جمعه ۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۸:۵۶ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۲
معاون سازمان دامپزشکی اعلام کرد
 صادرات مرغ به روسیه مجوز گرفت   

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور از صادرات فرآورده‌های لبنی به کشور روسیه خبر داد و گفت: روز گذشته رییس دامپزشکی روسیه این صادرات را پذیرفت و در خصوص صادرات مرغ نیز اشکالاتی وارد بود که حل این اشکالات تا ۱۵ فوریه حل می‌شود و عملا در آینده‌ای نزدیک صادرات مرغ به این کشور نیز انجام شود.

به گزارش ندای اصفهان ، جمال‌الدین جاویدی در مراسم تودیع و معارفه مدیر کل دامپزشکی استان مرکزی این صادرات را موفقیت بزرگی برای کشور ارزیابی کرد و افزود: از سال گذشته ایران با فدراسیون روسیه وارد مذاکره شد قبول صادرات آبزیان و طیور به این کشور در حقیقت تایید سلامت طیور و آبزیان ایران است و این امر در صادارت به دیگر کشورها نیز بسیار اهمیت دارد.

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور با بیان اینکه این سازمان به لحاظ پیچیدگی‌ها و اهمیتی که در حوزه سلامت مردم دارد از حساسیت ویژه‌ای برخوردار است، گفت: حساسیت‌های موجود باعث می‌شود که از افراد غیرمتخصص در سازمان استفاده نشود.

وی با این توضیح که افراد مسئول در این سازمان باید با مسائل و مشکلات آشنا و شناخت کافی در این رابطه داشته باشند، افزود: در کشور ۵۰ الی ۵۵ میلیون دام سبک و حدود پنج الی شش میلیون دام سنگین موجود است که رسیدگی به سلامت دام‌ها و بیماری‌های مرتبط بسیار کار حساس و دقیقی است.

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور با بیان اینکه انسان سالم محور توسعه پایدار است، گفت: طبق آمار بهداشت جهانی ۱۷۰۹ عامل بیماری دام وجود دارد که از این تعداد ۴۹ درصد قابل سرایت به انسان و ۱۵۶ بیماری نوپدید است. ۷۶ درصد قابل انتقال از حیوان به انسان، ۶۰ درصد بیماری‌های عفونی از بیماری‌های حیوانی تکامل یافته است و این آمار نشان از گستردگی کار این سازمان و الزام در حضور افراد متخصص دارد.

جاویدی افزود: سازمان ملزم به رعایت دستورالعمل سه دستگاه بین‌المللی را در خصوص استاندارد و سلامت دام و طیور است، همچنین با توجه به اینکه ۹۹ درصد صادرات و واردات بین کشورها از سازمان تجارت جهانی است و کشور ما نیز به زودی به این سازمان ملحق می‌شود، این امر می‌طلبد مجموعه استانداردها و قوانین رعایت شود که به معنای گسترده‌تر شدن و پیچیدگی بیشتر کار در این سازمان است.

وی ادامه داد: یک میلیارد جوجه‌ریزی در کشور انجام می‌شود که از داخل تخم تا زمانی که به عنوان یک وعده غذایی مورد استفاده مردم قرار می‌گیرد باید نظارت دقیق صورت گرفته شود و تعلل در این امر با به خطر افتادن جان و سلامت مردم همراه است.

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور افزود: ۲۷ هزار واحد دامداری و ۲۲ هزار واحد مرغداری، ۹۰۰۰ واحد پرورش آبزیان، ۷۴۴ کارخانه خوراک دام و طیور، ۱۵۸ هزار مرکز عرضه، ۷۵ کشتارگاه صنعتی و ۳۰۴ کشتارگاه سنتی و ۲۵۰ کشتارگاه طیور در کشور وجود دارد که باید همواره تحت نظارت دقیق باشد.

جاویدی با بیان اینکه منابع اعتباری و نیروی انسانی این سازمان محدود است، گفت: باید سعی کنیم دامپزشکی دولتی بیشتر مسائل حاکمیتی را در نظر بگیرد و در خصوص برنامه‌ریزی، سیاست‌گذاری، هدایت نظرات، و برنامه‌ریزی کار انجام دهد و برای سایر امور از توان بخش خصوصی استفاده کند.

وی با بیان اینکه همه این حساسیت‌ها و حجم کاری اجازه سفارش قبول کردن‌ها و پارتی‌بازی‌ها را نمی‌دهد، نسبت دادن چنین خصوصیاتی به سازمان به دور از عدالت دانست، افزود: دولت تدبیر و امید نگاه کارشناسی را پایه کار خود قرار داده است و هیچ کاری در این دولت جز از طریق بررسی‌های کارشناسی انجام نمی‌شود.

جاویدی نمونه این امر را در عملکرد سازمان دا‌مپزشکی کشور دانست و افزود: در خصوص بیماری‌های دامی در هشت ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۱ درصد و نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۲ نیز ۵۳ درصد کاهش داشته‌ایم.

وی ادامه داد: بیماری VHS که مربوط به آبزیان است در هشت ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶۴ درصد کاهش داشته‌ است، همچنین در خصوص پیشگیری از بیماری بروسلوز در سال ۸۹ هشت میلیون واکسن زده شد، در سال گذشته نیز ۲۸ میلیون و در سال جاری تاکنون ۳۲ میلیون واکسن تزریق شده است.

انتهای پیام/

منبع : ایسنا

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز