سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۰:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۷

زمان در دست ما یا ما در دست زمان-قسمت دوم

همه ما وقت زیادی را صرف رفت و آمد، تلاش برای به خواب رفتن،منتظر اشخاص ماندن،حتی مشاهده پیام های بازرگانی بین سریال و .... کرده ایم.می توان برای این اوقات برنامه داشت.

ندای اصفهان – در قسمت قبل اصول اولیه مدیریت زمان را مرور کردیم، در ادامه به طور خلاصه با سایر تکنیک ها و اصول مدیریت زمان آشنا خواهیم شد.

هر کدام از ما در طول روز حالات متفاوتی را تجربه می کنیم، مثلا عده ای در ابتدای صبح حداکثر انرژی را دارند و عده ای شب هنگام.با شناسایی این اوقات و قرار دادن کارهای مهم و پیچیده در آن ها شاهد افزایش بازدهی و کسب موفقیت خواهیم بود.

اصل بعدی استفاده از زمان های سوخته است.همه ما وقت زیادی را صرف رفت و آمد، تلاش برای به خواب رفتن،منتظر اشخاص ماندن، حتی مشاهده پیام های بازرگانی بین سریال و …. کرده ایم.می توان برای این اوقات برنامه داشت.مطالعه کتب کوتاه و مفید، گوش دادن به صوت سخنرانی مذهبی یا علمی و….،مرور آموخته ها، آموختن لغات زبان دیگر،از جمله این برنامه هاست.

همچنین میتوان در هر روز یک مدت مشخص را به کاری اختصاص داد.حساب کنید در یک روز یک ساعت را به فعالیتی اختصاص دهید،در یک سال بدون احتساب روزهای تعطیل می شود حدود ۳۰۰ ساعت.آیا این زمان برای حفظ سوره های قرآن،آموختن زبان دیگر، کسب هنر یا مهارتی خاص مانند تندخوانی کافی نیست؟

در این میان افرادی نیز وجود دارند که از آن طرف بام افتاده اند!یکی از اصول مهم در مدیریت زمان توجه به استراحت است.انجام کارها و اجرای برنامه ها بدون وقفه منجر به کاهش بازدهی و تلف شدن اوقات است.خوب است بعد از هر یک ساعت کار یک استراحت کوتاه داشته باشیم و تجدید قوا کنیم.

نکته بعدی که باید مورد توجه قرار گیرد انتخاب مکان مناسب برای انجام کارهاست.طبیعی است که مطالعه در مکان شلوغ به علت اشتغال ذهن به اطراف کندتر و بی کیفیت پیش برود و یا انجام پروژه ای در اتاق بی نظم منجر به سردر گمی و کند شدن اجرای آن شود.

و مهمترین مسئله این که ما در فرهنگ اسلامی به خیر و برکت معتقدیم.علامه طباطبایی (ره) در تعریف برکت می فرمایند:

“برکت، خیری است که در چیزی پایدار و همراه آنست.”

دقت در عوامل معنوی مانند دائم الوضو بودن،صله رحم و احسان به خانواده،سحرخیزی، صدقه دادن و دوری از گناه منجر به برکت وقت و عمر میشود.

در آخر :

دم غنیمت دان که دنیا یک دم است

هر که با دم همدم است او آدم است

برای آشنایی بیشتر و مفصل با شیوه های مدیریت زمان کتاب مدیریت زمان حجه الاسلام مهدی نیلی پور (جلد ۱ و ۲) پیشنهاد می گردد.

مطالب مرتبط

  1. وقت گفت:

    نمیدانم چرا در پول خرج کردن حواسمان جمع است ولی در خرج کردن وقت خود بی دقت و اسراف کار هستیم

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز