چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
۱۳:۳۵ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۳

مستند ساز اصفهانی:

” ایران دور است ” وضعیت پناهندگان ایرانی را روایت می‌کند

فیلم مستند " ایران دور است " که در مورد وضعیت فارسی زبانان در خارج از وطن است به زودی به فستیوال های ایران و ترکیه فرستاده می شود.

به گزارش ندای اصفهان ، فیلم ایران دور است مستندی است که در غربت و در مورد دوری ساخته شده است. این فیلم به شرح مشکلات و غمهای مهاجرین می پردازد و با جستجو و پیگیری مسائل فارسی زبانان در کشور ترکیه سعی در ارائه تصویری واقعی از پدیده پرطرفدار مهاجرت و وضعیت  مهاجران دارد.
کارگردان این فیلم که جوانی از اهالی اصفهان است، در این فیلم با ایرانیان و افغان های مقیم ترکیه به گفتگو می نشیند تا درک غربتی که برای این دور ماندگان از وطن اتفاق می افتد برای کسی که فراتر از مرزهای شهر و کشور خود نرفته آسان تر شود.
” علی رضوانی” در این باره در گفتگو  با خبرنگار  ایمنا گفت: فیلم ایران دور است یک فیلم مستند داستانی است که به بررسی شرایط پناهندگی در ترکیه می پردازد. نگاه فیلم به نوعی آسیب شناسی مهاجرت است.
وی ادامه داد:  استاد امیر فکری که بیش از 40 سال است ایران را ترک کرده، در ترکیه با نسل های مختلف قبل و بعد از انقلاب به گفتگو نشسته و با نگاهی آسیب شناسانه و تحلیل گر به بررسی موضوع مورد نظر در این فیلم می پردازد.
وی موضوع پناهنده‌ها ، مشکلات و شرایط زندگی آنها، شادی و غم و به طور کلی روزمرگی آنها در ترکیه را موضوع اصلی این مستند دانست و افزود: بخشهایی از داستان به روایت حضور خودم  به عنوان یک فیلم ساز در این کشور می پردازد.
رضوانی افزود: تهیه کنندگی این اثر را “مرتضی اسماعیل پور” بر عهده داشت که بر اساس طرح اولیه ای از ” لاله خانه‌باز ” ساخته شده. این فیلم با در اختیار داشتن کمترین امکانات ساخته شده و به همین جهت برای این نوع روش ساخت فیلم  نام “سینمای تنها”  را بر گزیده ام چون حتی تدوین این فیلم را نیز خودم انجام دادم .
وی خاطرنشان کرد: این فیلم تا یک ماه و نیم آینده آماده می شود و شرکت برای فستیوال های ایران و ترکیه و دیگر کشورها ارسال می شود.
این کارگردان همچنین در مورد انگیزه ساخت این فیلم گفت: گاهی یک فرد از داخل ایران درباره مهاجرت چیزهایی می بیند و یا می شنود و خودش  تجربه ای در این باره ندارد. اما وقتی پا را از مرز شهر خود بیرون می گذارد با دنیایی متفاوت مواجه شده و سعی در انتقال تجربه های خود دارد. من نیز در غربت و در شرایط ساخت فیلم ، مادرم را از دست دادم و نتوانستم به دلیل شرایط کاری ام در کنار وی حضور داشته باشم و این خود لمس یک فراغ بصورت جدی بود که تاثیر مهمی در این فیلم گذاشت. سعی کردم تا نگاهی هنرمندانه  این پدیده را بنگرم.
رضوانی گفت به چالش کشیدن دنیای اطراف را وظیفه اصلی یک هنرمند دانست و گفت: هنرمند باید محیط پیرامونش را به درستی بشناسد و آن را  به چالش بکشد و تحلیل کند.
وی ادامه داد: من در ساخت این فیلم مستند از ترک زبان ها هم به عنوان پذیرندگان مهاجرین استفاده کردم تا هدف و دید کلی در این مستند تنها ایرانی ها  و فارسی زبانان نباشند.
وی در مورد دلیل انتخاب نام فیلم نیز گفت: اسم ” ایران دور است ” به آن دلیل انتخاب شد که به نوعی جامعه مورد بررسی ما در ترکیه به عنوان کشوری در همسایگی ما است که به فاصله یک ساعت پرواز می توان به ان رسید. ولی برای فردی که مهاجرت کرده است خیلی دور به نظر می آید، چون کشورش آنجا را تَرک کرده است.
این هنرمند اصفهانی یادآور شد: ساخت فیلم جدید داستانی با حضور بازیگران سرشناس ایران را در برنامه آینده ام قرار داده ام که قرار است در ترکیه کار شود و پیش بینی می شود که بعد از این فیلم ساخت آن را شروع کنم.

انتهای پیام/

منبع : ایمنا

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


دوره جامع آموزش خبرنگار کوله پشتی/ ثبت نام تا 30 تیر/ کلیک کنید
دوره جامع آموزش خبرنگار کوله پشتی/ ثبت نام تا 30 تیر/ کلیک کنید
 توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715