پنج شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۸:۲۶ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۱
دبیر انجمن صنایع قند و شکر
 تولید بی‌سابقه چغندر قند کشاورزان به رکود صنایع خورد   

دبیر انجمن صنایع قند و شکر با بیان اینکه امسال ۵ میلیون تن چغندر‌قند در کشور تولید شده است، گفت: مصرف شکر با رکود حاکم بر صنایع، کاهش یافته و بخشی از شکر تولیدی در کارخانه‌ها انبار شده است.

به گزارش ندای اصفهان ، بهمن دانایی دبیر انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر در گفت‌وگو با  فارس، گفت: تولید چغندر‌ قند امسال نسبت به ۸ سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

وی با بیان اینکه برداشت چغندر‌ قند از مرز ۵ میلیون تن گذشته است، اظهار داشت: این رقم احتمالا تا پایان برداشت به ۵٫۵ میلیون تن برسد.

دانایی بیان داشت: سال ۹۳ در مجموع ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تن چغندر قند تولید شد.

دبیر انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر تصریح کرد: میزان تولید چغندر در کشور در سال ۸۵ رقم ۶ میلیون و ۶۰۰ هزار تن بود، اما از آن سال به بعد به علت افزایش واردات شکر، تولید چغندر‌ قند در سا‌ل‌های ۸۷ و ۸۸ به کمتر از ۲ میلیون تن رسید.

وی با ابراز امیدواری از تولید یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن شکر در سال جاری اظهار داشت: این رکورد تولید در تاریخ صنعت ایران بی‌نظیر خواهد بود.

دانایی با بیان اینکه جلوگیری از واردات شکر به کشور امید را در بین کشاورزان و صنایع قند و شکر زنده کرده است، گفت: امیدواری کشاورزان و کارخانه‌ها برای فروش شکر به قیمت مصوب دولت، از عوامل مؤثر بر افزایش تولید بوده است.

رئیس انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر بیان داشت: در مجموع در سال‌های ۹۳ و ۹۴ بیش از میلیون تن شکر به کشور وارد شده که حدود ۸۰۰ هزار تن آن سال گذشته و از ثبت سفارش‌های قبلی وارد شد و حدود ۳۰۰ هزار تن هم امسال برای تأمین ذخایر استراتژیک وارد شده است.

وی با بیان اینکه شکر وارداتی در سال جاری وارد بازار نشده است، افزود: از آنجا که که این واردات برای تأمین ذخایر استراتژیک بود، شکر وارداتی تأثیری بر بازار داخلی نداشته است.

دانایی با اشاره به رکود حاکم بر بازار شکر، اظهار داشت: هیچ فرد و یا وزارتخانه‌ای نقشی در رکود بازار شکر نداشته است بلکه رکود اقتصادی حاکم بر اقتصاد مانع به فروش رفتن شکر تولیدی داخل کشور شده است.

رئیس انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر تصریح کرد: صنایع تولید شیرینی، شکلات و نوشابه که مصرف‌کننده شکر هستند، تولیدشان ۴۰ تا ۵۰ درصد کاهش یافته و همین امر خود به خود درخواست خرید شکر را به همان میزان کاهش داده است.

وی افزود: خوشبختانه در شرایط رکود فعلی جلوی واردات شکر گرفته شده و اگر وضعیت قبلی در مورد واردات حاکم بود، قطعا تا الان کارخانه‌های قند و شکر تعطیل شده بودند.

دانایی گفت: در سال‌های ۸۵ تا ۹۲ میزان واردات شکر بیش از یک میلیون تن بود و حتی در یکی از این سال‌ها ۲ میلیون تن شکر به کشور وارد شد.

رئیس انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر بیان داشت: حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تن شکر به دلیل رکود حاکم بر این بازار در انبارهای صنایع قند و شکر مانده و به فروش نرفته است.

انتهای پیام/

منبع : تسنیم

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اصفهان شرق
اصفهان شرق
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز
وعده صادق
وعده صادق