پنج شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۰:۴۸ - ۱۳۹۴/۰۹/۲۹
آیت‌الله مظاهری:
 توجه کم به فقه سنتی نمودی از افت علمی است   

رئیس حوزه علمیه اصفهان گفت: منظور ما از افت علمی در حوزه‌های علمیه این است که متأسفانه به ریشه دروس حوزوی که همان فقه سنتی است کمتر توجه شده است.

به گزارش ندای اصفهان به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی آیت‌الله حسین مظاهری، وی در حاشیه دیداری که به مناسبت هفت پژوهش با حجت‌الاسلام عماد، معاون پژوهشی حوزه‌های علمیه به همراه جمعی از مسئولان پژوهشی حوزه برگزار گردید، با اشاره به اهمیت و جایگاه برجسته تحقیق و پژوهش در حوزه‌های علمیه، فعالیت‌های انجام شده در این خصوص، طی سال‌های پس از انقلاب اسلامی را ارزشمند خواند و افزود: اگرچه پیشرفت حوزه‌های علمیه در امر پژوهش چشمگیر بوده است، اما این ترقی و پیشرفت در مقایسه با انتظارات اسلام عزیز و قرآن کریم و مطالبات دنیای معاصر و نسل جوان از حوزه و روحانیت، هنوز کم است و همچنان باید مورد توجه و اهمیت بیشتری قرار گیرد.

 مظاهری در ادامه، توجه به فقه سنتی را پایه و اصل ثابت در مسائل آموزشی و پژوهشی حوزه‌های علمیه دانست و خاطرنشان کرد: فعالیت‌های چشمگیر پژوهشی که نمود آن را در تعدد کتب، نشریات و مقالات تخصصی ملاحظه می‌کنیم، علامت رشد و حیات حوزه‌های علمیه است، اما نهادهای حوزوی و به خصوص متصدیان امور آموزش و پژوهش در حوزه‌ها باید مراقب باشند که توجه به مسائل گوناگون، آنان را از اهتمام به محوریت آموزش و پژوهش حوزه‌ها که همان فقه سنتی است، باز ندارد.

وی با اشاره به موضوع افت علمی حوزه‌ها، در تبیین معنای افت علمی تصریح کردند: افت علمی حوزه‌ها که اکنون موجب نگرانی است، به این معنا نیست که حوزه‌ها و روحانیون فعالیت علمی ندارند یا پیشرفت و ترقّی آنان در زمینه تولید علم بی‌فایده بوده است، بلکه منظور ما از افت علمی این است که متأسفانه به پایه و ریشه دروس حوزوی که همان فقه سنتی است کمتر توجه شده است و جهت‌گیری برنامه‌های آموزشی و پژوهشی آنطور که مورد انتظار است به رشد و ارتقاء و تقویت فقه سنّتی منجر نشده است و این مسأله‌ای است که در دراز مدّت برای بنیۀ علمی و حیات حوزه‌های علمیه خطرناک است.

رئیس حوزه علمیه اصفهان ضمن تاکید بر اهتمام لازم به مقدمات فقه سنتی، عنوان کرد: تقویت بنیه ادبی طلاب در سطح مقدمات و نیز جدیت در فهم و درک مناسب و عالمانه از دروس سطح عالی از مصادیق اهتمام به فقه سنتی هستند.

مظاهری، برنامه‌ریزی و اقدام در جهت احیای سنت‌های حسنه و فراموش شد تعلیم و تعلم در حوزه‌های علمیه را برای تقویت بنیه پژوهشی طلاب و حوزه‌ها، ضروری و اجتناب‌ناپذیر خواند و تأکید کرد: سنت‌هایی نظیر پیش‌مطالعه، مطالعه، مباحثه، تقریرنویسی و اظهارنظر و بیان اشکال در دروس، که متأسفانه متروک شده است، باید به طور جدی در حوزه‌های علمیه احیاء گردد و بدون احیای این سنت‌های سلف صالح، فعالیت‌های پژوهشی با همه قداستی که دارد، از عمق و کیفیت لازم برخوردار نخواهد شد و لذا مثمر ثمر نخواهد بود.

وی در بخش دیگری از بیانات خود از علم اخلاق به عنوان یکی از ارکان عالی حوزه‌های علمیه نام برد و اظهار داشت: قرآن کریم، کتاب اخلاق و پیامبر عظیم‌الشأن اسلام«ص»، معلم آموزشی و تربیتی بشریت هستند و از این جهت اهتمام به گسترش و ترویج علمی و عملی اخلاق در حوزه‌های علمیه، به معنای حقیقی کلمه، واجب است.

رئیس حوزه علمیه اصفهان در این زمینه تصریح کرد: فقه سنتی با همه اهمیت و قداستی که دارد، در سایه موضوع اخلاق و معنویت به کار می‌آید؛ به این معنا که فقه سنتی بدون اخلاق، به جز وزر و وبال و شقاوت، چیزی به همراه نخواهد داشت.

مظاهری با تأکید بر ضرورت گسترش فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی در زمینه اخلاق، خاطرنشان کرد: باید با کمک گرفتن از افراد متخلق به اخلاق الهی در حوزه‌های علمیه، زمینه تحقیق و پژوهش در موضوع اخلاق و نیز تربیت عملی طلاب در پرتو قرآن و عترت، بیش از پیش فراهم شود.

در ابتدای این دیدار حجت‌الاسلام عماد، معاون پژوهشی حوزه‌های علمیه، گزارشی از عملکرد و فعالیت‌های معاونت پژوهشی حوزه‌های علمیه ارائه نمود.

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز