شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۱:۵۹ - ۱۳۹۴/۰۹/۲۷

گزارش/

یورش کم‌سابقه ژوژولی‌ها به سحر قریشی/ «ژوژولیسم» چیست؟ +فیلم

ژوژولیست‌ها دست به کار شدند؛ گوشی‌ها را از نیام برکشیدند! فرصتی تازه برای آغاز حملاعتی دیگر! باز هم التهاب، باز هم جَوگیری، باز هم تلگرام؛ ژوژولی‌ها آمدند!

به گزارش ندای اصفهان، «وقتی آقای احمدی‌نژاد از یک و نیم متری من رد شدند و به همه خوش‌آمد گفتند، ناخودآگاه و یکدفعه خندیدم و با ایشان احوال‌پرسی کردم؛ گویی ایشان را ده سال است که می‌شناسم! در حالی که هیچ حسی نسبت به سیاست ندارم، در وجود ایشان یک کاریزمای عجیب دیدم و با لبخند ایشان لبخند زدم و از وجودش انرژی خوبی گرفتم!»

ژوژولیست‌ها دست به کار شدند؛ تلگرامیون گوشی‌ها را از نیام برکشیدند! فرصتی تازه برای آغاز حملاعتی دیگر! باز هم التهاب، باز هم جَوگیری، باز هم تلگرام؛ ژوژولی‌ها آمدند! صحبت‌های «سحر قریشی» بهانه‌ای جدید برایشان فراهم کرد. او به‌خاطر اظهاراتش در یک تاک‌شو، سیبل حمله‌ی ژوژولیست‌های مجازی شد. ژوژلی‌ها دشمن فرضی رزمایش تازه‌ی تلگرامی خود را در «دید در شب» دیدند! کسی که مقابل دوربین دید در شب حاضر شده بود و به سوالات چالشی رشیدپور پاسخ می‌گفت. بیشتر صحبت‌ها پیرامون زندگی شخصی و هنری قریشی پیش می‌رفت تا اینکه در انتهای برنامه، مجری تصاویری را برای میهمان به نمایش گذاشت تا نظرات سحر را درباره‌ی هر یک از تصاویر جویا شود.

سحر قریشی گفت یوکیو آمانو را  نمی‌شناسد و اصلاً اخبار نگاه نمی‌کند. جنجالی‌ترین قسمت داستان، اظهار نظر شخصی او درباره‌ی محمود احمدی نژاد بود. وی با دیدن تصویر رئیس جمهور سابق ایران خاطره‌ی رو به رو شدنش را با او تعریف کرد و به تشریح احساسات شخصی خود در آن زمان پرداخت. آخرین بخش جنجال‌برانگیز این تاک‌شو هم زمانی بود که رشیدپور تصاویر دو کارگردان مشهور سینما، تارنتینو و فرانسیس فورد کاپولا را نشان داد و قریشی گفت آنها را هم نمی‌شناسد! این تمام آتش تهیه‌ی آتش‌بار ژوژلی‌ها بود. همین حرف‌های صادقانه کافی بود تا جماعتی که دعوی جدایی هنر از سیاست دارند، آتش گرفته و آتش‌بازی کنند. این حدِ از سیاسی‌کاری نوبر است! بوقلمون صفتی از مختصات ژوژولی‌ها است!

 

ژوژولیسم چیست؟

«ژوژولیسم» حجم زیادی از ناملایمات اجتماعی است که کمبودها و عقده‌های خود را بر سر دیگران خراب می‌کند. ژوژولیسم یعنی فاشیسم روشنفکرها! ژوژولیسم یعنی فحش دادن به زمین و زمان! ژوژولیسم یعنی بی‌ملاحظه به هر عقیده‌ای توهین کردن! ژوژولیسم نه تنها خود را نمی‌بیند بلکه دوست ندارد دیگران را هم ببیند. ژوژولیسم نوعی سادیسم است که با تخریب دیگران عقده‌های درونی خود را تسکین می‌دهد. به قول شهید آوینی: فحش اگر بدهند آزادی بیان است. جواب اگر بدهی بی فرهنگی! سوال اگر بکنند آزاد اندیشند. سوال اگر بکنی تفتیش عقاید! تهمت اگر بزنند در جستجوی حقیقتند. جواب اگر بدهی دروغگویی! مسخره ات بکنند انتقاد است. جواب اگر بدهی بی‌جنبه‌ای! تهدیدت اگر کنند دفاع است. اگر از عقایدت دفاع کنی خشونت طلبی!

ژوژولیسم روزی خندوانه را سیاسی می‌کند. یک‌روز به خاطر  اشتباه فیتیله‌ای‌ها تظاهرات می‌کند و روز دیگر عوامل فیلم‌های ده‌نمکی را به‌دلایل نامعلوم آماج حمله قرار می‌دهد.

ژوژولیست‌ها الهام چرخنده را به‌خاطر اینکه در کوران بی اخلاقی‌های هنرمندان به حجاب پناه آورد، “نان به نرخ روزخور” خطاب کردند؛ درحالی که بعضی‌هاشان مثل آفتاب‌پرست رنگ عوض می‌کنند! آنها حتی به مهران خان مدیری هم رحم نمی‌کنند! همین تازگی‌ها بود که به خاطر آنکه نام یکی از پادشاهان باستانی را در فیلم روی یک حیوان گذاشتند رگِ غیرت نداشته‌شان جوش آمد. درحالی که چندی پیش همین جماعت به‌خاطر کشته شدن چند سگ ولگرد توسط مأمورین شهرداری برای امنیت و سلامت مردم، نعره‌ی «سگواپسی» زدند و تظاهرات برگزار کردند!

اگرچه دولت فرانسه سال‌ها است با سیاست مغرضانه‌  آتش‌افروزی می‌کند، اگرچه فرانسویان سال‌ها سوار بر اسب استعمار به غارت ملل جهان مشغول بودند تا جان لاک و روسو بتوانند از آزادی گفته و در بالماسکه‌ی تاریخ رقاصی کنند؛ اما یک داعش‌بازی در پاریس کافی است تا ژوژولی‌هاعزای عمومی بگیرند، لچک به صورت زده و از سیاه کردن تصویر پروفایل تا شمع روشن کردن در مقابل سفارت فرانس کوتاهی نکنند. ولی وقتی پای کشتار سیه‌چردگان پابرهنه‌ی نیجریه می‌رسد، ناپدید می‌شوند!

ژوژولیسم بی خیال عاشورا است، و در محرم بیان می‌کند این حرف‌ها برای اجانب است و ربطی به ایران و ایرانی ندارد، اما وقتی هالووین می‌شود وسط ماه عزا جشن می‌گیرد و و پایکوبی می‌کند. آنقدر بی‌خیال که مراعات هموطنان داغدارش را نکند.

ژوژولیسم به روی طبل حمایت از ایران و ایرانی می‌کوبد، اما وقت خرید مایحتاج زندگی، بی خیال صنعت و کارگران ایرانی، عاشق پوشیدن لباس‌های مارک کوچی و انداختن ساعت رمانسون است. ساعت‌ها در صف کی اف سی می‌ماند تا بتواند لقمه ای از تَتمه جذابیت غرب بخورد تا آتش کمبودهایش فروکش کند.

جامعه‌ شناسان دلیل اصلی این حملات  که اغلب در فضای مجازی سامان می‌پذیرد را خود بزرگ بینی، ضعف شخصیتی و حتی الگوگیری از دیگران می‌دانند، زمانی که افرادی منتقدان خود را کلاغ می‌دانند، و یا زمانی که مردم لبو فروش، بی سواد و بی شناسنامه خطاب شوند، فرهنگ ژوژولی گری به کمال رسیده و رهبرانش را به سادگی در سپهر سیاسی پیدا می‌کند.

منبع: دانشجو

برچسب‌ها: , , , , , , , , , , , , , , , ,

مطالب مرتبط

 1. ساسان گفت:

  کمی فکر کنید، می بینید که این جماعت به قول شما ژوژولیسم متعلق به نسلی هستند که در انقلاب یا به دنیا نیامده بودند و یا خیلی کودک بودند. پس اگر به این بلیه یعنی بحران اخلاقی و بیگانگی با تفکر، تعقل و ابتدایی ترین حقوق اجتماعی یعنی حق آزادی در کشورمان روبرو هستیم، تنها باید مقصر اصلی را در نیروهای مدیر کشور در سه دهه اخیر کشورمان و سیاست های آن ها در سرکوب تفکر و اندیشه جستجو کرد. بیخود پی مقصر نگردید و ژوژولیسم وار اقدام به متهم کردن دیگران نکنید. داستان آینه و لزوم خودشکنی به جای آینه شکستن را که می دانید، اگر نه که پس واویلا

 2. شقایق داغدار گفت:

  با سلام در متن بجای شهید آوینی خطاب شده مرحوم آوینی، بهتر است از این واژه ارزشمند وبحق این شهید وسید شهیدان اهل قلم غفلت نشود وبابش باز نشود
  باتشکر

 3. طاهری خیمنی شهر گفت:

  با سلام
  تحلیل جالبی بود
  و به اصطلاح از نوع و طرز تفکر مخالفین انقلابیون اگاه شدیم

  حالا این زوزلیسم واقعا اسم یک مکتب فکریست یا یک واژه که توسط نویسنده برای این گروه از افراد اختراع شده است؟

  فقط در حد یک نظر شخصی
  بهتر نبود یکم زبان نوشتن را پدرانه تر می کردید؟
  یکم برای مخاطبینی که طرفدار یا در خود این تفکر زوزولیسم هستند تند و به قول معروف مقابله به مثل است

  البته یک نظر است
  و با شیوه برخورد با زوزلیسم اگاهی علمی ندارم

  موفق باشید

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


مسابقه کاریزمن11: هدایت روابط دختر و پسر به ازدواج (کلیک کنید)
مسابقه کاریزمن11: هدایت روابط دختر و پسر به ازدواج (کلیک کنید)
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715