ندای اصفهان

دیانت عملی آیت الله بهبهانی بهترین الگو برای طلاب جوان است

کدخبر: 21453
۲ دی ۱۳۹۴ در ساعت ۶:۳۳ ب.ظ

به گزارش ندای اصفهان ،  آیت الله رضا استادی مقدم ضمن حضور در آیین بزرگداشت آیت الله العظمی سیدعلی موسوی بهبهانی با بیان این مطلب گفت: آنچه در هر زمانی ضرورت جامعه اسلامی است پیروی از راه علمایی است که دیانت حقیقی را از نظر به عمل کشانده و الگوی عملی مردم هستند و می توانند روح دیانت حقیقی را در مردم زنده کنند.
وی با اشاره به اینکه طلاب باید ضرورت دیانت عملی را درک کرده و آن را شرط اصلی جذب مردم عادی به سوی خود بدانند عنوان کرد: تا زمانی که شما باور نکنید که باید ابتدا خودتان دین را به صورت عملی در سیره و رفتارتان اجرا کنید و سپس از مردم دعوت به دینداری کنید، نمی توانید توقع داشته باشید سخنانتان در مردم اثری داشته باشد.
وی با تاکید بر اینکه آیت الله بهبهانی از جمله عالمانی بود که از ابتدای زندگی و در سن کم توانست به واسطه آموزش تربیت علمی صحیح و مناسب به جلسات درس اساتید بزرگ شهر نجف راه یابد اظهار داشت: این مرد بزرگ در سن ۱۸ سالگی به مجلس درس آخوند خراسانی در اواخر عمر شریفش راه می یابد. باید توجه کنیم که این مسئله بسیار مهم است که یک جوان ۱۸ ساله چه سیستم تربیتی و علمی را تا این این سن پشت سر گذاشته که شایسته حضور در چنین مجلس درسی می شود.
وی افزود: شما باید به پیروی از این استاد و عالم بزرگ پایه علمی و تربیتی خود را از همان ابتدای ورود به عرصه علم محکم و استوار نموده و با مطالعه و بهره مندی از محضر اساتید بزرگ و برجسته خودتان را به سلاح علم مجهز کنید.
وی رجعت به ایران پس از اتمام دوران تحصیل در نجف را از دیگر خصایص ویژه آیت الله بهبهانی دانست و تصریح کرد: اینکه انسان برای کسب علم به دیار دیگری هجرت کند فی نفسه امری مطلوب است، اما بسیار خوب است اگر پس از اتمام دوران تحصیل به جای تجمع همه علما و فضلا در یک نقطه، هر یک به دیار و شهری بروند و به ویژه در مناطق کم جمعیت و محروم به ارائه خدمت بپردازند.
وی یادآور شد: آیت الله بهبهانی پس از دوران ۱۰ ساله تحصیل در نجف و بهره مندی از محضر اساتید بزرگ این شهر به کشور بازگشت و در میان مردم زیست و با آنان حشر و نشر کرد و از نزدیک به آموزش اصول دینی به آنان پرداخت.
وی ادامه داد: من زمانی که ۲۵ ساله بودم در شهر اهواز به سراغ این عالم بزرگ رفتم و مشاهده نمودم که وی نماز جماعت صبح را در منزل شخصی خودشان با حضور جمع کثیری از مردم اقامه می نمود.
این مدرس حوزه علمیه قم همچنین با اشاره به تالیفات آیت الله بهبهانی عنوان کرد: در میان تالیفات این عالم بزرگ کتابی با عنوان ” مصباح الهدایه فی اثبات الهدایه ” وجود دارد که به موضوع اثبات امامت می پردازد و از حیث علمی از وجه بسیار بالایی برخوردار است.
وی ادامه داد: ایشان در این کتاب به ارائه ۴۰ آیه از قرآن کریم می پردازد درباره اثبات امامت پرداخته و در ذیل هر کدام نیز ۴۰ روایت نقل می کند.
آیت الله استادی افزود: این کتاب برای مطالعه اساتید، علما، بزرگان ، طلاب و مردم عادی بسیار مفید و مناسب است و به قدری از حیث علمی معتبر است که قادر است به تنهایی توان علمی این عالم بزرگ را به اثبات برساند.
گفتنی است؛ آیین بزرگداشت آیت الله العظمی سید علی بهبهانی صبح امروز در تالار اهل بیت با حضور جمعی از مسئولین استانی و شهری برگزار شد.
استاندار، شهردار، مدیر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، آیت الله کمال الدین فقیه ایمانی، نماینده آیت الله العظمی سیستانی نواده و جمعی از شاگردان آیت الله بهبهانی از مهمانان ویژه در این مراسم بودند.
قرائت پیام آیت الله صافی گلپایگانی و آیت الله مظاهری از جمله بخش های قابل توجه در این مراسم بود.

انتهای پیام/

منبع : ایمنا

برچسب‌ها: , , , , ,