دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: ورزشي
چاپ خبر
۱۴:۱۹ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۵

اختصاصی ندای اصفهان

حرکات نمایشی مسابقات موتورکراس اصفهان/ تصاویر

اما اصفهان نیز از این ورزش مهیج به دور نمانده است و دوستاران این رشته در روزهای جمعه با حضور در پیست دولت آباد اصفهان، به تمرین و انجام حرکات نمایشی برای تماشاچیان می پردازند.../ تصاویر

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، ورزش موتورسواری به صورت آماتور در ایران از سالهای ۱۳۲۸ با ورود موتورهای انگلیسی به کشور آغاز شد. عده ای از دوست داران این رشته شروع به برپایی برنامه های نمایشی در نقاطی مثل میدان ارک تهران و جلالیه نمودند که این برنامه عمدتاً در روزهای تعطیل اتفاق می افتاد. پس از ورود اولین موتورهای ژاپنی به ایران در سال ۱۳۴۰ یکی از واردکنندگان برای تبلیغ اقدام به برگزاری یک دوره مسابقه به صورت تور بین تهران- مشهد نمود که در این مسابقه مرحوم حاج حسین پیرهادی، مرحوم حاج علی باقری و مرحوم حاج اصغر حمیدی به ترتیب نفرات اول تا سوم این مسابقات شدند.
این نفرات همگی از فروشندگان دوچرخه و موتور در تهران و مشهد در آن سالها بودند. در سال ۱۳۵۰ با افزایش واردات موتورهای ژاپنی عده ای از جوانان در مناطق تهرانپارس (گردنه قرچک) و آب انبار شادآباد در روزهای تعطیل اقدام به حرکات نمایشی و پرشی از روی اتومبیل نمودند و در همان زمان موتورکلوپ ایران راه اندازی شد.
کم کم پیست موتورسواری برای مسابقات موتورکراس آماده شد و تیمها زیر نظر کارخانجات و نمایندگی ها تشکیل گردید و انجمن موتورسواران ایران در سال ۱۳۵۵ زیر نظر سازمان تربیت بدنی تاسیس شد. اگرچه پس از پیروزی انقلاب اسلامی دو سال فعالیت آن تعطیل گردید اما با کارایی موتورسواران در دفاع مقدس ورزش موتورسواری به صورت رسمی بار دیگر کار خود را پیگیری نمود و تبدیل به فدراسیون گردید و در سال ۱۹۸۹ به عضویت فدراسیون جهانی FIM در آمد و در نهایت با اضافه شدن رشته اتومبیلرانی به آن فدراسیون موتورسواری و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران تشکیل و آغاز به کار نمود .
***
اما اصفهان نیز از این ورزش مهیج به دور نمانده است و دوستاران این رشته در روزهای جمعه با حضور در پیست دولت آباد اصفهان، به تمرین و انجام حرکات نمایشی برای تماشاچیان می پردازند.
در مصاحبه با چند تن از مسئولین و ورزشکاران متوجه شدیم که محدودیت هایی باعث کم رونق شدن این ورزش و تماشاچیان این رشته شده است (حمایت نکردن فدراسیون از هزینه های زیاد اینگونه موتورها و نداشتن جای مناسب برای تماشاچیان، تبلیغ نکردن این ورزش مهیج در رسانه ها برخلاف فوتبال و مسائل حاشیه ای دیگر که همه به دست مسئولین فدراسیون ورزشی اصفهان وابسته است).
امیدواری این ورزشکاران و مسئولین پیست، افتتاح ورزشگاه بزرگ نقش جهان است که محل تمرین رتبه داران کشوری و آسیایی خواهد بود و به تبع آن جایی که به جز تمرین موتورسواری، محل تمرین عکاسان ورزشی نیز باشد.
»»» بر روی تصاویر زیر کلیک کنید

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

  1. اسغر گفت:

    عکس موتورسواری حسین حمیدی اصفهانی در پیست نقش جهان با موتور سیکلت

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق