یکشنبه ۰۶ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۰:۱۲ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۸
رییس مرکز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها:
 ابرهای پنج استان کشور از جمله اصفهان بارور می‌شوند   

رییس مرکز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها مستقر در استان یزد اعلام کرد: عملیات باروری ابرها، هفته آینده در پنج استان کشور از جمله اصفهان اجرا می‌شود.

به گزارش ندای اصفهان ، بارور کردن ابرها تکنیکی است که برای تحریک تشکیل باران در یک ابر مورد استفاده قرار می گیرد. این کار معمولاً با انتقال ذراتی مناسب به داخل ابرهای حاوی آب بسیار سرد انجام می‌شود.
بارش طبیعی موقعی رخ می‌دهد که آب فوق سرد با ذرات شن، نمک و گرد و غبار تماس پیدا کرده و بلورهای یخ تشکیل می شود. بلورهای یخ، هسته‌هایی را ایجاد می‌کنند که قطرات آب بیشتری می‌توانند به آنها ضمیمه شوند، به این ترتیب اندازه قطرات بزرگ می شوند. موقعی که قطرات آب یا ذرات برف به اندازه کافی بزرگ می‌شوند می‌توانند به صورت باران یا برف فرود آیند.
در فرایند باروری ابر، تعداد هسته‌های در دسترس افزایش می‌یابد تا فواید بیشتری از رطوبت داخل ابر به دست آید. در این شرایط قطرات باران یا برفی تشکیل می‌شوند که درصورتی که باروری ابر صورت نمی‌گرفت تشکیل نمی‌شدند.
وقوع خشکسالی در برخی کشورهای جهان و از جمله ایران باعث شد تا مسوولان مربوطه به اجرای طرح بارور کردن ابرها روی آورند تا بلکه اندکی از کاهش بارندگی‌ها کاسته شود.
رییس مرکز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها مستقر در استان یزد در این‌باره اظهار کرد: طرح بارور کردن ابرها از سال ۷۵ در کشور ما آغاز شد و هدف از آن باران‌زایی و افزایش بارش است؛ البته باروری ابرها تابع شرایط اقلیمی هر منطقه است.
محمدمهدی جوادیان‌زاده افزود: هر ساله ۸۰ مورد پرواز بر فراز ابرها انجام می‌شود که هزینه هر پرواز یک میلیارد و یک‌صد میلیون ریال برآورده شده و هزینه‌بر بودن این پروازها به علت کرایه هواپیما، میزان سوخت مصرفی و هزینه خرید مواد بارور کننده ابر است.
وی تصریح کرد: تعداد هواپیمای ویژه باروری ابرها دو فروند است که هر دو مجهز به تجهیزات باروری ابرها بوده و تنها هواپیماهای موجود کشور برای این عملیات هستند؛ البته تا سه سال آینده از طریق هماهنگی با وزارت نیرو سه فروند هواپیمای دیگر در صورت تامین اعتبار به این مجموعه اضافه خواهد شد.
جوادیان‌زاده با بیان اینکه باروری ابرها بین ۱۰ تا ۱۵ درصد در افزایش بارندگی موثر بوده و این رقم در ۱۰ سال گذشته نیز به همین میزان بوده است، خاطرنشان کرد: زمان تاثیر مواد باروری ۲۰ دقیقه تا ۱٫۵ ساعت پس از زمان تزریق مواد و دامنه آن حداکثر ۲۰۰ کیلومتر از محل تزریق مواد باروری است.
رییس مرکز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها گفت: ارتفاع، گستردگی، تراکم، رطوبت، درجه حرارت و میزان آب موجود در ابر و مناسب بودن سمت و سرعت حرکت آن از جمله شرایط لازم برای باروری ابرهاست.
وی در خصوص کاهش بارندگی‌ها در برخی استان‌های کشور در سال جاری، تصریح کرد: هفته آینده این طرح در استان‌های کرمانشاه، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی اجرا می‌شود و در صورت فراهم شدن شرایط لازم، ابرها در استان‌های یزد و فارس نیز بارور خواهد شد.
جوادیان‌زاده اظهار کرد: طرح بارور کردن ابرها تا ۲۰ اردیبهشت ماه سال آینده ادامه دارد و پروازهای بعدی منوط به وارد شدن سیستم‌های جدید جوی که مناسب باروری باشند خواهد بود.
رییس مرکز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها گفت: آمادگی کامل داریم تا در صورت فراهم شدن شرایط جوی، نسبت به اجرای باروری ابرها در دیگر مناطق نیز اقدام کنیم.
وی با بیان اینکه نخستین پرواز باروری ابرها حدود ۷۰ سال قبل انجام شد، خاطرنشان کرد: باروری ابرها در ۴۲ کشور جهان انجام می‌شود و سابقه این عملیات در برخی کشورهای دنیا ۴۰ سال و به صورت مستمر است.
گفتنی است در پی اعلام این خبر از سوی رییس مرکز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها مستقر در استان یزد، خبرنگار ایمنا با مجید بیجندی مدیرکل هواشناسی استان و منصور شیشه‌فروش مدیرکل بحران استان اصفهان تماس گرفت اما این دو مسوول از موضوع باروری ابرهای اصفهان اظهار بی اطلاعی کردند و شیشه‌فروش به ایمنا اعلام کرد که پس از کسب اطلاع از خبر منتشر شده در روز چهارشنبه با این خبرگزاری مصاحبه خواهد کرد. لذا منتظر پاسخگویی مسوولان استان خواهیم بود.

انتهای پیام/

منبع : ایمنا

برچسب‌ها: , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز