چهارشنبه ۰۲ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۰:۴۷ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۷
کنسرسیوم نیوز؛
 خنجری دیگر برای فلج کردن ایران/ چرا نام عربستان در لیست نبود؟   

«خنجر زدن به ایران در قانون روادید، گامی دیگر در تلاش برای منزوی کردن ایران و فلج کردن آن از نظر اقتصادی است. ایران هیچ ربطی به داعش یا دیگر گروه های جهادی سنی ندارد، برعکس عربستان سعودی و دیگر کشورهای خلیج فارس که اسمی از آن ها در لیست کنگره نیامده است...»

به گزارش ندای اصفهان، “کنسرسیوم نیوز” (consortiumnews) پایگاه اینترنتی ژورنالیست‌های مستقل آمریکایی، با انتشار یادداشتی به قلم “پائول پیلار” به انتقاد از وضع قانون محدودیت ویزا از سوی کنگره پرداخته است.
“پائول پیلار” از اعضای سابق سازمان سیا، در ابتدای یادداشت خود آورده است: «کنگره آمریکا که در بند بندگی رهبران اسرائیلی و نومحافظه کاران است، تروریسم داعش را بهانه ای برای سرکوب سفر به ایران قرار داده در حالی که ایران هیچ ربطی به داعش یا دیگر گروه های جهادی سنی ندارد، برعکس عربستان سعودی و دیگر کشورهای خلیج فارس که اسمی از آن ها در لیست کنگره نیامده است.

 

با وضع این قانون از سوی کنگره و اعمال محدودیت های جدید در اخذ ویزا، منافع اقتصادی ایران به صورت غیر مستقیم تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. “جان کری” وزیر امور خارجه [آمریکا] در نامه ای به وزیر امور خارجه ایران اعلام کرد که دولت آمریکا از مجوزهای معافیت و دیگر ابزارهای قانونی که در اختیار دارد برای جلوگیری از تعارض قوانین جدید اخذ ویزا با لغو تحریم ها بر اساس توافق هسته ای استفاده خواهد کرد.»

 

در ادامه این یادداشت ضمن انتقاد از موضع گیری های انفعالی مقامات آمریکایی پس از حوادث تروریستی برای آرام کردن احساسات عمومی، با اشاره به ناکارآمدی این قانون برای جلوگیری از ورود تروریست ها، آمده است: «می توان گفت ضرورت اخذ روادید نیز قادر به جلوگیری از ورود تروریست ها به آمریکا نیست. همانگونه که این موضوع در مورد زنی [پاکستانی] که در تیراندازی “سان برناردینو” دست داشت صادق است؛ حادثه ای که احتمالا بیش از هر واقعه دیگری به تشدید احساسات و هراس موجود در آمریکا از تروریسم دامن زده است.
حتی در صورتی که وضع قوانین محدود کننده در رابطه با اخذ روادید بتواند مانعی در ورود تروریست ها باشد، قانون جدید در مسیری اشتباه تعریف شده است. این قانون، سفر بدون روادید به آمریکا را برای افرادی که قبل از آن به ایران، عراق، سودان یا سوریه سفر کرده اند یا تابعیت این کشورها را دارند، ممنوع می کند. برای اینکه روشن شود این لیست چگونه از مسیر صحیح خود خارج شده، می توانیم به خودمان یادآوری کنیم که هواپیماربایان حادثه تروریستی ۱۱ سپتامبر از کدام کشورها بودند. ۱۵ نفر از آنها از عربستان سعودی، ۲ نفر از امارات متحده عربی، یک نفر از مصر و یکی هم از لبنان بوده اند. هر دو تیرانداز حادثه تروریستی “سان برناردینو” نیز ریشه خانوادگی پاکستانی داشتند و زنی که در این تیراندازی شرکت داشت نیز مدتی در عربستان سعودی حضور داشته است.»

 

در ادامه این یادداشت آمده است:

“توماس اردبرینک” در مقاله ای در نیویورک تایمز در این رابطه می نویسد: “این که به طور دقیق چرا ایران در این فهرست قرار گرفته است، معلوم نیست؛ زیرا ایران دشمن دولت اسلامی (گروه افراطی شبه نظامی متهم به سازماندهی و دامن زدن به این حملات) است.”

 

وجود عراق در لیست از سوی مقامات آمریکایی توجیه پذیر است چرا که این کشور خانه و پناهگاه داعش است. شاید کسی تلاش کند با اشاره به وجود نام عراق، پایه و اساسی منطقی برای این لیست تعریف کند. اما مشکل اصلی، حمایت دولتی از تروریسم نیست. الگوی ترورهای گذشته که از عربستان سعودی، پاکستان و امارات متحده عربی سرچشمه می گیرد -که نام هیچ کدام در این لیست وجود ندارد- ارتباط چندانی به حمایت مستقیم دولتی از تروریسم ندارد بلکه نتیجه تاثیرات رادیکالیزه کننده ای است که در میان جوامع این کشورها یافت می شود.

 

علاوه بر این، لیست کشورهای حامی تروریست آمریکا، تنها با اهداف سیاسی تعریف شده و کشورها به دلایلی که هیچ ربطی به تروریسم ندارد به این لیست اضافه شده یا از سیاهه این لیست پاک می گردند. به عنوان مثال، نام کشور کوبا همین امسال از این لیست حذف شد و دلیل آن تنها برقراری مجدد روابط دیپلماتیک با ایالات متحده بود هر چند کوبا سال هاست هیچ کاری که دلیل موجه برای توصیف آن به عنوان دولتی حامی تروریست باشد، انجام نداده است.

 

مسئله نقض احتمالی توافق هسته ای ایران نیز در اینجا وجود دارد. این موضوع کاملا محتمل است که با وجود جذابیت موقعیت های تجاری در ایران پس از لغو تحریم ها، بسیاری از تاجران و صاحبان کسب و کار اروپایی ها و آسیایی با تصویب این قانون، از سفر به ایران اجتناب کنند چرا که این سفر برای آن ها به معنای از دست دادن قابلیت فعلی سفر بدون روادید به آمریکا و اخلال در توانمندی آن ها برای دستیابی به معاملاتی حتی بزرگتر در اینجا است.

 

پیامدهای اقتصادی این موضوع برای ایران بسیار جدی است؛ چرا که انعقاد قراردادهای خارجی، بخش مهمی از امیدهای این کشور برای بهبود شرایط اقتصادی پس از توافق هسته ای بوده است. یک بند خاص از برنامه جامع اقدام مشترک یا همان توافق هسته ای ایران، آمریکا و کشورهای اروپایی را متعهد به خودداری از هر گونه سیاستی می کند که بر عادی سازی تجارت و روابط اقتصادی با ایران تاثیر منفی و مستقیم داشته باشد.
شاید گفته شود که قانون جدید، ناقض این تعهد نیست و هدف آن جلوگیری از نفوذ تروریسم است نه تحمیل خسارت بر روابط تجاری و اقتصادی. اما باز این مسئله مطرح می شود که چرا نام ایران در این لیست بسیار کوتاه از کشورها وارد شده در حالی که هیچ دلیل معتبری وجود ندارد که ثابت کند سفرهای گذشته به ایران موجب تبدیل شدن کسی به تروریست شده و یا کسانی که به دیگر کشورهایی که در این لیست نیستند سفر کرده اند، از چنین تاثیری مصون بوده اند.

 

باید گفت حمله به ایران و ضربه زدن به آن، هنوز هم مسئله ای بسیار متداول در واشنگتن است؛ همانطور که در سال های پیش از توافق هسته ای و بویژه در زمان مذاکرات، اینگونه بوده است. خنجر زدن به ایران در قانون روادید، گامی دیگر در تلاش برای منزوی کردن ایران و فلج کردن آن از نظر اقتصادی است. بنابراین ایرانی ها نکته بجایی در مورد نقض برجام از سوی آمریکا عنوان می کنند.
این موضوع به نوبه خود، بحث گسترده تری در رابطه با آینده توافق هسته ای و تلاش ها برای تخریب آن، به میان می آورد. تا کنون ایران سابقه ای محکم و قوی از پایبندی به توافق را برای خود رقم زده است؛ نه تنها نسبت به برجام، بلکه در رابطه با توافق اولیه، که به معنای سابقه ای ۲ ساله از پایبندی به توافق برای ایران است. رهبر ایران با وجود آنکه نگرانی های خود نسبت به نفوذ فرهنگ و اندیشه غرب با گسترش روابط را مطرح نموده، در عین حال عنوان کرده است که اجازه نمی دهد تندروهای داخلی، توافق هسته ای را تخریب نمایند.
اما باید گفت نقض توافق از سوی تندروهای آمریکایی بسیار بیشتر محتمل است و نمی توان در مورد جلوگیری از آن ها با این اطمینان صحبت کرد. نیروهای سیاسی در واشنگتن که به شدت تحت تاثیر یک دولت خارجی دیگر هستند که تلاش های فراوانی برای از بین بردن توافق داشته، هنوز هم تسلیم نشده اند و با وجود تصویب توافق، به دنبال راه هایی برای تخریب آن هستند.

 

یکی از تاکتیک های آن ها برای انجام این کار، به میان کشیدن فعالیت های ایران در دیگر زمینه هاست. آزمایش موشک های بالستیک یکی از این موارد است؛ هر چند چنین آزمایش هایی ربطی به تعهدات ایران در توافق هسته ای ندارد و با وجود توافق هسته ای هیچ کلاهک هسته ای برای موشک های ایرانی متصور نیست.

 

اقداماتی همچون تحریم های اقتصادی از سوی ایالات متحده و یا گام هایی مانند قانون روادید که شامل اثرات مخرب اقتصادی است، به عنوان یک تاکتیک توسط مخالفان توافق پیگیری می شود و با نقض روح توافق -اگر نقض توافق نباشد- تا جایی پیش می روند که ایرانی ها آنچنان رنجیده شوند که اعلام کنند توافق از درجه اعتبار ساقط است. در صورتی که دولت اوباما هر چه از نظر قانونی در اختیار دارد را برای جلوگیری از دستیابی مخالفان توافق به این نقطه انجام دهد، در راستای حمایت از منع گسترش هسته ای و منافع امنیتی آمریکا اقدام کرده است.

 

 

منبع: جام

برچسب‌ها: , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز