پنج شنبه ۰۲ فروردین ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
۰۸:۲۹ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۳
احمد توکلی:
 بهره بانکی، بلای جان تولید و مروج فرهنگ تنبلی است   

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نوشت: متاسفانه سود بانکی بلای تولید شده است. سرمایه گذاری را تهدید می‌کند و فرهنگ تنبلی را در کشور ترویج می‌دهد.

به گزارش ندای اصفهان، احمد توکلی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در یادداشتی نوشته است: چند روز پیش به ملاقات یکی از دوستان قدیمی رفته بودم. تعریف می کرد که آشنای پزشکی دارد که سالها در کانادا مشغول طبابت بوده است و اخیرا با همسر کانادایی اش به ایران بازگشته است. با بازگشت به ایران حساب بانکی باز کرده است و مبلغی در بانک سپرده گذاشته و ماهانه حدود ۲۰ میلیون تومان سود می برد. الان هم بسیار راضی است و به مزاح یا جدی گفته است ترجیح می دهم خانه استراحت کنم و به گردش و تفریح ام برسم تا اینکه در ایران طبابت کنم.

 

متاسفانه سود بانکی بلای تولید شده است. سرمایه گذاری را تهدید می کند و فرهنگ تنبلی را در کشور ترویج می دهد. از طرفی افزایش سود بانکی برای سپرده گذاران، به کاهش تولید منجر شده و رکود تورمی فعلی را دامن می‌زند. وقتی بانک ۳۴ درصد سود به سپرده بدهد، انتظار صاحبان ثروت از سرمایه‌گذاری حداقل باید حدود ۴۰ درصد باشد تا جاذبه پیدا شود. به این، هزینه فرصت پول می گویند. در واقع هر تاجر و صنعتگر معمولی با خودش فکر می‌کند اگر قرار باشد با هزار بدبختی و سختی تولید در کشور را تحمل کنم و کمتر از ۴۰ درصد سود ببرم، همان بهتر که پولم را به بانک بسپارم و ۳۴ درصد بگیرم، مالیات هم نمی‌‌دهم.

 

هرکس وضعیت امروز اقتصاد کشور را بداند، متوجه است که بخش تولید کالایی قادر نیست با چنین سودهایی به تولید بپردازد، تنها بخش‌های بازرگانی و بازار ارز و سکه می‌تواند چنین سودهایی را قابل قبول سازد. در نتیجه آن مقدار سرمایه‌گذاری باقی مانده نیز، به سمت این بخش‌ها منحرف می‌شود.

منبع: دانشجو

برچسب‌ها: , , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
پویش ملی افتخارم ایران (کلیک کنید جایزه ببرید!)
پویش ملی افتخارم ایران (کلیک کنید جایزه ببرید!)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز
وعده صادق
وعده صادق