چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۰:۰۸ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۸

افزایش ایمنی خودرو در زمستان با 9 شیوه تجربی

هوای سرد زمستان می تواند صدمات زیادی به بدنه اتومبیل شما وارد می کند.

به گزارش ندای اصفهان ، بهترین کار این است که اتومبیل خود را در روزهای آفتابی و گرمتر زمستان بشویید و بدنه آن را با واکس یا پولیش مقاوم و مناسبی بپوشانید تا هم درخشندگی آن ماندگارتر شود هم از تاثیرات سرما بر بدنه آن کاسته شود.
1) خراش ها و پریدگی ها را بپوشانید
اگر روی بدنه خودرو شما خراش ها یا پریدگی هایی هست حتما آنها را با مقداری رنگ مخصوص اتومبیل – که میتوانید از تعمیرگاه یا از فروشگاه های مجهز لوازم اتومبیل تهیه کنید – بپوشانید.
هرگز اجازه ندهید رنگ آستر، حتی در سطوح کوچک، در معرض آب و هوای زمستانی قرار گیرد، زیرا مشکلات بزرگ ناشی از زنگ زدگی بدنه میتواند از همین خراش های کوچک ایجاد شود.
2) برای داشتن دید واضح تجهیز شوید
پنجره های خودرو در ماه های زمستان به توجه خاص نیاز دارند. برای جلوگیری از تشکیل لکه های یخ بر روی شیشه، تیغه های برف پاک کن خودرو را با تیغه مخصوص زمستان تعویض کنید. این تیغه ها تماس نزدیکتری با شیشه دارند و آن را بهتر پاک میکنند. علاوه بر این به محفظه مخصوص آب شستشوی شیشه مقداری ضدیخ بیافزایید. اگر شیشه جلوی خودرو ترک دارد  حتی ترکی بسیار کوچک، آن را فورا ترمیم کنید.
3) باطری خودرو را بررسی کنید
اگر باطری اتومبیل شما دو سال عمر کرده است، به نزدیکترین محل خدمات خودرو بروید و بخواهید تمام سیستم شارژ اتومبیل تان را بررسی کنند. معمولا بعید است که باطری های کهنه در هوای سرد بتوانند اتومبیل تان را روشن کنند. در واقع به محض اینکه دمای هوا به صفر برسد باطری کهنه 60 درصد قدرت خود را از دست میدهد.
یکی از نشانه های بارز باطری ضعیف، صدای ناله مانند و خرخر موتور است. اگر چنین صدایی شنیدید، اتومبیل خود را به تعمیرگاه ببرید. در ضمن ممکن است مشکل باطری به خاطر فعل وانفعالات شیمیایی (خوردگی) یا شل بودن بست ها و کابل ها باشد.
با یک بررسی کوتاه متوجه خواهید شد که چنین مشکلی وجود دارد یا خیر. اگر خوردگی یا سولفاته شدن باطری در بخش خارجی آن باشد، می توانید آنرا با دستمالی آغشته به محلول آب و جوش شیرین تمیز کنید. آب باطری را هم چک کنید. توجه کنید که آب باطری باید روی صفحه های الکترود را بپوشاند.
4) حفظ اصطکاک مهم است
تایرهای چند منظوره جدید، گران قیمت و در بسیاری موارد غیر ضروری هستند. جابجا کردن تایرهای جلو و عقب با یکدیگر به طور منظم، اقتصادی ترین روش نگهداری از آنها است. بهتر است تایرها، به خصوص در اتومبیل های دیفرانسیل جلو، اسپورت و بارکش های سبک که چرخ های جلو از جلو به عقب به طور ناهماهنگ ساییدگی پیدا می کنند، هر 5000 کیلومتر جابجا شوند.
فشار هوای داخل تایرها باید هرماه چک شود اما این کار باید پس از خنک شدن چرخ ها انجام شود. زمانی که مشغول بررسی تایرها هستید به آج آنها توجه کنید. آج تایر باید به قدری باشد که روی زمین لغزنده و برفی اصطکاک کافی داشته باشد. در ضمن تایر یدکی و جک خودرو را نیز چک کنید و مطمئن شوید که در شرایط مطلوب قرار دارند.
5) چراغ ها را روشن کنید
یک اصل مهم در رانندگی زمستانی، دیدن و دیده شدن است. ابتدا تمام چراغ های اتومبیل تان را روشن کنید و گشتی به دور آن بزنید. اگر لامپ سوخته ای می بینید آن را تعویض کنید. سپس با کمک یک دوست چراغ های راهنما، چراغ چشمک زن، چراغ ترمز و دنده عقب را چک کنید. در داخل اتومبیل هم از سالم بودن چراغ داشبورد و چراغ های صفحه راهنما اطمینان حاصل کنید. هر مشکلی را یادداشت کنید و در اولین فرصت آن را برطرف کنید.
6) اتومبیل تان را تشنه نگذارید
روغن، آب، آب باطری، روغن ترمز و بنزین، مایعات لازم برای بدن خودرو شما هستند. روغن، همواره موتور را نرم و روان نگه میدارد و باید همیشه تمیز و محفظه آن پر باشد. روغن ترمز هر 2500 تا 4000 کیلومتر چک و تجدید شود.
فیلترها نیز باید چک و در صورت لزوم تعویض شوند. ضدیخ در صورتی که رادیاتور در شرایط عادی باشد (جوش نیاورده یا ترک نخورده باشد) باید هر دو سال یک بار یا هر 30000 کیلومتر تعویض شود. به یاد داشته باشید که هرگز درب رادیاتور را تا سرد شدن کامل موتور بر ندارید. برای جلوگیری از رگه های سوخت یخ زده در داخل باک بنزین، آن را مرتب پر نگه دارید.
برای صرفه جویی در مصرف سوخت، باد تایرها را در حد مناسب نگه دارید، به آرامی گاز دهید و از ترمز ناگهانی بپرهیزید. اتومبیل را در حال توقف بیش از چند دقیقه روشن نگه ندارید.
7) ترمزها، تسمه ها، قفل ها و شلنگ ها را بررسی کنید
ترمزهای سالم هنگام رانندگی در روزهای زمستان مهمترین عامل ممانعت از حوادث ناگوار هستند، پس ترمزها را توسط یک متخصص به طور کامل چک کنید. اگر حس میکنید که فاصله توقف اتومبیل طولانی شده یا زیر پدال لقی یا گرفتگی نا آشنایی هست، فورا” به تعمیرکار مجرب مراجعه کنید. در ضمن لنت های ترمز را هم بررسی کنید و در صورت رفتگی یا کهنگی آنها را تعویض کنید.
تسمه ها را چک کنید و مطمئن شوید که به خوبی محکم شده و فاقد ترک خوردگی، ساییدگی یا رفتگی باشند. آنها نباید در مقابل فشار انگشت شما بیش از یک سانتیمتر قوس بردارند. شلنگ ها را با دقت بررسی کنید، مراقب نشتی، متورم شدن یا ترک خوردگی باشید و مطمئن شوید که تمام بست ها محکم باشند. برای جلوگیری از یخ زدگی دستگیره ها و لولاها، کمی خاک ذغال نرم به چفت وبست قفل ها و کمی روغن به لولاها بزنید.
8) اتومبیل خود را برای تنظیم موتور (Tune-up) ببرید
خودروتان را به مرکز تنظیم موتور ببرید. یک متخصص به سرعت متوجه مشکلات استارت، موتور و سوخت و ساز آن می شود. از بالا بردن دور موتور خودداری نید زیرا نه تنها سوخت بیشتری مصرف خواهد کرد بلکه موجب استهلاک زودرس خودرو شما خواهد شد.
9) چند نکته دیگر
کارشناسان راهنمایی و رانندگی توصیه می کنند که به خصوص در زمستان، همواره یک جعبه کمک های اولیه و جعبه ای شامل لوازم اضطراری خودرو همراه داشته باشید، از جمله کابل های اتصال باطری، بیلچه، ابزاری چون پیچ گوشتی، آچار، چاقوی جیبی و به خصوص در هنگام سفر کیسه خواب یا پتو، لباس گرم اضافه، جاروی کوچکی برای پاک کردن شیشه جلو، چراغ قوه با باطری اضافه، رادیو ترانزیستوری و یک کیسه شن همراه داشته باشید.
اگر در یک کولاک زمستانی درگیر شدید، داخل اتومبیل بمانید، شیشه را کمی پایین بکشید تا تبادل هوا انجام شود و با روشن نگه داشتن چراغ ها در معرض دید بمانید. برای هدر نرفتن سوخت، بخاری را به طور متناوب روشن و خاموش کنید.

انتهای پیام /

منبع : ایمنا

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


دوره جامع آموزش خبرنگار کوله پشتی/ ثبت نام تا 30 تیر/ کلیک کنید
دوره جامع آموزش خبرنگار کوله پشتی/ ثبت نام تا 30 تیر/ کلیک کنید
 توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715