخص کرده‌اند و خواسته های شخصی ایشان نیست.
دیگر قاجار و پهلوی نیست که گناه قرارداد ترکمانچای را به عهده آن بیندازیم
امام جمعه مشهد ادامه داد: آزمون مجلس هشتم، فتنه ۸۸ بود و امروز آزمون مجلس نهم جریان این توافق است، باید توجه داشته باشیم که دیگر پای قاجار و پهلوی در میان نیست که بتوانیم قرارداد ننگین ترکمنچای را به عهده آنها بیاندازیم و یا قرارداد پاریس را به گردن پهلوی بیاندایم و بگوییم آنها مملکت را فروختند.
وی افزود: اگر دربررسی توافق، خطوط قرمز ترسیم شده توسط رهبری نادیده گرفته شود، دوباره شرایط قرارداد ترکمنچای تکرار خواهد شد.
آیت الله علم الهدی گفت: در قرارداد ترکمانچای یک‌مرتبه ۲۷ شهر را به روس‌ها دادیم، روس‌ها آمدند تبریز را گرفتند و گفتند اگر تبریز را می‌خواهید، باید ۲۷ شهر را بدهید؛ در قرارداد پاریس هم این نبود که هرات و بخشی از افغانستان را یک‌مرتبه به انگلیس‌ها بدهیم، انگلیسی ها آمدند بوشهر را گرفتند و گفتند برای این‌که بوشهر را آزاد کنیم باید این قسمت از کشور را بدهید.
مجلس توافق را طوری بررسی نکند که گناه قرارداد به گردن آنان باشد
امام جمعه مشهد ضمن اشاره به وظیفه خطیر مجلس شورای اسلامی در بررسی توافق اخیر اضافه کرد: توافق طوری بررسی نشود که بگوییم یک چیز بدهیم تا چیزهایی بگیریم، یا برای حل یک مشکل چیزی را از دست بدهیم، لذا حتماً باید خطوط قرمز بیان شده از طرف رهبری به عنوان محور مورد توجه قرارگیرد.
وی افزود: نکته دومی که مقام معظم رهبری درباره مذاکرات فرمودند این است که باید راهکاری پیدا کنیم که در صورت انجام توافق طرف مقابل نتواند بدعهدی کند زیرا این شش کشور در رأسشان آمریکای جنایتکاری است که در طول تاریخ جز بدعهدی از آن چیزی ندیده ایم.
آیت الله علم الهدی با اشاره به سخنرانی رئیس جمهور آمریکا پس از مذاکره گفت: حرف اول اوباما این بود که آمریکا رهبر جهان است و بستن این قرارداد به معنای پذیرش کدخدا بودن آمریکاست، یعنی هرگاه بخواهیم توافق را برهم می زنیم.
وی ادامه داد: آمریکا در بدعهدی سابقه طولانی دارد، تا به حال یک نمونه قراردادوجود ندارد که در آن آمریکا بدعهدی نکرده باشد.
ملت بامتانت و وحدت عمل کنند
امام جمعه مشهد افزود: سومین نکته بیانات مقام معظم رهبری درباره توافق حفظ وحدت و متانت ملت بود، چون اگر بین مردم وحدت نباشد، فضا غبارآلود می شود و نمی توان درست مسائل را بررسی کرد.
نباید جامعه به دو قطب پیروز و قطب شکست‌خورده تبدیل شود
وی ادامه داد: اگر کسی نقد دارد، در مقام نقد افراد را متهم نکند، به افراد اهانت نکند و جامعه به دو دسته موافق توافق و مخالف توافق تقسیم نشود و بگویند یک‌قطب پیروز، یک‌قطب شکست‌خورده و سروصدا راه بیاندازند، کما این‌که در یکی دو روز اخیر از این سروصداهای غیر متین و غوغا سالار در قالب هرزگی‌های زیادی که انجام دادند، به راه افتاد.
آیت الله علم الهدی در پایان گفت: این چند سال نقطه اوج مقاومت و استکبارستیزی بود و آن صلابت و مقاومت هم باید ادامه پیدا کند.

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
جشنواره هنر دیجیتال انقلاب اسلامی با جوایز ویژه- برای ارسال آثار کلیک کنید
جشنواره هنر دیجیتال انقلاب اسلامی با جوایز ویژه- برای ارسال آثار کلیک کنید
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز