یکشنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۲۰:۵۳ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۵
وایس نیوز مطرح کرد؛
 سالی که ایران از سایه خارج شد/ ارتباط بی سابقه ایران و آمریکا   

از بهار امسال دیپلمات های ایرانی و خارجی به همکاری باهم پرداخته داده اند. بعد از چهار سال و نیم هم ایران به همراه امریکا و متحدانش در نشستی برای پایان دادن به بحران سوریه شرکت کرد.

 

به گزارش ندای اصفهان، پایگاه خبری وایس (vice news) در مقاله ای مفصل به بررسی تحولات دیپلماتیک و سیاسی ایران در سالی که گذشت پرداخت و مدعی شد با تمام اتهامات وارد شده به جمهوری اسلامی اما سال ۲۰۱۵ سالی بود که ایران از سایه خارج شده و مورد قبول جهانیان قرار گرفت.

 

در ابتدای این مقاله با تمرکز بر شورای ملی ایرانیان مقیم آمریکا و تلاش هایی که این گروه برای بهبودی روابط ایران و آمریکا انجام دادند؛ آمده است: «این شورا که در سال ۲۰۰۲ توسط تریتا پارسی تاسیس شد بمدت ۱۳ سال برای برطرف کردن تنش ها میان ایران و آمریکا تلاش کردند. این شورا در حالی که تلاش می کرد تا ذهنیت اینکه “ایران برای ایالات متحده و همپیمانانش تهدید است” را بزداید؛ با قانونگذاران آمریکایی لابی می کرد.»

 

این پایگاه خبری با ادعای اینکه تلاش های این شورا “بدون تشکر و قدردانی باقیمانده است”؛ به نقل از پارسی نوشت: «ایران برای دو حزب سیاسی جمهوری خواه و دموکرات همیشه مایه ترس و وحشت و البته کیسه مشت زنی بوده است. اما امسال مثبت ترین سال در مدت زمان مدیدی بود. برای سال ها ایران از دایره ارتباطات بسیاری از کشورها خارج بوده لکن توافق هسته ای آن را تغییر داد.»

 

 

وایس نیوز با بیان اینکه سال ۲۰۱۵ از هر نظر برای ایران یک نقطه گذار در ارتباط با دنیای بیرون بوده و این کشور بالاخره از سایه ها بیرون آمد، افزود: «ایران و شش قدرت جهانی از جمله امریکا توافق هسته ای را امضا کردند. تحریم های بین المللی بر جمهوری اسلامی برداشته شده و همکاری چندملیتی به سوی تهران سرازیر می شوند. نیروی هوایی آمریکا و متحدانش نیز در عراق با شیعیان تحت حمایت این کشور برای مبارزه با داعش همکاری می کنند.»

 

این پایگاه امریکایی که توافق هسته ایران را مهمترین عامل خروج ایران از انزوا و ارتباط بیشتر با آمریکا و کشورهای غربی می داند، تصریح کرد: «از بهار امسال دیپلمات های ایرانی و خارجی به همکاری باهم پرداخته داده اند. بعد از چهار سال و نیم هم ایران به همراه امریکا و متحدانش در نشستی برای پایان دادن به بحران سوریه شرکت کرد.»

 

وایس نیوز با بیان اینکه درپی تصویب شدن قانون محدود کردن سفر ایرانیان به آمریکا و گرفتن ویزا، محمد جواد ظریف و جان کری (وزرای خارجه ایران و ایالات متحده) به نامه نگاری متعدد و عمومی جهت تسهیل تنش ها پرداختد؛ به نقل از تریتا پارسی نوشت: «در گذشته اگر ایران و آمریکا با هم گفتگو می کردند سروصدای زیادی به پا می شد اما اکنون چیز خاصی برای گزارش کردن نیست و مسئله کاملا عادی شده است.»

 

این پایگاه خبری با اشاره به اثرات توافق هسته ای می نویسد: «تحریم های بین المللی علیه ایران برداشته خواهد شد. محدودیت های جدی بر روی سرمایه گذاری جهانی در ایران لغو شده و سرمایه گذاران منتظر آمدن به این کشور هستند. چارلز رابرتسون اقتصاددان ارشد شرکت بانکداری رنسانس کپیتال (Renaissance Capital) می گوید درحال حاضر جایی بهتر از ایران برای سرمایه گذاری وجود ندارد. آنها به اندازه ترکیه ولی با حقوق ویتنام، خودرو تولید می کنند؛ جمعیت تحصیل کرده ای داشته و حدود ۹ درصد از ذخایر نفت دنیا را در اختیار دارند.»

 

وایس نیوز اما در پایان با ادعای اینکه پیروزی روحانی در توافق هسته ای، موضع تندروها را ضعیف کرده است؛ نوشت: «ایران در ماه فوریه (اسفند) دو انتخابات مهم مجلس شورا و خبرگان را برگزار می کند. این انتخابات مشخص خواهد کرد که چه مقدار برند سیاست های آشتی جویانه روحانی، مقبولیت دارد.»

 

منبع: جام

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز