دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۰۵:۵۷ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۴

مديريت زمان/

گوهر زمان و شناخت آسيب ها و سارقان وقت +دانلود پاورپوینت

خواب زياد، مکالمات اضافي و غير مفيد، سؤالات بي جا، عدم واگذاري امور قابل واگذاري به ديگران، عدم مشورت با افراد خبره، تلفن، موبايل، راديو، تلويزيون، شرکت در جلسات اضافي و مباحث غير ضروري، ديدارهاي بدون برنامه هاي قبلي و مراجعات نابهنگام، پرداختن به اهداف جزئي و غير مهم و... برخی از دزدان زمان هستند

ندای اصفهان- زهرا آصالح (فعال فرهنگی)/

يکي از بنيادي ترين و مفيدترين مهارت هاي لازم براي يک زندگي موفق و تصحيح و سالم سازي روابط خانوادگي و اجتماعي مهارت مديريت زمان است، چرا که زمان ارزشمندترين گوهر الهي در اختيار انسان و شريف ترين و اصلي ترين نعمت الهي است.

متن زیر با بهره گیری از منابع مختلف (ازجمله کتاب مدیریت زمان حجت الاسلام مهدی نیلی پور) سعی کرده است مطلبی نسبتا جامع را ارائه دهد. همچنین جهت استفاده بهتر پاورپوینت این مقاله را می توانید از اینجا دانلود کنید.

***

تعریف: مدیریت زمان یعنی تسلط و حاکمیت بر زمان با جدیت و تلاش تمام و مهار نمودن عمر (سال، ماه، هفته، روز، ساعت، دقیقه و ثانیه های زندگی)

مدیریت زمان

 مدیریت زمان بر مبنای چند محور اصلی:

الف) محور اول شناخت اهميت وقت:

ما غالباً درباره ي ارزش، اهميت و هزينه وقت و زمان، گفتگو مي کنيم، امّا با اين وجود به ندرت از طريق محاسبه، هزينه ي وقت را در يک جلسه يا يک گردهمايي يا کنفرانس به دست مي آوريم. اگر مثلاً براي هر دقيقه ارزشي معادل 1000 تومان در نظر بگيريم، در مي يابيم که با اغتنام يا اتلاف وقت، به ازاي هر دقيقه همان اندازه پول به دست مي آوريم يا از دست مي دهيم. ما بايد براي وقت به عنوان ارزشمندترين سرمايه زندگي خود، اهميت قائل شويم.

پيامبر اکرم (صلي الله عليه و آله و سلم) در اين زمينه مي فرمايند: «هيچ روزي نيست مگر اينکه ندا مي کند: اي فرزند آدم! من آفريده اي جديدم و هرگاه که کاري در من مي کني گواه و شاهد توأم، پس در من کار نيک انجام ده تا به آن کار بر تو گواهي دهم، که اگر بروم ديگر مرا نخواهي ديد، شب نيز چنين مي گويد.»
و يا در حديثي ديگر مي فرمايند:
«به عمر خود بخيل تر باش تا به درهم و دينارت.»

ب) محور دوم، شناخت آسيب ها و دزدان وقت

وقت طلاست، بلکه فراتر از طلاست و همان طور که طلا دزد دارد پس وقت هم دزد دارد. اگر وقت مهم تر از طلاست پس مراقبت و محافظت از وقت، حساس تر و دقيق تر خواهد بود. اگر وقت طلاي نامرئي و بي رنگ است، دزدان آن هم معمولاً پنهاني و نامرئي هستند. پس بايد دزدان وقت را بشناسيم تا قدرت و مديريت و مهار زمان، در ما تقويت گردد.
معرفی تعدادي از دزدان وقت:

عادات غلط، بي نظمي، بي برنامگي، خواب زياد، مکالمات اضافي و غير مفيد و پرحرفي، سؤالات بي جا، عدم واگذاري امور قابل واگذاري به ديگران، عدم مشورت با افراد خبره، تلفن، موبايل، راديو، تلويزيون، شرکت در جلسات اضافي و مباحث غير ضروري و بعضاً مفسده انگيز، ديدارهاي بدون برنامه هاي قبلي و مراجعات نابهنگام، پرداختن به اهداف جزئي و غير مهم، عدم اولويت بندي کارها و پرداختن به امور غير اولويت دار، طول دادن مکالمات و زمان صرف غذا، وسواس و تکرار کارها، رفت و آمدهاي غير مفيد، وسايل را بر جاي خود نگذاشتن، برعهده گرفتن کاري بدون تخصّص، انجام کارها بدون وسيله مناسب، عدم آسيب شناسي اقدامات و برنامه ها، عدم استفاده از تجارب گذشته زندگي، تفريحات کاذب و غير لازم يا ارتکاب گناه (مانند قمار بازي و…)، خیال بافی و غرق در افکار بودن، غم و اندوه و افسردگي.

ج) محور سوم، شناخت اصول مديريت زمان

1- اصل برنامه ريزي براي کوچکترين واحد زمان:

برنامه ریزی روزانه به شما کمک می کند تا در طول روز کارهای بیشتری را به پایان برسانید و روی زندگی خود کنترل بیشتری داشته باشید.

مراحل برنامه‌ریزی عبارتند از:
الف) فهرست کردن کلیه‌ی برنامه‌ها و کارهایی که متعلق به همان روز است، در ضمن کارهایی که از گذشته مانده را نوشته و براساس اولویت کارهایی را در برنامه قرار دهیم که ما را در رسیدن به هدف کمک کند.
ب) تعیین وقت برای فعالیت‌ها.
ج) در نظر گرفتن وقت برای کارهای غیر منتظره.

علی (علیه‌السلام) در این باره می‌فرمایند: «أَدَلّ شَي‏ءٍ على غِزارِةِ العَقل حُسنُ التَّدبيرِ»؛ بهترین دلیل بر کمال عقل، خوب برنامه‌ریزی کردن است.

2- اصل اولويت بندي کارها:

تعيين اولويت ها و پرداختن به امور اهمّ، از مهمترين اصول مديريت زمان است. البته اگر کسي تمام کارهايش مهم باشد به معناي آن است که هيچ کار مهمي ندارد، لذا لازم است که با دقت نظر، وظايف، مسئوليت ها و اهداف را اولويت بندي نموده و حق تقدم کارهاي اهم را همواره رعايت کرد. در نظر داشته باشيد که معمولاً 50 تا 65 درصد کارهاي ما غير مهم است و 15 درصد از کارهاي ما معمولاً اهم و 20 درصد آنها هم مهم مي باشند. و نبايد حجم بسيار زياد امور غير مهم و حتي مهم و اکثريت بودن آنها ما را فريب دهد و از امور أهم باز دارد.

3- اصل آشنايي با راه هاي صرفه جويي در وقت:

چند روزي از اين دستورالعمل ها پيروي کنی، به زودي از نتايج آن حيرت زده خواهي شد:
الف) هر روز صبح، کارهاي آن روز را فهرست کن و پس از اتمام هر مورد، آن را در فهرست خط بزن.
ب) هرگز دوستي را ملاقات نکن مگر اينکه قبلاً با او قراري حضوري يا تلفني گذاشته باشي.
پ) هميشه در جيب خود مداد با کاغذ يا يک دفترچه يادداشت کوچک داشته باش تا برنامه و فکرهاي نو را در زمان بيکاري در آن يادداشت کني.
البته غنيمت شمردن وقت به اين معني نيست که زمان تفريح و استراحت براي خود در نظر نگيريم، بلکه به اين معني است که از تلف شدن وقت جلوگيري کنيم.

4- اصل «فقط روزي يک ساعت»:

با کنار گذاشتن يک ساعت در هر روز کاري، 260 ساعت در سال يا معادل 32 روز کامل کاري در سال به دست مي آوري. در اين زمان مي تواني کارهاي بزرگ و زيادي را به انجام برساني.

5- اصل هدفمندي و هدف گذاري ( کليد طلايي مديريت زمان):

يکي از علل مهم موفقيت، هدفمندي و هدف سازي در زندگي است. افراد گمراه، افرادي بي هدف و يا بدهدف هستند. بايد به اهداف کوچک و بزرگ بيانديشيم و با تصوير و ترسيم آن اهداف و با توجه به راه و روش هاي علمي و برنامه ريزي صحيح آنها را به مرحله ي اجرا در آوريم.

6- اصل توجه به آهنگ نوسانات حالات و آمادگي هاي خود:

هر فرد در ساعاتي از شبانه روز، داراي آماده ترين و پرانرژي ترين حالات است، در ساعاتي داراي آمادگي و انرژي متوسط و در ساعاتي داراي انرژي ضعيف و ناکارآمد مي باشد. بر اساس همين آهنگ و نمودار نوساني، بايد کارهاي اولويت دار، متوسط، عادي و روزمره را تقسيم نمود. قرار دادن وظايف اهم پيچيده و يا ناخوشايند که مستلزم تمرکز حواس، استرس و يا نگراني است در زمان هاي اوليه صبح که انسان بيشترين آمادگي را دارد، در موفقيت انسان بسيار تأثيرگذار است.

7- اصل واگذاري وظايف:

يکي از اصول مديريت زمان، واگذاري بخشي از وظايف و مسئوليت ها و کارهاي قابل واگذاري به ديگران، براي به دست آوردن زمان بيشتر و در نتيجه پرداختن به امور لازم و اهم است.

8- اصل خلوت و داشتن لحظه هاي غيب:

سعي کنيد در همه ي ساعات شبانه روز در دسترس نباشيد؛ بلکه ساعاتي را براي تفکر، عبادت، مطالعه، برنامه ريزي، مراقبه و خلوت با خود قرار دهيد و با استفاده از اين زمان علاوه بر تقويت ارتباط با خويش، اولويت هاي کاري خود را معلوم سازيد و چک ليستهاي روزانه، ماهانه و سالانه را بررسي، ارزيابي و تکميل نمائيد.

9- اصلي مثبت انديشي و فعاليت مثبت:

هميشه بايد سعي کنيم به مثبت انديشي عادت نمائيم تا از خود برخوردها و رفتارهاي مثبت و گرمي بروز دهيم و از زندگي خود راضي و خشنود باشيم. قرآن مي فرمايد: (چه بسيار پيش آيد که چيزي را ناخوشايند مي شماريد ولي در واقع خير و صلاح شما در آن باشد…) علاوه بر مثبت انديشي، سعي کنيد در هر روز حداقل چند کار مثبت و لذت بخش انجام دهيد تا مابقي ساعات و برنامه هاي روزانه ي شما را تحت تأثير قرار دهد و در طول روز، با انگيزه ي کافي و انرژي بتوانيد به فعاليت خود ادامه دهيد.

10- اصل توجه به امروز:

يکي از اصول مهم مديريت زمان، توجه به زمان حال و عبور از گذشته مي باشد، چرا که در بسياري از امور ما به خاطر پرداختن به گذشته و مشکلات آن، زمان حال را نيز از کف داده و گذشته هاي تاريک و يا غير مفيد خود را تکرار مي نمائيم. شعار توجه به امروز به معناي عدم آينده نگري و يا عدم عبرت از گذشته نيست، بلکه به معناي حداکثر استفاده از موجودي امروز و فرصت در اختيار است.
امام علي (عليه السّلام) مي فرمايند: «گذشته ي عمر تو رفته است و باقيمانده ي آن محل ترديد است، پس زماني را که در آن به سر مي بري، براي کار و عمل غنيمت شمار.»

11- اصل استراحت هاي منظّم:

استراحت هاي منظم در حکم توقف ها و فرصت هاي تنفسي هستند که مي توانند در شما تجديد قوا نموده و شما را براي کارهاي طولاني و سنگين همواره آماده نگه دارند. به اندازه کافی بخوابید، رژیم غذایی سالمی داشته باشید و مرتب ورزش کنید. داشتن یک زندگی سالم تمرکز شما را افزایش می دهد و مسیرهای موفقیت بیشتری را برایتان هموار می کند. وقتی سالم باشید کارآیی شما زیادتر می شود و در نتیجه طی یک زمان کوتاه کارهای بیشتری را به پایان می رسانید. اگر کارمند هستید چند روز به مرخصی بروید تا انرژی شما دوباره احیا شود و فعالیت های روزانه تان را با انرژی بیشتری از سر بگیرید.

12- اصل تطويل و تغيير طول زمان و با برکت نمودن آن:

ما در فرهنگ اسلامي و جهان بيني توحيدي معتقديم که: «ليلهُ القدر خيرٌ من ألف شهر» بر اساس اين انديشه ديني، فشرده سازي زمان ممکن است. بايد بدانيم که همه ي کثرت ها به وحدت برمي گردد و هر کثرتي قابليت بازگشت به وحدت را دارد، به طور مثال جلسات چند ساعته را مي توان به جلسات يک ساعته، تماس هاي چند دقيقه اي را به تماس هاي يک دقيقه اي و يا کار کردن با چند وسيله را به کار کردن با يک وسيله چند کاره تبديل نمود.
در قرآن کریم و روایات این ایام با برکت معرفی شده اند: ماه مبارک رمضان– ماه رجب– ماه شعبان– شبهای قدر– روز جمعه– سحرهای هر شب _ عید غدیر و عید قربان

13- اصل انتخاب مکان مناسب براي انجام امور:

در بسياري از اوقات مکان مناسب، موجب به حداکثر رسيدن بهره وري از زمان مي باشد، مثلاً نماز در مسجد، مطالعه در کتابخانه، ورزش در ورزشگاه و…

14- اصل «گاهي ديرتر برويد»:

به برخي از محافل و مجالس که دعوت مي شويم مي توان ديرتر رفت و زودتر آن جا را ترک کرد. اگر امکان تأخير در رفتن به مجلسي وجود دارد و عدم حضور اوليه شما موجب وقت کشي ديگران و يا بروز مشکلات و يا خلف وعده نمي شود کمي ديرتر برويد، البته اين تأخير بايد با هدف بهره وري از اوقات باشد.

15- اصل استفاده از اوقات سوخته:

وقت هاي سوخته يعني وقت هاي خستگي، افسردگي، خواب، غذا خوردن، رفت و آمد و… بايد براي اين وقت ها، برنامه داشته باشيد.
يکي از شاگردان امام خميني (ره) در اين خصوص مي گويد: «امام آن قدر براي وقت حساسيّت داشتند که اگر کسي در راه مي خواست با معظم له صحبت کند، نمي توانست ايشان را متوقّف سازد که ايشان ديرتر به مقصد برسد البته امام همان طور که در راه حرکت مي کردند، پاسخ سؤال ها را مي دادند.» راه های استفاده از زمان های سوخته : همراه داشتن یک کتاب کوچک برای مطالعه – همراه داشتن یک دفترچه کوچک برای یادداشت برداری –همراه داشتن یک ضبط صوت کوچک جهت استفاده از نوارهای مفید و علمی.

16- اصل مهارت گفتن “نه

کارهای غیر ضروری و اضافی را قبول نکنید. اگر فردی از شما کاری خواسته که برنامه زمانی تان را کاملاً بر هم می ریزد مؤدبانه عذرخواهی کنید و به سادگی “نه” بگویید.

اهميت وقت از ديدگاه قرآن و روايات

در آيه نخست سوره عصر مي خوانيم: «والعصر» يعني سوگند به زمان، كه يكي از معاني زمان، وقت است.

در سوره زمر مي خوانيم: «اَنْ تقولَ نفسٌ يا حسرتي علي ما فَرَّطْتُ في جَنْبِ اللّه»؛ بايد ترسيد از آن روزي (روز قيامت يا روز مرگ) كه انسان (بيهوده گرا) بگويد: افسوس بر من از كوتاهي هايي كه در اطاعت فرمان خدا كردم»

در سوره فاطر مي خوانيم: و هم يَصْطَرِخوُن فيها ربنّا اَخرِجْنا نَعْمَلْ صالحا غيرَ الذي كُنّا نَعمَل اَوَلَم نُعَمِّركُم ما يَتَذَكَّرُ فيه من تَذَكَّر وَ جائَكُمْ النَذيرُ فَذوُقوا فما للظالمين من نصير؛

ناسپاسان در دوزخ فرياد مي زنند: پروردگارا! ما را خارج كن تا عمل صالح انجام دهيم، غير از آنچه انجام مي داديم. آيا شما را به اندازه اي كه متذكران در آن زمان مي توانستند متذكر شوند، عمر و فرصت نداديم؟ و آيا انذار كننده به سراغ شما نيامد؟ اكنون عذاب را بچشيد كه براي ستمكاران هيچ ياوري نيست. اين آيه بيانگر بازخواست شديد خداوند از كساني است كه اوقات ارزشمند زندگي خود را در دنيا بيهوده مصرف نمودند و از اطاعت خدا بازماندند.

غنيمت شمردن فرصت در كلام معصومين(ع)

 1. رسول خدا صلی الله علیه و آله

پيامبر اعظم صلی الله علیه و آله مي فرمايد: «هر كس دري از خير بر او گشودند، فرصت غنيمت شمارد كه نداند چه وقت بسته خواهد شد».

پيامبر اكرم صلی الله علیه و آله به مولاي متقيان، علي(ع) مي فرمايد:

اي علي! از چهار چيز پيش از چهار چيز بهره ببر! از جواني ات پيش از پيري و تن درستي ات پيش از بيماري و بي نيازي ات پيش از نيازمندي و زندگي ات پيش از مرگ.

رسول گرامي اسلام صلی الله علیه و آله در وصيتي به ابوذر رحمه الله فرمود: يا اباذر! كُنْ عَلي عُمرِك اَشَحّ مِنْ دِرهمِك ودينارِك ؛ اي ابوذر! در مورد عمر خود حريص تر از پول و ثروت خود باش.

2. اميرمؤمنان، علي(ع)

حضرت علي(ع) درباره پرهيز از تأخير در كار، به ابوذر مي فرمايد:

اي اباذر! از تأخير در عمل بپرهيز كه امروز از آنِ تو است و از فردا خبر نداري. اگر فردايي داشتي، در آن فردا چنان باش كه در امروز و اگر فردايي نداشتي، براي كوتاهي كردن امروز پشيمان نخواهي شد.

«دنيا سه روز است: روزي كه با هر چه در آن بود، گذشت و باز نخواهد گشت و روزي كه در آني و سزاوار است كه آن را غنيمت داني و روزي كه نمي داني از آنِ كه خواهد بود و چه بسا تو در آن به سراي ديگر رخت بربندي. روز گذشته، حكيمي ادب كننده است و روزي كه در آني، دوستي در حال وداع است و اما از فردا، تنها اميدي به آمدنش داري. پس، از امروز توشه برگير و از آن به شايستگي جدا شو. فقط به كاري كه كرده اي، اطمينان داشته باش و از دل بستن و فريفته شدن به آرزو و امل بپرهيز.

3. امام حسن(ع)

امام حسن(ع) درباره غنيمت شمردن فرصت مي فرمايد: «فرصت، به شتاب از دست مي رود و به كندي بازمي گردد».

4. امام محمدباقر(ع)

«از كوتاهي كردن به هنگام فراهم آمدن فرصت بپرهيز كه اين، ميداني است كه به زيان اهل خود جريان دارد».

5. امام صادق(ع)

«در تندرستي، پيش از بيماري و در نيرومندي، پيش از ناتواني و در زندگي، پيش از رسيدن به مرگ، براي خود چيزي فراهم آر!»

«دل هاي خود را به آنچه از دست رفته، مشغول نسازيد كه در اين صورت، ذهن خود را از آماده شدن براي آنچه هنوز نيامده است، باز خواهيد داشت».

آن بزرگوار مي فرمايد: اميرمؤمنان، علي(ع) به برخي از ياران خود نوشت:

«آنچه را از عمرت باقي مانده، درياب و مگو فردا و پس فردا. بسيار كسان پيش از تو سرگرم آرزوها و امروز و فردا كردن ها گشتند و گرفتار اجل شدند و غفلت زده مردند».

همچنين آن حضرت به نقل از حضرت علي(ع) مي فرمايد: «مبادا كه براي پرداختن به عمل، امروز و فردا كنيد؛ هر وقت امكان برايتان پيدا شد، به كار برخيزيد».

با توجه به بررسي روايات و سيره‌ی معصومين (علیهم‌‌السلام) مي‌توان گفت كه ايشان در مديريت زمان 4 ويژگي داشتند:

وقت شناس بودند 2- برنامه‌ريزي داشتند 3- تقسيم كار داشتند 4- در همه‌ی امور نظم را مورد توجه قرار مي‌دادند.

 

سوالات:

 • اهمیت مدیریت زمان چیست؟

الف ) سالم سازی روابط خانوادگی و اجتماعی     ب ) درک زمان       ج ) ارزشمندترین گوهر الهی است در اختیار انسان     د) گزینه الف و ج

 • کدام گزینه در بهره مندی از مدیریت زمان دخالتی ندارد؟ (با توجه به کلام امام علی علیه السلام)

الف ) صبر بر سختی ها                     ب) پر انرژی بودن                       ج) عجله نکردن                         د) منظم بودن

 • همراه داشتن یک کتاب کوچک برای مطالعه از کدامیک از اصول مدیریت زمان می باشد؟

الف) اصل هدفمندی           ب) اصل تطویل طول زمان           ج) اصل توجه به امروز               د) اصل استفاده از اوقات سوخته

 • کدام ویژگی در مدیریت زمان سیره معصومین (علیهم السلام) است؟

الف) برنامه ریزی                     ب) تقسیم کار                             ج) وقت شناسی                           د) همه موارد

 • چگونه قدرت، مدیریت و مهار زمان در ما تقویت می گردد؟

الف ) با شناخت دزدان وقت                   ب) با مطالعه               ج) با تلاش و پشتکار       د) با استراحت به موقع

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

 1. ناشناس گفت:

  مطلب تکراری! قبلا هم دقیقا از همین مرجع مطلب مشابه داشتید دبیر ندارین شما؟فکر کردین گر وگر مطلب گذاشتن نشان کیفیت کارتونه؟

 2. مدیریت پول گفت:

  از دست دادن پول برای بعضیا مهم تر از از دست دادن زمانه و این راهکارها اکثرا فایده ای برای انها ندارد

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715