سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۹:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۹/۲۷
محمدرضا باهنر:
 اصولگرایان به وحدت رسیده اند/مشکلات اقتصادی با برجام حل نمی‌شود/ به برجام رأی مثبت دادم   

دبیر کل جامعه اسلامی مهندسین گفت: اولین جلسه شورای هماهنگی اصولگرایی تشکیل شده و در استان ها،  بيش از دو سوم اصولگرایان به وحدت رسیده اند.

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، پیش از ظهر امروز محمدرضا باهنر در نشست عمومی جامعه اسلامی مهندسین استان اصفهان با عنوان تبیین ابعاد سیاسی، فرهنگی و اقتصادی نفوذ در داخل کشور که در کتابخانه مرکزی اصفهان برگزار شد، اظهار کرد: نفوذی که دشمن طراحی کرده و دنبال می کند نیازمند آگاهی و بصیرت است.

وی ادامه داد: از حدود ۲۰۰-۳۰۰ سال گذشته و قبل از انقلاب حکومت های حاکم بر ایران با وجود تفاوت ها ، تقریبا وضعیت روشنی در مقابل قدرت های استکباری شکل گرفته بعد از رنسانس که خود را قطب دایره امکان می دانستند، داشته اند.

دبیر کل جامعه اسلامی مهندسین افزود: از جنگ جهانی دوم عملا دنیا به دو بلوک غرب و شرق تقسیم شد به نحوی که برخی از تقسیم بندی ها آن قدر ریز شد که کشورهایی نظیر آلمان شرقی و آلمان غربی، یمن شمالی و یمن جنوبی در راستای اهداف نظام سلطه به وجود آمد.

وی ضمن اشاره به نفوذ همه جانبه استکبار در آن مقطع که تسلط  شوروی بر اروپای شرقی و آمریکا بر اروپای غربی را به همراه داشت، اظهار کرد: پس از مدتی مجموعه ای تحت عنوان غیرمتعهدها پدید آمد که در ادامه تلاش هایی صورت گرفت که کشورهای غیرمتهد هم خودشان به یکی از قدرت ها متعهد شوند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مستکبرین تصور نمی کردند که فرآیند طبیعی سازی قدرت مداری دو بلوک غرب و شرق با وقوع انقلاب اسلامی در ایران تحت تاثیر قرار گیرد.

باهنر با تاکید بر این که فرایند نفوذ در ایران، قبل از انقلاب از طریق بعضی از لیبرال هایی که اطراف امام بودند شروع شد، افزود: لیبرال ها بر این باور بودند که امام شاهنشاهی شاه را بپذیرند و در قبال آن شاه اصلاحات لازم جهت بهبود امور را انجام دهد. افرادی نظیر مهندس بازرگان و سحابی این تفکر را داشتند که کاری کنیم که دیگر جنگ و خون ریزی نداشته باشیم.

دبیر کل جامعه اسلامی مهندسین با بیان این که سالهای اول انقلاب که حضرت امام در قم اقامت داشتند برخی لیبرال ها که حتی عنادی هم با انقلاب نداشتند قائل به تشکیل حکومت اسلامی نبودند، ادامه داد: مرحوم بازرگان می گفت که انقلاب دیگر تمام شده و حتی تعبیری داشتند که امام در قم بمانند و حکومت به دست دیگران بیافتد.

این چهره اصولگرا پیرامون تبیین موضوع دفاع مقدس به ویژه برای نسل جوان، یادآور شد: در جریان دفاع مقدس اصلا این چنین نبود که ایران و چند کشور در یک طرف و عراق و کشورهای دیگر طرف دیگر جنگ باشند. صدام حسین از حمایت های گسترده همه قدرت های آن زمان علیه ایران استفاده می کرد و عملا ایران به تنهایی در برابر همه دنیا قرار داشت.

وی ادامه داد: اگر نقشه ایران از زمان حکومت افشاریه تا پهلوی و قبل از انقلاب بررسی شود خواهیم دید که در طول این مدت هر زمان که ایران با یکی از کشورها درگیر می شد گوشه ای از خاک کشورمان به تاراج می رفت با این که آن زمان حامیان قدرتمندی پشت ایران قرار داشتند. آخرین هبه ی حکومت پهلوی به انگلیسی ها جزیره بحرین بود.، ولی در پایان جنگ تحمیلی یک وجب از خاک کشور از دست نرفت و این موضوع باید برای نسل جوان به درستی تبیین شود.

باهنر ضمن اشاره به جنگ ایدوئولوژیکی اوایل انقلاب، گفت: اوایل انقلاب علاوه بر درگیری های سخت، مبارزه ایدئولوژیک هم وجود داشت به طوری که شهیدان مطهری، بهشتی، باهنر و مفتح را در راه دفاع از مرزهای ایدئولوژی از دست دادیم.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بعد از دفاع مقدس از سال ۷۰ تا ۷۲ ترجیع بند سخنان مقام معظم رهبری بحث نفوذ فرهنگی بود. به طوری که ایشان از واژه های استثنایی نظیر تهاجم فرهنگی و شبیخون فرهنگی در بیانات خود استفاده می کردند.

وی افزود: با این که من از اقدامات دولت سازندگی دفاع می کنم، باید بگویم که دولت آقای هاشمی یک اشتباه استراتژیک داشت و آن اشتباه این بود که آقای هاشمی و دولت ایشان این چنین تصور می کردند که فضای طبیعی فرهنگی دوران جنگ نیازی به حفظ و حراست ندارد. البته تحلیل من از عملکرد فرهنگی دولت سازندگی با حسن ظن همراه است.

دبیر کل جامعه اسلامی مهندسین جریان دوم خرداد را یک زلزله ۶ ریشتری خواند و ابراز کرد: البته این زلزله ما را هوشیار کرد و باعث شد از زلزله ۸ ریشتری پیشگیری کنیم.

باهنر ادامه داد: روی کار آمدن جریان ۲ خرداد باعث شد جریان اصولگرایی متوجه شود که یک انقطاع بین نسلی در بدنه جامعه رخ داده به طوری که مراجع فکری جوانان برای انتخاب عوض شده و دیگر به حرف پدران خود گوش نمی دهند. از طرف دیگر جریان اصولگرایی فهمید که باید ادبیات خود را بهتر کند و متحد شوند. پس از آن زمان اصولگرایان شورای هماهنگی نیروهای انقلاب را تشکیل دادند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در مورد سیاست دشمنان نظام و نقش تحریم ها، تصریح کرد: هر زمان تحریم ها خشن تر بوده  پیشرفت مان بیشتر بوده است، به طوری که از اوایل انقلاب در حوزه های نظامی، هسته ای و فناوری های نو کاملا تحریم بوده ایم ولی پیشرفت مان از بخش خودروسازی که ۵۰ سال سابقه دارد، بیشتر بوده است.

وی با بیان این که هدف نفوذ بی تفاوت کردن نسل امروز در دفاع از تمامیت کشور است، خاطرنشان کرد: استکبار یک منحنی سینوسی دارد که هر زمان جنگ و درگیری کارایی نداشته است از سیاست نفوذ استفاده کرده است.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اقتصاد مقاومتی به عنوان تنها راه غلبه بر نفوذ اقتصادی ادامه داد: حدود ۸ سال پیش دستور کار اجلاس اقتصادی دائوس مقاوم کردن اقتصاد کشورها در برابر اقتصادهای جهانی بود. حتی آمریکایی ها هم نگران اقتصاد مقاومتی هستند.

باهنر اظهار داشت: تلاش در نفوذ سیاسی این است که مجلسی روی کار بیاید که حساسیت آن نسبت به مسائل کم باشد.

عضو مجلس تشخیص مصلحت نطام در بخش دیگری از این جلسه در پاسخ به این سوال که چرا برخی از جریانات انقلاب بیشتر در معرض نفوذ قرار گرفتند؟، بیان کرد: در جریانات سیاسی اگر بخواهیم طیف اصولگرایی را نقطه به نقطه تعریف کنیم با طیف های متفاوت روبرو می شویم که اگر مثلا در نقطه اول بگوییم کلاه بیاور، سر می آورد ولی در سوی دیگر حتی افرادی وجود دارند که در خلوت می گویند ما اصولگرا هستیم ولی به کسی نگویید.

وی با اشاره به این که حضرت امام از سال ۴۲ رسما جنگ خود با آمریکا را شروع کرد، ادامه داد: باید پرسید که در این ۵۲ سال چه کسی برده است؛ ایران یا آمریکا؟ خطر نفوذ برای افرادی که دشمنی آمریکا را با عمق جان نپذیرفته اند، بیشتر است.

دبیر کل جامعه اسلامی مهندسین در پاسخ به سوالی مبنی بر علت پیروزی روحانی در انتخابات ریاست جمهوری پاسخ داد: ابر و باد و مه و خورشید و فلک دست به دست هم دادند تا روحانی با ۵۰ و اندی درصد رای بیاورد. رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی و حمایت اصلاح طلبان در پیروزی روحانی بی تاثیر نبود. در بحث هسته ای و مذاکرات من اعتقاد دارم که دولت خوب جلو رفته اما اگر دولت و مجلس فکر کنند که مشکلات اقتصادی با برجام حل می شود اشتباه است. ۳۰ تا ۴۰ درصد مشکلات مربوط به تحریم ها و ۶۰ درصد و بیشتر مربوط به تدبیر و شجاعت دولت است.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که آیا بسته شدن موضوع پی ام دی باج آمریکایی ها به اصلاح طلبان است؟، تصریح کرد: این تحلیل اشتباه است. به طوری که مطابق اظهارات عراقچی برخی اشتباهات مسئولین قبلی منجر به این پرونده شده بود و اینکه اگر پی ام دی بسته نمی شد برجام منتفی بود. قطعا در مسیری که آمریکایی ها قرار داشتند باید پی ام دی بسته می شد.

وی ادامه داد: من در مجلس رای مثبت به برجام دادم که از طرف برخی دوستان به علت این اقدام مورد عتاب واقع شدم.

باهنر با اشاره به این که در موضوع هسته ای ما آن چیزی که قرار بود نصیب مان شود، را به دست آوردیم خاطرنشان کرد: ما بیش از ۲۰ درصد غنی سازی نیاز نداشتیم هم برای تامین سوخت و هم برای قدرت چانه زنی. در رابطه با ادامه تحقیقات هسته ای هم برجام جای پای ایران را محکم کرده است. به طوری که بعد از ۸ سال هر چه بخواهیم می توانیم توسعه داشته باشیم.

رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری در مورد آزاد شدن پول های بلوکه شده اظهار کرد: رقم های متفاوتی از ۷۰ میلیارد دلار از طرف مقامات آمریکایی تا ارقام دیگر گفته شده است که حداقل آن ۱۵ میلیارد دلار بوده است. در بهترین حالت، رقم پول های آزاد شده می تواند نیاز ۶ ماه کشور را تامین کند که تحولی در نظام اقتصادی ایران به وجود نمی آورد.

دبیر کل جامعه اسلامی مهندسین با اشاره به این که مطابق برنامه ششم توسعه باید سالی یک میلیون شغل ایجاد شود، ابراز کرد: برای رسیدن به این حد از اشتغال باید ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری صورت پذیرد.

باهنر در بخش دیگر این جلسه پیرامون موضوع انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به حضور جدی اصلاح طلبان در این دوره، ضرورت و حس وحدت برای اصولگرایان بیشتر حس می شود.

وی افزود: اولین جلسه شورای هماهنگی اصولگرایی تشکیل شده و در استان ها بالای دو سوم اصولگرایان به وحدت رسیده اند. حدود ۷ -۸ استان دیگر باقی مانده که امید است در یکی دو هفته دیگر در این استان ها هم وحدت صورت پذیرد.

این چهره اصولگرا با بیان این که در هیچ یک از استان ها قصد دخالت در روند وحدت نداریم افزود: در تهران جریانات مختلف اصولگرایی با هم به وحدت رسیده اند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی پیرامون جریان اعتدال در کشور، عنوان کرد: جریان اعتدال در کشور هنوز تعریف حقوقی از خودش ارائه نکرده و اینکه حزب اعتدال و توسعه تصور کند که عامل پیروزی روحانی در انتخابات ریاست جمهوری بوده است، غلط می باشد.

وی ادامه داد: اصول گرای معتدل و اصلاح طلب معتدل داریم ولی اعتدال به تنهایی وجود ندارد. انتخابات آینده قطعا دوقطبی است ولی نباید حالت دیو و فرشته ایجاد شود.

وی در پایان با تاکید بر این که برآیند حرکت انقلاب در دولت های مختلف قابل قبول بوده است، گفت: در زمینه هایی نظیر دفاع مقدس، پیشرفت های علمی، مردم سالاری و توسعه رفاه و توسعه نیروی انسانی عملکرد نظام خوب بوده است. ولی در مواردی از قبیل نرخ تورم، نرخ بیکاری و رشد اقتصادی باید برای رسیدن به نقطه ایده آل بیشتر تلاش کنیم.

در ابتدای این جلسه کلیپی از بیانات مقام معظم رهبری پیرامون خطر نفوذ دشمن پخش شد.

در این جلسه با حضور شخصیت های سیاسی، اعضای جامعه اسلامی مهندسین استان اصفهان از قبیل شهردار سابق اصفهان مرتضی سقاییان نژاد و هم چنین حمیدرضا فولادگر نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی برگزار گردید، تاخیر یک ساعته سخنران جلسه به علت مه آلود بودن هوا و تاخیر در فرود هواپیما از حواشی این نشست قلمداد می شد.

شایان ذکر است این نشست ۱۶۷ امین جلسه کانون جامعه اسلامی مهندسین استان اصفهان در ۲۴ سال گذشته بوده است.

 

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

 1. اکبر گفت:

  اصولگرایان قبیله ای
  لابی گرایان
  اینها با چه رویی خود را پیرو رهبر می نامند؟
  طرح نظارت بر نمایندگان که آقا بر آن تأکید داشتند، چه شد؟
  0  0
نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز