شنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۵:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۵

خطوط قرمزی که ظریف در وین زیر پا گذاشت

در این نوشتار قصد داریم برخی خطوط قرمز مطرح شده از سوی مقام معظم رهبری بپردازیم تا با کندوکاوی بی طرفانه، افکار عمومی را در این ره آورد هسته ای آگاه نماییم

سید مصطفی موسوی نژاد: ماراتن ۱۲ ساله مذاکرات هسته ای در این روزها به نقاط فوق العاده حساسی رسیده است. متنی در هتل کوبورگ وین تهیه گردید که در صورت امضای طرفین آغاز راهی است پر پیچ و خم که مسیری پر چالش و انتهایی مبهم دارد. در این نوشتار قصد داریم به بررسی برخی خطوط قرمز مطرح شده از سوی مقام معظم رهبری بپردازیم تا با کندوکاوی بی طرفانه، افکار عمومی را در این ره آورد هسته ای آگاه نماییم:

مقام معظم رهبری در آخرین سخنرانی خود قبل از منتشر شدن متن توافق مروری دیگر بر خطوط قرمز جمهوری اسلامی نمودند تا اتمام حجت نهایی هسته ای با تیم مذاکره کننده، دولت و کشورهای ۵+۱ صورت گرفته باشد. در اینجا به بررسی برخی از این خطوط قرمز می پردازیم:

الف) ایشان فرمودند: (( مابرخلاف آمریکایی ها محدودیت های بلند مدت ۱۰ و ۱۲ ساله را قبول نداریم….در این سالهای محدودیت نیز باید تحقیق و توسعه ادامه داشته باشد… زمان های ۱۵ سال و ۲۵ سال را هم قبول نداریم))

اما در متن برجام متاسفانه موارد متعدد نقض این کلام رهبری رویت می شود:

۱) آژانس برای ۲۰ سال لوله های سانتریفیوژ ایران را مورد نظارت و مهار قرار خواهد داد. (صفحه  ۱۰)

۲) ایران برای ۱۵ سال  به بازفرآوری سوخت دست نخواهد زد و هیچ تاسیساتی را برای این کار نخواهد ساخت. (صفحه ۲۵)

۳) ایران برای ۱۵ سال در تولید فلزات اورانیوم و پلوتونیوم و همچنین متالوژی این فلزات شرکت نخواهد کرد. (صفحه ۲۶)

۴) ایران برای ۱۰ سال فقط ۵۰۶۰ سانتریفیوژ نسل ۱ و فقط در نطنر خواهد داشت. (صفحه ۲۷)

۵) ایران برای ۱۵ سال فقط ۳٫۶۷% غنی سازی خواهد کرد. (صفحه ۲۷)

۶) ایران برای ۱۰ سال به تست سانتریفیوژ IR-4 به صورت تک آبشار ۱۰ تایی ادامه خواهد داد. (صفحه ۲۸)

۷) ایران برای ۱۵ سال همه تست های همراه با اورانیوم سانتریفیوژهای خود را تنها در نطنز و همه تست های مکانیکی سانتریفیوژهای خود را تنها در مجتمع تهران و نطنز انجام خواهد داد. (صفحه ۲۹)

۸) ایران برای ۱۵ سال هیچ غنی سازی و هیچ ماده هسته ای در فردو نخواهد داشت. (صفحه ۳۱)

۹) ایران برای ۱۵ سال تنها ۱۰۴۴ سانتریفیوژ نسل ۱ را در فردو خواهد داشت. (صفحه ۳۱)

۱۰) ایران بعد از ۱۰ سال به نصب زیرساختهای ضروری سانتریفیوژهای IR-8 در نطنز اقدام خواهد کرد. (صفحه ۳۳)

۱۱) ایران برای ۱۵ سال ذخایر اورانیوم غنی شده ۳٫۶۷% خود را به ۳۰۰ کیلوگرم محدود خواهد کرد. (صفحه۳۴)

لازم به ذکر است که هم اکنون ایران دارای ذخایر عظیم ۱۰ هزارکیلویی اورانیوم غنی شده می باشد و آمریکاییها با این بند خواستار خروج ۹۸درصدی این مواد از ایران هستند.

۱۲) ایران برای ۱۵ سال تاسیساتی برای تبدیل سوخت گاز UF6 نخواهد ساخت. (صفحه ۳۵)

۱۳) آژانس برای ۱۵ سال از فناوری های مدرن بر روی خط اندازه گیری غنی سازی و مهروموم الکترونیکی استفاده خواهد کرد. (صفحه۱۰)

ب) یکی دیگر از خطوط قرمز مهمی که توسط مقام معظم رهبری مطرح گردید این بود که ایشان فرمودند: تحریم های اقتصادی و مالی و بانکی چه مربوط به شورای امنیت، چه کنگره آمریکا و چه دولت آمریکا و همچنین اتحادیه اروچا باید فورا هنگام امضای توافقنامه لغو و بقیه تحریم ها هم در فواصل معقول برداشته شود.

ج) نکته دیگری که مقام معظم رهبری اشاره نمودند این بود که: لغو تحریم ها نباید به اجرای تعهدات ایران منوط شود، نگویند شما تعهدات خود را انجام دهید بعد آژانس گواهی دهد تا تحریم ها لغو شود، ما این مسئله را مطلقا قبول نداریم. اجرائیات لغو تحریم ها باید با اجرائیات تعهدات ایران متناظر باشد….ماموکول کردن اجرای تعهدات طرف مقابل با گزارشات آژانس مخالفیم. چون آژانس بارها و بارها ثابت کرده مستقل و عادل نیست، بنابراین ما به آن بدبین هستیم. می گویند آژانس باید اطمینان پیدا کند. این چه حرف نامعقولی است؟

دو خط قرمز فوق نیز در متن برجام بصورت متعدد نقض شده است که به برخی از این موارد اشاره می کنیم:

۱۴) تحریم های شورای امنیت توسط قطعنامه جدیدی که برجام را تایید می کند همزمان با تایید آژانس بر اجرای اقدامات توافق شده هسته ای ایران خاتمه خواهد یافت. (صفحه ۱۱)

۱۵) اتحادیه اروپا تحریم های مرتبط با هسته ای، مالی و اقتصادی خود را همزمان با تایید آژانس بر اجرای اقدامات توافق شده هسته ای ایران خاتمه خواهد داد. (صفحه ۱۱)

۱۶) اتحادیه اروپا تحریم های مرتبط با اشاعه (برنامه هسته ای و موشک های بالستیک) را در ۸ سال پس از روز تصویب و یا وقتی که آژانس به این نتیجه رسید که مواد هسته ای در ایران صلح آمیز است خاتمه خواهد داد (هرکدام که زودتر به پایان رسد). (صفحه ۱۲)

۱۷) آمریکا در اجرای تحریم هایی که در پیوست ۲ آمده است همزمان با تایید آژانس بر اجرای اقدامات توافق شده هسته ای در ایران وقفه ایجاد می کند. (صفحه ۱۲)

از مجموع موارد فوق می توان دریافت که متاسفانه تیم مذاکره کننده بدون توجه به خطوط قرمز ترسیم شده از سوی مقام معظم رهبری کار خود را انجام داده است. به همین دلیل است که وقتی روحانی نامه تبریک به ایشان می نویسد، در پاسخ مقام معظم رهبری تبریکی را نمی یابید، چرا که به نظر می رسد ایشان بابت این بی توجهی تیم مذاکره کننده، از این توافق صورت گرفته رضایت کافی را ندارند. لذا باید منتظر بود که با گذر زمان احتمالا انتقادهای رهبری از متن تنظیم شده علنی گردد.

منبع:سمعک

برچسب‌ها: , ,

مطالب مرتبط

 1. ناشناس گفت:

  بنام خدا
  البته این نقطه نظرات جنابعالی است.
  دلیل متقنی بر رد یا پذیرش انها اقامه نشده است.
  موفق باشید

 2. علی یوسفی نسب گفت:

  احسنت ، منطقی و مستدل بود.

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


ثبت نام دبستان پسرانه طاها
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز