پنج شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۰۴:۲۷ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۶
هاآرتص گزارش داد:
 بعد از توافق، آمریکا باید ناز عربستان را بکشد   

عربستان تنها این گزینه را دارد که یا دست یاری به طرف روسیه دراز کند یا اینکه حداقل آمریکا را با این استراتژی تهدید کند اما نکته مهم اینجاست که روسیه نمی تواند این درخوست را قبول کند زیرا خصومت ایدئولوژیکی بین عربستان و روسیه وجود دارد.

به گزارش ندای اصفهان به نقل از جام نیوز، روزنامه صهیونیستی هاآرتص (Haaretz) در گزارشی با عنوان “بعد از توافق با ایران، زمان ناز کشیدن آمریکا از عربستان است” نوشت: اکنون با وجود اینکه توافق هسته ای ایران نهایی شده است، درست است که بسیاری از تردید های در مورد سلاح اتمی ایران از بین خواهد رفت اما باید گفت، این توافق باعث مشروعیت بخشیدن به ایران و حتی اعمال کنترل شیعیان بر جهان سنی خواهد شد.

 

هاآرتص نوشت: «اکنون نگرانی های کشور های عربی به خصوص عربستان بیشتر هم شده است به خصوص زمانی که بشار اسد در ساعات اولیه این توافق را به مقامات ایرانی تبریک گفت و اکنون این سوال مطرح است که آیا بشار اسد با این روند به اعمال قدرت خود و کنترل سوریه ادامه خواهد داد؟ سوال دیگر موضوع ترکیه است که آیا از رابطه اقتصادی با ایران لذت خواهد برد؟ به هر حال اکنون عربستان این استراتژی آمریکا را تهدید جدی برای خود تلقی می کند.»

 

 

هاآرتص در ادامه افزود: «برنامه هسته ای ایران باعث شده که اسرائیل به عنوان متحدی خاموش در کنار ائتلاف کشور های عربی با غرب حاضر باشد و اکنون نگرانی کشور های عربی این است که این توافق می تواند آمریکا را به ایران نزدیک کند و باعث فاصله گرفتن آمریکا از کشور های عربی بشود و این امر به شدت بروی جنگ علیه داعش تاثیر بگذارد. حتی این توافق می تواند یک سد بزرگ برای دخالت های نظامی آمریکا در سوریه باشد.»

 

این روزنامه در ادامه افزود: «هرچند که ایران منکر ارتباط توافق با مسائل منطقه ای است اما شکی نیست که این مسائل در زمان توافق مورد بحث آقای ظریف و کری نیز بوده است. اکنون انجام این توافق برای ترکیه هم به یک چیستان و معمای بزرگ تبدیل شده است، زیرا ترکیه یکی از متحدان اصلی عربستان سعودی است و در جنگ علیه داعش و بشار اسد همکاری جدی بین عربستان و ترکیه وجود داشت. اما اکنون بازار تجارت در ایران یک مساله جدی دیگر بوده که ترکیه نمی تواند به آسانی از کنار آن بگذرد. ترکیه به دنبال صادرات سلاح های خود به ایران است و از طرفی به دنبال واردات بیشتر گاز از ایران است و احتمال اینکه ترکیه ایران را به عربستان ترجیح دهد نیز زیاد است.»

 

 

هاآرتص افزود: «ترس و نگرانی پادشاهی عربستان این است که ایجاد روابط نزدیک با ایران باعث خواهد شد تا یک توازن قدرت جدیدی در خاورمیانه ایجاد شود و کشور های عربی خلیج نیز نفوذشان را در منطقه از دست بدهند. عربستان تنها این گزینه را دارد که یا دست یاری به طرف روسیه دراز کند یا اینکه حداقل آمریکا را با این استراتژی تهدید کند اما نکته مهم اینجاست که روسیه نمی تواند این درخوست را قبول کند زیرا خصومت ایدئولوژیکی بین عربستان و روسیه وجود دارد.»

 

 

این روزنامه در پایان افزود: «به هر حال اکنون آمریکا لازم است تا ناز عربستان را بکشد. عربستان اسرائیل نیست که بتوان دوباره آن را با اعطای محموله هایی از هواپیماهای جدید و تکنولوژی های پیشرفته بخرد و به اتحاد با خود در آورد، زیرا عربستان پول کافی دارد و چیزی را که بخواهد بدست می آورد.»

 

 

 

 

۵۰۱

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز