سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۲:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۹/۲۶
 خودکشی سلولی، روشی جدید برای درمان سرطان پروستات   

تحقیقات جدید روش درمانی تازه‌ای برای سرطان پروستات پیدا کرده است، در این روش سلول‌های سرطانی به نوعی به خودکشی سلولی دست می‌زنند.

به گزارش ندای اصفهان ، در این روش سلول‌های سرطانی به نوعی به از بین بردن خودشان دست می‌زنند. این روش اصطلاحا درمان از طریق خودکشی سلول‌ها نامگذاری شده است. محققان می‌گویند با استفاده از این روش شانس زنده ماندن بیماران بعد از پنج سال از آغاز درمان، نسبت به تحقیقات مشابه قبلی تا ۲۰ درصد افزایش میابد.

در حالی که سرطان پروستات دومین سرطان شایع در مردان آمریکایی است (سرطان پوست شایع ترین است)، برآورد موسسه ملی سرطان نشان می دهد بیش از ۲۳۳ هزار نفر در ایالات متحده آمریکا با سرطان پروستات تشخیص داده شده است و نزدیک به ۲۹ هزار و پانصد نفر از این بیماری در سال ۲۰۱۴ درگذشتند.
این مطالعه در بیمارستان متدیست هیوستون تگزاس آمریکا صورت گرفته است. ۶۲ بیمار در دو گروه قرار گرفتند. هر دو گروه پرتودرمانی شدند اما گروه اول در طول مدت پژوهش دوبار تحت روش ‘خودکشی ژنی’ قرار گرفت و در مورد گروه دوم که سرطان اعضایش بدخیم تر تشخیص داده شده بود، سه بار از این روش استفاده شد.در این روش، تکنیک‌های پرتودرمانی و درمان از طریق ژن های خودکشی کننده، با هم ترکیب شوند و امکان درمان موفق سرطان پروستات مقدور می شود. کارشناسان سرطان می گویند تحقیقات بیشتری در مورد این روش درمانی جدید نیاز است.
در این روش سلول های سرطان پروستات با استفاده از مهندسی ژنتیک اصلاح می شوند به طوری که بعد از بازگشت به بدن به سیستم دفاعی دستور می دهند آنها را از بین ببرد؛ در حقیقت می توان گفت آنها فرمان کشتن خود را صادر می کنند.
سیستم دفاعی بدن معمولا غدد سرطانی را به عنوان عامل تهدیدکننده هدف قرار نمی دهد چرا که این غده ها از سلول های عادی بدن تشکیل می شوند؛ بنابراین، برخلاف هنگامی که باکتری یا ویروس ها در بدن عفونت ایجاد می کنند، سیستم دفاعی برای از بین بردن سلول های سرطانی اقدام نمی کند.
در این تحقیق جدید، دانشمندان با استفاده از وارد کردن یک ویروس به سلول سرطانی، به سیستم دفاعی بدن سیگنال می دهند که زمان حمله ای بزرگ به این گروه از سلول ها (غده سرطانی) فرا رسیده است.
بعد از بررسی پنج سال، محققان دریافتند که میزان شانس زنده ماندن این بیماران به ترتیب به ۹۷ و ۹۴ درصد رسیده است. اگر چه گروه گواه یا کنترلی در این پژوهش وجود نداشته اما محققان می گویند نتایج نسبت به تحقیقات قبلی در همین زمینه بین ۵ تا ۲۰ درصد بیشتر بهبودی نشان می دهد.
نتایج نمونه برداری بیماران دو گروه بعد از دو سال از انجام این تحقیق هم برای ۸۳ درصد از اعضای گروه اول و ۷۹ درصد از اعضای گروه دوم منفی بوده است.
دکتر برایان باتلر از اعضای این تیم تحقیقاتی می گوید، استفاده از روش درمانی خودکشی ژنی می تواند دریچه ای جدید به سوی درمان سرطان پروستات باز کند.
انتهای پیام/
منبع: Medical News

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز