جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۲۳:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۵
 مراسمی که شایسته فخر المجتهدین جهان تشیع نبود   

مراسم ارتحال علامه محمد باقر مجلسی(ره) رییس المحدثین و فخر المجتهدین همزمان با ۲۷ ماه مبارک رمضان بدون حضور مسوولان بلند پایه استان و کاملا غریبانه در سالن اجتماعات کتابخانه علامه مجلسی(ره) به اتمام رسید.

به گزارش ندای اصفهان، عدم حضور آیت الله طباطبایی نژاد نماینده ولی فقیه و امام جمعه اصفهان، استاندار و شهردار باعث شد تا این مراسم با همه هزینه ای که شده بود درخور شان و مقام این شخصیت جلیل القدر نباشد. این روزها مراسمی که استاندار و شهردار در آن نباشد درخودر توجه نیست چرا که حضور آنها برای میزبان دلگرمی است تا به وعده هایی که آنها داده شده است، عمل کنند.

شایسته بود که مسوولان بلند پایه استان به تصور اینکه آیین تودیع و معارفه یکی از شخصیت های اصفهان است در مراسم حضور داشتند!.

شایسته بود که یکی از شخصیت های دینی و مذهبی خارج از کشور و از افرادی که در زمینه کتب این عالم ربانی مطالبی را به رشته تحریر درآورده بود در این مراسم حضور داشت!.

خیلی موضوعات شایسته برگزاری مراسم ارتحال این چهره دینی عالم تشیع بود اما همین سخن بس که آنچه باید نبود.

به راستی اگر خود علامه مجلسی(ره) در قید حیات بودند و مسوولان می خواستند برای ایشان آیین بزرگداشت برگزار کنند به همین جا ختم می شد؟!. مطمئنا اگر قرار بود چنین اتفاقی بیفتد همه شاگردان و مریدان وی به مراسم می آمدند. متاسفانه حالا که او در بین ما نیست فراموش کرده ایم که بود و چه شد؟! فراموش کرده ایم که اگر مجلسی ها و صاحب ابن عبادها نبودند ما همان آتش پرستانی بودیم که چیزی از دین سرمان نمی شد. همان هایی که جهل سراسر وجودشان را می گرفت و در کومه ای از آتش نادانی گذران زندگی می کردند. ای کاش کمی نمک شناس بودیم تا حق نمک را به جا می آوردیم و مراسمی در خور  این عالم ربانی برگزار می کردیم!.

از یک هفته قبل کارت های دعوت با تصویری نامناسب از این عالم ربانی به مدعوین داده شده بود. چه کسی می داند که علامه مجلسی در آن زمان چه تصویری داشته است؟!. چه کسی چهره مجلسی را در آن زمان به تصویر کشیده است که حالا این چهره بر روی کارت های دعوت و بنرهای سطح شهر منقش شود؟.

سالن ورودی علامه مجلسی(ره) را با بنرهای مراسم آراسته بودند و سبد گل های طبیعی در ابتدای ورودی حاضران قرار داشت. دو طرف سالن میزهای خالی گذاشته بود. قرار بود مراسم ساعت ۵:۳۰ دقیقه شروع شود. من زودتر از همه  و راس ساعت مشخص شده وارد سالن شدم. افراد تدارکات هنوز در حال نصب پوستر بر روی دیوارها بودند و باندهای صوتی و میکروفن ها را چک می کردند. از همان بی نظمی و عدم مدیریت نشان می داد که مراسم خوبی نخواهد بود.

اما مسوولان برگزاری هر قدر منتظر ماندند تا مسوولی از راه برسد نیامد به ناچار برنامه را با حضور اندکی از روحانیون، اهالی محل و زیارت کنندگان مقبره علامه مجلسی(ره) برگزار کردند. در بین حاضران خواهران قرآنی و خادمان حرم نیز بودند.

پیش از قرآن و اجرای سرود جمهوری اسلامی ایران، مجری که تازه از راه رسیده بود پشت تریبون قرار گرفت و پس از خواندن اشعاری درباره ماه رمضان از آقای نصر دعوت کرد تا با خواندن آیاتی از قرآن مجید فضا را نورانی کند. به حق قاری زیبا خواند. پس از آن دوباره مجری آمد و اعلام کرد که به پاخیزید برای سرود جمهوری اسلامی ایران.

در بین مراسم، برگزار گنندگان با ساک های آبی رنگ وارد شدند و به حاضران ساکی می دادند که حاوی کتابی از علامه مجلسی(ره) و یک مجله درباره ایشان بود. مثل اینکه این ها محتویات میزهای خالی ابتدای ورودی بود.

اجرای دو کلیپ نامرتبط با موضوع برنامه و اینکه مجری اعلام کند این ها کار شیطان است از شاهکارهای این مراسم بود. در کلیپ اول دوران زندگی علامه مجلسی(ره) از زمان صفویه با زبان راوی پنج دقیقه پخش و قطع شد. کلیپ دوم مربوط به دوران حکومت نظامی و انقلاب و بیانات مقام معظم رهبری بود که هیچ ارتباطی با موضوع برنامه نداشت. سه نفر از قاریان قرآن دو تواشیح اجرا کردند. این نخستین برنامه ای بود که مدام و پشت سر هم کلیپ و تواشیح می گذاشتند. جامی از مداحان پیشکسوت و پیر غلامان نیز در مدح حضرت علی اشعار شهریار را به آواز کشید. بالاخره میزبان مراسم مدیر کل اداره اوقاف و امور خیریه از راه رسید. جامی لابلای مداحی اش به او خوش آمد گفت.

حجت الاسلام صادقی به دعوت مجری به جایگاه آمد و از اینکه باید نسبت به شخصیت علامه مجلسی(ره) آگاهی بیشتری پیدا کنیم و اینکه ۷۱۸ امامزاده متبرکه در استان اصفهان وجود دارد، سخن گفت. او از برگزاری کنگره ملی امامزاده هلال در کاشان هشتم و نهم مهر ماه خبر داد. ساعت ۷:۴۵ بود که آیت الله مهدوی آمد و حجت الاسلام صادقی پشت تریبون گفت خوب شد شما آمدید و گرنه هیچ کدام از مسوولین دعوت ما را اجابت نکردند. همهمه و شلوغی بسیاری در مراسم بود.

حجت الاسلام مهدوی هم درباره شخصیت ارزشمند علامه مجلسی سخنانی بیان کرد و گفت: برگزاری این مراسم در حد و اندازه چنین عالم ربانی نیست و در سال های آینده باید کنگره ای جهانی در شان این عالم بزرگ ربانی برگزار شود تا دوستداران این شخصیت ارزشمند معنوی بیشتر با ایشان آشنا شوند. علامه مجلسی(ره) در همه دنیا دوستدارانی دارد و ما که به او نزدیک هستیم از او دوریم.

این عالم جلیل القدر در طول عمر با برکت خود آثار بسیاری خلق کرده اند و از نوادر روزگار محسوب می شوند.

سخن گفتن درباره شخصیت های عظیم معنوی نیازمند افرادی است که بزرگ و عالم باشند و من خودم را در این حد نمی دانم و فقط برای اینکه ادای دین کرده باشم به این مراسم آمدم نه اینکه حق جلسه را ادا کرده باشم. این ها صحبت های آیت الله مهدوی بود. اما آیا به راستی این مراسم درخور شان و منزلت چنین شخصیت ارزشمند اسلامی است؟!.

شخصیتی که در زمان خود و پس از آن شهره و زبانزد عام و خاص بوده است تا جایی که در زمان صفویه عالی‌ترین مقام دینی کشور پس از پادشاه بود.

او که در اندک زمانی بر دانش‌های صرف و نحو، لغت و معانی و بیان، ریاضی، تاریخ، فلسفه، حدیث و درایه، رجال، فقه و اصول و کلام احاطه کامل پیدا کرد.

به راستی برگزاری این مراسم تنها خراشیدن روح این شخصیت ارزشی دنیای تشیع نبود؟!.

یکی از دوستان بیان کرد میزبان مراسم ۲۵ نفر از مسوولین را دعوت کرده است اما به جز مسوول ستاد احیاء امر به معروف و نهی از منکر استان اصفهان و تعدادی از نظامیان هیچ کدام از مسوولان به این مراسم نیامدند.

عدم وجود یک محقق و پژوهشگر در این برنامه بسیار مشهود بود. پژوهشگری که درباره این شخصیت شهیر صحبت کند تا لااقل مردم عامی که به این مراسم آمده اند بدانند که بر سر مزار چه عالم بزرگواری می نشینند و از او حاجت می طلبند.

علامه محمد باقر مجلسی از افرادی بود که در زمان صفوی پایه های تشیع را محکم کرد و حقش نبود که چنین مراسم بی کیفتی برای او برگزار شود. البته جدای از سخنرانی آیت الله مهدوی و حجت الاسلام صادقیان.

حجت الاسلام صادقیان قول داد که در سال آینده کنگره ای ملی برای این شخصیت ارزشمند برگزار کند اما آب رفته به جوی باز نمی گردد. این مراسم غریبانه و کم محتوا برگزار شد.

به راستی که ما هر چه داریم قدرش را ندانیم شاید اگر علامه مجلسی(ره) در پایتخت بود مراسمی قابل توجه برای او برگزار می شد. گاهی ما نادانسته به ارزش ها ناسپاسی می کنیم و آنها را نادیده می انگاریم.

منبع: صاحب نیوز

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز