شنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۰۹:۵۲ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۶

صفحه ای از تاریخ/ قطعنامه ۵۹۸

چند سطر واقعیت در تحمیل جام زهر به امام خمینی (ره)

حال دیگر هاشمی می داند که به تنهایی قادر به تحمیل قطعنامه به امام نیست و باید فکر دیگری کند. به محسن رضایی می گوید لیست امکانات مورد نیاز خود را برای عملیات های بعدی تهیه کند. به وی گفته شد که این نامه در شورای عالی دفاع به بحث گذاشته شود ولی هاشمی آن را پیش حضرت امام برد...

ندای اصفهان- مجید پوستین دوز/

«در مورد قبول قطعنامه که حقیقتا مسئله بسیار تلخ و ناگواری برای همه و خصوصا برای من بود این است که من تا چند روز قبل، معتقد به همان شیوه دفاع و مواضع اعلام شده در جنگ بودم و مصلحت نظام و کشور و انقلاب را در اجرای آن می دیدم؛ ولی به واسطه حوادث و عواملی که از ذکر آن فعلا خودداری می کنم و به امید خدا در آینده روشن خواهد شد و با توجه به نظر تمامی کارشناسان سیاسی و نظامی سطح بالای کشور که من به تعهد و دلسوزی و صداقت آنان اعتماد دارم، با قبول قطعنامه و آتش بس موافقت نمودم و در مقطع کنونی آن را به مصلحت انقلاب و نظام می دانم». (صحیفه امام جلد ۲۱ ص ۹۲)

متن فوق قسمتی از پیام تاریخی حضرت امام خمینی (ره) در پذیرش قطعنامه ۵۹۸ است که ناراحتی و نارضایتی ایشان از پذیرش این قطعنامه را نشان می دهد.

به راستی چه بر امام گذشت که ایشان در چند روز مجبور به پذیرش قطعنامه شدند؟ این افراد چه کسانی بودند که امام تعبیر به «تمامی کارشناسان سیاسی- نظامی» می کنند؟!

خاطرات مرد خاطره ساز امروز، پر است از اصرار به پایان جنگ و البته هر بار با موضع سخت تر حضرت امام روبرو می شود.

حجت الاسلام هاشمی رفسنجانی در یادداشت روز۲۷ خرداد ۱۳۶۷ (یک ماه قبل از پذیرش قطعنامه) می نویسد: «عصر آقای خامنه ای آمدند و همراه ایشان و احمد آقا برای مذاکره در امر آینده ی جنگ خدمت امام رفتیم. وضع جبهه ها، نیروها، امکانات کشور و وضع دشمن را برای امام تشریح کردیم و دو راه بسیج نیروها و امکانات برای جنگ، یا پذیرش ختم جنگ را برای امام مطرح کردیم. ایشان راه اول را انتخاب کردند و برای صدور حکم واجب بودن رفتن به جبهه ها برای همه، کاری که سال گذشته نشد و پیشنهاد شده بود، اظهار آمادگی کردند».

این اولین تلاش هاشمی رفسنجانی نبود، بلکه ایشان از سال ۶۱ شعار جنگ جنگ تا یک پیروزی (در مقابل شعار جنگ جنگ تا پیروزی) را سر می داد.

اما در چند روز آخر چه شد که امام مجبور به پذیرش قطعنامه شدند؟

حال دیگر آقای هاشمی می داند که به تنهایی قادر به تحمیل قطعنامه به امام نیست و باید فکر دیگری کند.

حجت الاسلام هاشمی به آقای محسن رضایی می گوید لیست امکانات مورد نیاز خود را برای عملیات های بعدی تهیه کند که منجر به آن نامه معروف آقای رضایی شد. به وی گفته شده بود که این نامه باید در شورای عالی دفاع به بحث گذاشته شود ولی آقای هاشمی آن را پیش حضرت امام می برد.

بعد از فرمانده نظامی نوبت به دولت و سیاسیون می رسد. دولت رسما به امام نامه نوشت که دیگر نمی توانیم از لحاظ اقتصادی جنگ را پشتیبانی کنیم. اما در پژوهشی که بعدها توسط سازمان برنامه و بودجه صورت گرفت، مشخص شد که سهم بودجه دفاعی از بودجه عمومی کشور در طول جنگ هیچگاه از ۱۵ درصد فراتر نرفته است.

میرحسین موسوی نیز در یک سخنرانی در سال ۷۶ اظهار داشته بود که کشور از نظر اقتصادی توان ادامه مقاومت را داشته است.

حال سوال این است که چه کسی دولت را تحریک کرده است که گزارشی خلاف واقع به امام بدهند؟

آیت الله سیدمحمد خامنه ای در مصاحبه ای در اینباره اظهار می دارد: یکی دو نفر مؤثر در جنگ، چنین به عرض امام رسانده بودند که جبهه امکان دفاع بیشتر ندارد و امام ناگزیر به سختی و تلخی برای حفظ نظام و جان جوانان، جام زهر را نوشیدند و با متارکه جنگ موافقت کردند؛ ولی بعد که خلاف گفته های امنای خائن برایشان ثابت شد، جبران آن ممکن نبود و امام نتوانست حکم خود را پس بگیرد.

قطعنامه 598

دانستن اقدامات این افراد در روز های بعد از خاتمه جنگ نیز خالی از لطف نیست:

بعد از پذیرش قطعنامه عده ای آمدند و با تعدادی از مسئولین نظام مصاحبه کردند و از آنها پرسیدند که اگر شما به دوران بعد از فتح خرمشهر بر می گشتید، چه می کردید؟ پاسخ آن زمان مسئولینی چون حجت الاسلام هاشمی و میرحسین موسوی این بود که اگر برمی گشتیم به آن زمان، یک محاسبه ای می کردیم و جنگ را تمام می کردیم.

بعد از این حرکت خواص بی بصیرت، حضرت امام (ره) در سخنرانی خود موضع تندی نسبت به این اقدام گرفتند. ایشان فرمودند:

«من در اینجا از مادران و پدران و خواهران و برادران و همسران و فرزندان شهدا و جانبازان به خاطر تحلیل های غلط این روزها رسما معذرت می خواهم و از خداوند می خواهم مرا در کنار شهدای جنگ تحمیلی بپذیرد. ما در جنگ برای یک لحظه هم نادم و پشیمان نیستیم… نباید به خاطر چند لیبرال خود فروخته، در اظهار نظرها و ابراز عقیده ها به گونه ای غلط عمل کنیم که حزب الله عزیز احساس کند جمهوری اسلامی دارد از مواضع اصولی اش عدول می کند (صحیفه امام ج ۲۱ ص ۲۸۴).

و سخن آخر اینکه، مرحوم حجت الاسلام محمدرضا توسلی از مسئولین دفتر امام در رابطه با پذیرش قطعنامه می گوید: بعد از آنکه امام قطعنامه را پذیرفتند و گفتند جام زهر را نوشیدم، من دیگر خنده بر لبان ایشان ندیدم.

 

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


ثبت نام دبستان پسرانه طاها
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز