پنجشنبه ۰۳ مهر ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۵:۲۷ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۸

ترجمه اختصاصی ندای اصفهان؛

ای شیخ الازهر… این، سیبل نیست!/ نقد تفکرات ضد شیعی الازهر مصر

رواج تفکر سلفی‌گری عربستانی در مصر که به‌شدت با انقلاب اسلامی و تشیع مخالف است باعث شده حساسیت‌ها بر شیعیان این کشور افزایش یابد. در مقاله زیر نویسنده با زبانی نیش‌دار از تفکرات ضدشیعی امام اکبر الازهر شیخ احمد محمد احمد الطیب انتقاد می‌کند...

ندای اصفهان- مترجم: سعید امینایی/

(يا شيخ الأزهر… هذه ليست لوحة التنشين)

مشاهده متن مقاله به زبان اصلی: اینجا

«خالد منتصر»، پزشک، روزنامه‌نگار، مجری و تهیه‌کننده تلویزیون و یک لیبرال روشنفکر و دارای دیدگاه‌هایی سکولار است. او در شبکه دریم و ontv برنامه‌هايي همچون «خارج النص» و «دین و دنیا» را اجرا کرده است. نوال مصطفی رئیس هیئت تحریریه الیوم درباره او می‌گوید: خالد منتصر کسی است که منابر علم را در برابر غول جهل قرار داده و تلاش می‌کند با کلنگ خود خرافاتی را که شروع به پوساندن استخوان‌های جامعه کرده، ریشه کن کند.

رواج تفکر سلفی‌گری عربستانی در مصر که به‌شدت با انقلاب اسلامی و تشیع مخالف است باعث شده به رغم تعداد اندک شیعیان در این کشور حساسیت‌ها بر شیعیان افزایش یابد. سکولارهای میانه‌رو که انتخابات امسال در مصر نشان داده طرفدارانشان بیشتر است، نسبت به این حساسیت‌ها واکنش نشان داده و به صراحت با آن مخالفت می‌کنند. در مقاله زیر نویسنده با زبانی نیش‌دار از تفکرات ضدشیعی امام اکبر الازهر شیخ احمد محمد احمد الطیب انتقاد می‌کند.

***

خالد منتصر: روزنامه الوطن خبری تحت این عنوان منتشر کرد: «شیخ طیب برای پرده‌برداری از خرافات شیعه و رد آن تألیفات شیعه را بازخوانی می‌کند».

در این خبر تأکید شده بود شیخ طیب، خود، بر این بازخوانی اشراف و نظارت دارد و این پروژه را با بیست کتاب مرجع شیعی شروع کرده است. ما نیز از خدای متعال می‌خواهیم او را در این مأموریت مقدس! یاری رساند. من درگوشی به حضرتش می‌گویم که وظیفه مهم دیگری وجود دارد که امیدوارم آن را در هیاهوی بازخوانی کتب شیعه فراموش نکند. این وظیفه همان بازخوانی کتاب‌های خود الازهر است. من از امام اکبر الازهر خاضعانه درخواستی دارم؛ درخواستی که همه ما در سایه بسیج کردن نیروهای الازهر برای متوقف کردن پدیده وحشتناک گسترش تشیع که در مصر به میزان نصف نفر در هر قرن! افزایش داشته، به آن محتاجیم. از او با کمال شرمندگی درخواست می‌کنم ابتدا در برابر گسترش تفکر داعشی بایستد و من در مقابل به حضرتش قول می‌دهم به لشکر او که با شیعه در نبرد است، بپیوندم؛ شیعه‌ای که هنوز یکی از خویشاوندانم آنها را از کمونیست‌ها تشخیص نمی‌دهد و گاه گمان می‌کند موجوداتی فضایی هستند!

ای حضرت شیخ، این تصمیم شما مرا به یاد کسی می‌اندازد که مشغول مرمت سوراخی در دیوار خانه‌اش بود، درحالی‌که آتش سقف و دیوار و وسایل خانه را می‌بلعید! هدف حضرتعالی در میدان تیراندازی اندیشه‌ها، بر همان سیبلی که من و رئیس‌جمهور از تو می‌خواهیم، نیست. هدف الازهر بر نقطه سیاه مرکز سیبل نیست. متأسفانه می‌بینم شیوخی از الازهر تفنگ شکاری خود را بر تماشاگران موجود در سکوها گشوده‌اند؛ تماشاگرانی که آمده‌اند تا تیراندازان را تماشا کنند و نسبت به آینده خود و آینده فرزندان خود اطمینان یابند و بازیکنان وسط زمین را ببینند که پرندگان تندرَوی و خشونت و تروریسم را شکار می‌کنند و با تفکر آنها مبارزه کرده و از نظر فقهی از آنها حمایت نمی‌کنند! در خبر آمده که شیخ طیب تصریح کرده هدف این کتاب‌های شیعیان برانگیختن اهل سنت است تا اعمال غیرمسئولانه انجام دهند!! گرچه امام اکبر الازهر نیاز به یادآوری من ندارد، به حضرتش یادآوری می‌کنم که این جوانان برانگیخته که اعمال غیرمسئولانه انجام می‌دهند و در بین ما مردم‌کُشی می‌کنند و قاضیان و پلیس‌ها را می‌کشند، کتاب الکافی شیعیان را نخوانده‌اند؛ بلکه همه آنها کتاب‌های ابن‌تیمیه سنی و قرضاوی سنی و سیدقطب سنی و فارغ التحصیل الازهر دکتر عمر عبدالرحمن سنی و همچنین عقیده تولی و تبری در کتب مرجع اهل سنت و تفاسیر و احادیثی که متأسفانه داعش برای ذبح کردن و کشتن و بمب‌گذاری و له‌کردن و سوزاندن و پرتاب از بلندی به آنها استناد می‌کند را خوانده‌اند و البته همه این کتاب‌ها در کتابخانه‌های الازهر جا خوش کرده و در قفسه‌های آن ردیف شده و بلکه در نظام آموزشی آن، تدریس می‌شود!!!

و اما آنچه در خبر از زبان رئیس دانشکده علوم اسلامی، دکتر عبدالمنعم فؤاد نقل شده، به‌شدت حیرت‌انگیز است. ایشان گفته‌اند: «پدیده گسترش تشیع شروع به درنوردیدن شهرها و روستاها کرده و به منطقه اسوان و دقهلیه و جیزه و الاقصر رسیده… و باید از هم‌اکنون حالت فوق‌العاده فکری اعلام کنیم!» ای خدای گناه‌پوش! بعد از خواندن این سخن گمان کردم خمینی بر اسب سفید خود سوار شده و شمشیر ذوالفقار در دست گرفته و همراه او لشکرهای بزرگی از شیعه به‌راه افتاده‌اند تا همچون ملخ خشک و تر را نابود کنند. سرم را گرفتم و با تردید و حساسیت به دربان ساختمان نگاه کردم. بر رخسار او عوارض تب شیعی را دیدم. عکس سونوگرافی که بر روی آن نوشته شده بود: التهاب اثنا عشر (عضوی از بدن)، وجود این تب را تأیید می‌کرد! الآن یقین پیدا کردم این دربان خائن مزدور رافضی، شیعه است و از گروه شیعیان «اثناعشر»ی مرتد خانمان‌سوز است!

ای الازهر، از تو در حیرتم! ای کسی که روزگاری سرچشمه واسطه‌گری در عالم اسلامی پر از جنگ بودی تا به اختلافات خاتمه دهی! اکنون حالت فوق‌العاده فکری اعلام می‌کنی تا از مصر در برابر شیعیان حمایت کنی… ای امام الازهر! این همه بسیج نیرو برای چنین مأموریت فکری است؟

در اینجا روی سخن را از امام الازهر به جناب رئیس جمهور برمی‌گردانم. خواهش می‌کنم جناب رئیس جمهور! در مورد آنچه که نوسازی گفتمان دینی نامیدی، تا زمانی که از الازهر چنین چیزی را می‌خواهی، آب در هاون می‌کوبی!

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

  1. نادر گفت:

    تا وقتی مصر به پول سنی های تندرو نیاز دارد باید با این حرفها دل اسپانسرها را خشنود کند

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


نمایشگاه مجازی/ نوشت افزار جذاب ایرانی اسلامی/ کلیک کنید
نمایشگاه مجازی/ نوشت افزار جذاب ایرانی اسلامی/ کلیک کنید
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715