پنجشنبه ۰۶ آبان ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۰:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۹/۳۰

اندر حکایت یلدا

سخت ترین یا بلندترین شب سال؟!

سالیانی است میوه های تلخ این افراط ها، شیرینی یلدایی که احیاگر صمیمیت و دلبستگی است را به کام آدمی تلخ نموده و ظلمت این شب طویل سحری برای آنان باقی نگذاشته است...

ندای اصفهان – کمال نصیری فرد/

بلندترین شب سال، بهانه ای برای گرد هم آمدن و صله نزدیکان است که علاوه بر استحباب موجب فزونی برکت و دور شدن کینه ها از قلب آدمی می گردد. لکن از آنجا که خناس ها در کمین آدمی نشسته اند و برای تک تک اعمال بنی آدم نقشه ها می کشند و همواره با ایجاد وسوسه و نهادینه ساختن رذائل زیر نقاب سنت ها، بشر را وادار به اکراه می کند و زیباترین لحظات عمرش را به جهنم اعمال مبدل می سازند.

سالیانی است میوه های تلخ این افراط ها، شیرینی یلدایی که احیاگر صمیمیت و دلبستگی است را به کام آدمی تلخ نموده و ظلمت این شب طویل سحری برای آنان باقی نگذاشته است.

البته هرکسی به فراخور حال خود به گونه ای گرفتار شده است.

یک- پسرهای تازه متاهلی که اولین یلدای پس از عقد را تجربه می کنند، یلدا برای این ها نه بلندترین شب سال بلکه بلندترین ماه سال را رقم می زند؛ چرا که هدیه شب یلدا خواب و خوراک را از چشمشان می رباید، هدیه ای که به چند هزار و شاید چند صدهزار تومان هم قناعت نمی کند و کل آذر دست به گریبان داماد است و اگر غیر از این باشد …
این همان سنتی است که آنان را بین قوانین خود نوشته محصور کرده و تا زمانی که عمل به این سنن را ضروری بدانند  هزینه های کاذب جای خود را با هزینه های اساسی زندگی عوض خواهند کرد، گوئی مشکل مسکن و مرکب حل شده است و یلدا شده اصلی ترین دغدغه بشر.

 

دو- افرادی که یلدایشان رنگی ندارد مگر با وجود هندوانه و اینجاست که در تله دلالان گیر می افتند و هندوانه هایی که دلالان مفت خریداری کرده اند را به قیمت خون پدر به آن ها قالب می کنند.

(جا دارد اینجا به ماجرایی اشاره کنم که شنیدنش خالی از لطف نیست، زمانی مرد کارگری که تازه عقد کرده بود  قیمت هندوانه شب یلدا را جویا شد و دریافت که مبلغی معادل سه ماه حقوق کاری اش بهای کوچکترین و کم بهاترین هندوانه است، مرد کارگر که میخواست به نو عروس خودی نشان دهد پولی که مدت ها پس انداز کرده بود را برداشت و یک هندوانه خریداری کرد و به سمت منزل عروس رهسپار شد، ازقضا وقتی به حلقه در کوبید همسرش درب را باز کرد و تازه شوهر را هندوانه به دست دید. عروس ماجرای هندوانه را پرسید و از حقیقت ماجرا آگاه شد و در کمال ناباوری با چهره ای عبوس به تازه داماد گفت: سریع برو هندوانه را برگردان و پولت را پس بگیر، پسر جوان علت را از همسر سوال کرد و همسر در پاسخ سه دلیل برای شوهرش ایراد کرد، اول آنکه توقعش با این کار در زندگی از همسرش بالا می رود و این امر زندگی را برای مرد سخت می سازد، دوم اینکه هزینه گزافی برای این هندوانه صرف شده و این امر روا نیست و سوم اینکه با این مبلغ در تابستان می توان هندانه های زیادی تهیه کرد و با فقرا قسمت نمود، حال جالب است بدانید که این زن بچه دار نشد و ده فرزند یتیم را به فرزندخواندگی قبول کرد که یکی از آن ها مرحو علامه محمدتقی جعفری رضوان الله تعالی علیه می باشد و اینجاست که می بینیم دامان این زن علامه پرور میشود).

 

سه- این افراد که از همه مظلوم ترند انسان های بی بضاعتی هستند که بزم یلدای فرزندانشان سهمی جز آه حسرت در تماشای میوه های هزار آب و رنگ تلویزیون نیست و قربانی صحنه های زندگی اشرافی می شوند که صدا و سیما به بهانه ی شادباش تقدیم ملت می کند و نمی داند چه تیغ برانی بر زندگی این افراد می کشد و عرق شرم را بر جبین پدری زحمت کش می نشاند.

 

براستی تا کی بشر خود را اسیر سنت های خودساخته دردسر ساز می کند و زندگی را به کام خود و جامعه تلخ می کند؟ آیا وقت آن نرسیده که در عصر پیشرفت و تکامل علم با سنت های غلط مبارزه شود؟!…

 

انتهاي پيام/

برچسب‌ها: , , , , , , , ,

مطالب مرتبط

  1. میوه گفت:

    من در تعجبم که : وقتی مردم متوجه پر سود بودن یه محصول میشن سریع سرمایه خودشونو به ان کار منتقل میکنن و بازار ان محصول را داغون میکنن ، چطور بعد این همه سال قیمت بعضی میوه ها گران مانده است؟

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715