سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس:
چاپ خبر
۱۸:۱۴ - ۱۳۹۴/۰۹/۲۸
 تنها ۱۶ میلیون نفر از جمع ۳۶ میلیون مبتلا به HIV به درمان دسترسی دارند   

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه تا اواسط سال ۲۰۱۵ از جمع ۳۶ میلیون مبتلا به HIV تنها ۱۶ میلیون نفر به درمان دسترسی دارند، گفت: این تعداد افراد از میان بیمارانی است که ابتلای آنان به HIV محرز شده است واین در حالی است که از همین تعداد نیمی به درمان راه پیدا نخواهند کرد.

به گزارش ندای اصفهان، امین بجدی امروز در نشست خبری اصلاع رسانی هفته HIV در مشهد در سالن شورای دانشگاه علوم پزشکی مشهد، با بیان این نکته بر اساس آمار WHO تا سال ۲۰۱۴،حدود ۳۶ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در جهان به بیماری HIV مبتلا هستند، گفت: این در حالی است که در سال ۲۰۱۴ دو میلیون مورد جدید از مبتلایان به این بیماری شناخته شده‌اند.

وی ادامه داد: از این تعداد حدود ۲۵ میلیون نفر در صحرای آفریقا حضور دارند که این نشان می‌دهد در کنار فقر مادی، فقر معنوی نیز در این قاره بیداد می کند و رشد این گونه بیماری‌ها را به دنبال دارد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان این نکته که باید مانع از گسترش این بیماری در کشور شویم، افزود: بیماریHIV مثبت به دلیل داشتن اعتیاد تزریقی و رفتارهای پرخطر جنسی به دلیل ارتباط با کسانی که به رفتارهای ناهنجار اجتماعی مانند تن فروشی و غیره روی می‌آورند در حال گسترش است.

بجدی با بیان این نکته که بسیاری در کشور از ابتلای خود به  HIV بی خبر هستند، مطرح کرد: بر اساس آمار اعلام شده تنها ۵۳ درصد مبتلایان به ویروس HIV از ابتلای خود به این بیماری اطلاع دارند.

وی با بیان این نکته که ظاهر سالم افراد به معنای عدم ابتلا به HIV نیست، تاکید کرد: HIV در مراحل اولیه ابتلای بیمار از خود علائمی ندارد و فرد فکر می‌کند مشکلی در وی وجود ندارد؛ اما این نباید موجب شود افراد فکر کنند در صورت داشتن رفتاری پر خطر از ابتلا به HIV دور مانده‌اند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه ما تلاش داریم تا مانع از رشد مبتلایان به اعتیاد تزریقی شویم، افزود: در حال حاضر جهت کاهش رشد بیماری HIV در کشور ارائه سرنگ در داروخانه‌ها بدون تجویز پزشک امکان پذیر است تا مانع از رشد استفاده از سرنگ مشترک شویم.

بجدی با بیان این نکته که بین پنج تا ۱۰ سال طول می‎کشد تا بیماری HIV خود را نشان دهد، گفت: در حال حاضر برای ما دو عامل تشخیص و درمان دارای اهمیت بسیاری است که در صورت تشخیص به موقع این بیماری می‌توان عمر بیماران را افزایش داد و مرگ در دوران جوانی را با کاهش روبه رو ساخت.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان این نکته که تا اواسط سال ۲۰۱۵ از جمع ۳۶ میلیون مبتلا به HIV تنها ۱۶ میلیون نفر به درمان دسترسی دارند، گفت: این تعداد افراد از میان بیمارانی است که ابتلای آنان به  HIV محرز شده است و دیگر افراد به درمان راه پیدا نخواهند کرد.

وی از برگزاری برنامه مبارزه با HIV خبر داد و بیان داشت: فردا ساعت ۹ صبح با همکاری مرکز نزاجا هشت برنامه مناسب جهت معرفی چگونگی برنامه‌های پیشگیری از HIV برگزار می‌شود.

بجدی از گرفتن تست HIV و مشاوره انجمن دانشجویان پزشکی ایران در درب شمالی دانشگاه فردوسی مشهد خبر داد و افزود: دانشجویان با حضور در این برنامه می‌توانند از سلامت خود مطمئن شوند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد از استقرار اتوبوس تست گیرنده HIV در سجاد مشهد در بعدازظهر ۲۸ آذر ماه جاری خبر داد و بیان داشت: اتوبوس تست گیری HIV فردا صبح نیز در سه راهی باهنر مستقر خواهد شد و به صورت رایگان تست HIV را از متقاضیان خواهد گرفت.

وی در پایان از برگزاری همایش HIV در تاریخ ششم دی ماه جاری در دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد خبر داد و یادآور شد: این همایش از ساعت ۱۷ تا ۲۰ در تالار رازی این دانشگاه با برنامه‌های متنوع اجرای تئاتر و سخنرانی برگزار خواهد شد.

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز