جمعه ۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۱:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۹/۲۶
سقای بی ریا در نشست خبری هفته علمی تمدن نوین اسلامی:
 تمدن نوین اسلامی وعده‌ای برای ظهور مهدویت   

نشست هفته علمی تمدن نوین اسلامی صبح روز ۲۵ آذرماه با حضور حجت الاسلام والمسلمین محمدناصر سقای بی ریا رئیس شورای علمی تمدن نوین اسلامی، فرزاد جهان بین، مدیر هفته علمی تمدن نوین اسلامی در مرکز پژوهشهای علمی برگزار شد.

به گزارش ندای اصفهان، حجت الاسلام والمسلمین محمدناصر سقای بی ریا رئیس شورای علمی تمدن اسلامی در نشست خبری هفته علمی تمدن نوین اسلامی، با اشاره به آیاتی از قرآن کریم گفت: در قرآن کریم، آیاتی برای مسئله تمدن نوین اسلامی اشاره شده است که با توجه به عنوان تمدن نوین اسلامی که کلیدواژه ای مهم توسط امام خامنه ای مطرح شده است، ایشان در این زمینه چند مرحله را مطرح کردند که تمدن نوین اسلامی آخرین حلقه از این حلقه هاست که به دنبال انقلاب اسلامی هدفگذاری شده است. مقام معظم رهبری در زمینه دولت و امت اسلامی برای تشکیل تمدن نوین اسلامی فرموده اند که ما باید در افقهای آینده این عرصه را به دست جوانان و نیروهای انقلاب بسپاریم.

 

وی در ادامه سخنانش افزود: مسئله تمدن نوین اسلامی با ظهور حضرت ولی عصر(عج) مرتبط است. روایت داریم که اشاره به انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) شده است که می گویند مردی از اهل قم قیام می کند. کلید واژه مقام معظم رهبری هم درباره تمدن نوین اسلامی تعبیری از تمهید برای حکومت ولی عصر (عج) است. آیاتی که در بحث اولم داشتم در خصوص سوره فتح داشتم، او کسی است که رسولش را فرستاد تا با هدایت دین حق را بر همه دنیا غالب کند. این وعده الهی است که اسلام روزی بر همه دین ها غالب خواهد شد.

 

وی تصریح کرد: روایت از امام صادق(ع) داریم که تمام این وعده ها هنوز محقق نشده است و به دست ولی عصر (عج) محقق می شود و حضرت محمد(ص) رسول خداست و کسانی که با او همراهند دارای این ویژگی هستند که در برابر کفار محکم اند، با یکدیگر با ملایمت رفتار می کنند و اهل رکوع و سجده هستند، رضوان خدا را پیگیری می کنند و در چهره هایشان سیما و نوری وجود دارد که البته این مثال در تورات آمده است. البته در انجیل هم مثالی آورده شده است که دانه ای کاشته می شود، جوانه می زند، ساقه تشکیل می شود، این ساقه می ماند و ستبر می شود و این دانه به نهال تبدیل می شود و بالاخره به درخت تنومند می ماند و باعث می شود کسانی که این درخت تنومند را کاشتند، خوشحال شوند و کفار ناراحت.

 

حجت الاسلام سقای بی ریا با اشاره به اینکه اسلام با سه نفر شروع شد، ابراز کرد: علت اصلی اینکه باید تمدن نوین اسلامی را به وجود آوریم برای گسترش اسلام است تا این نهال به درخت ستبر پرسایه تبدیل شود البته هنوز کامل نیست و باید کاملتر شود. درست است که کتابهای گوناگون در زمینه اسلام، احکام و اصول گوناگون، فقه و صدها هزار روایت در زمینه تمدن اسلامی وجود دارد اما هنوز کافی نیست.

 

سقای بی ریا تصریح کرد: مسئله نوین در تمدن اسلامی از این جهت مهم است که وقتی امام عصر(عج) اسلام را در دنیا پیاده می کنند می گویند که دین جدیدی آمده است، این دین از آن جهت جدید است که بخشی از موضوعات و مسائل دین مغفول واقع شده از این رو حضرت ولی عصر(عج) بخشی از دین را می آورند و دین به کلی تغییر پیدا می کند و دین جدیدی ایجاد می شود و ما اگر اسلام را درست بشناسیم و آن را پیاده کنیم می توانیم بخش های جدید را به آن اضافه کنیم که در زمان معاصر سوال های جدید و راه حل پدید آید که بتوانیم از اسلام سوال بپرسیم و به قول شهید صدر باید منابع را از قرآن استنتاق کنیم و از طریق اجتهاد به مسائل پاسخ دهیم و ما باید در زمینه تمدن اسلامی مسائلی که جای آن ها خالی است پر کنیم تا به تمدن نوین اسلامی برسیم.

 

رئیس شورای علمی تمدن اسلامی در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد: اسلام از ما می خواهد دین را به عنوان سیستم جامع زندگی در همه ابعاد پیاده کنیم و آن را در تمام دنیا گسترش دهیم. ما باید دین را بخشی از زندگی خود قرار دهیم؛ بعضی ها می گویند که دین حداقلی داریم اما به گفته حضرت آقا دین حداقلی وجود ندارد و ما باید دین را در تمام ابعاد زندگی قرار دهیم.

 

وی با اشاره به مفهوم تمدن نوین اسلامی گفت: عده ای می گویند ما چگونه می توانیم تمدن اسلامی را به وجود آوریم زیرا به وجود آوردن تمدن کار خداست. اما باید عرض کرد که آدم ها به نوبه خود دارای اثر هستند و خدای متعال این اثر و تاثیرگذاری را در انسان ها قرار داده است تا بتوانیم اسلام را پیاده کنیم. درست است که ما اسلام را در کشور خودمان پیاده کرده ایم اما باید بتوانیم انسان های دیگر در کشورهای مختلف را هم به سمت اسلام هدایت کنیم. اسلام تبلیغ دارد، به نوعی اسلام رحمه للعالمین است. باید در همه ابعاد اسلام را در مدت زمان طولانی گسترش دهیم. تمدن به این معنا نیست که بگوییم در طی ۱۰ سال فرایند آن انجام شود، باید چند قرن نآنآنآبه آن بپردازیم تا در زندگی تحولی ایجاد شود و تمدن اسلامی به وجود آید.

 

وی ادامه داد: معانی رودخانه، دریاچه، اقیانوس همه آب است ولی هرکدام اسامی مختلف و ویژگی های گوناگون دارد گرچه ماهیت آن یکی است. ما تمدن نوین اسلامی را هم می توانیم به اقیانوس تشبیه کنیم. تمدن نوین اسلامی گستردگی و وسعتی همانند اقیانوس دارد. انقلاب اسلامی، دولت اسلامی و امت اسلامی که ما در مرحله امت اسلامی قرار داریم که این گستردگی مطرح می شود. ما باید در مصاف با تمدن های دیگر قرار بگیریم، اگر دیگر تمدن ها با تمدن اسلامی ما منافات دارد و ضد اسلام است باید آن را نفی کنیم تا تمدن اسلامی پا بگیرد.

 

حجت الاسلام بی ریا گفت: چیستی و ماهیت تمدن نوین اسلامی یکی از ابعاد کار است. تمدین نوین اسلامی نیازمند مبانی و یک سری علوم است که باید مبنا و پایه قرار بگیرد. ما کمیسیونی تحت مبانی نظری تمدن تشکیل دادیم که سیر تکوین تمدن اسلامی مرحله دیگر است. تمدن در بازه زمانی طولانی مسیری دارد که باید طی شود که در خود آن مرحله سیر طولانی تعریف شده است.

 

وی با توجه به اینکه ظرفیت برای تمدن اسلامی وجود دارد یا خیر، اظهار کرد: این ظرفیت ها در اسلام در کشور ایران و جامعه انقلابی و کشورهای اسلامی وجود دارد، پس باید ظرفیت ها را بررسی کنیم و کمیسیون ظرفیت های موجود برای تمدن نوین اسلامی را مورد تحقیق و بررسی قرار دهد. البته مطالعاتی برای تمدن نوین اسلامی نیاز است که ما کمیسیون آینده پژوهی که رشته و مطالعات جدید است، آینده پژوهی می کند. ما باید امکان سنجی کنیم تا آینده پژوهی ایجاد شود.

 

سقای بی ریا در پایان سخنانش گفت: ما در زمینه تمدن نوین اسلامی شش کمیسیون تشکیل داده ایم تا ابعاد مختلف تمدن نوین اسلامی را تحلیل و بررسی کنیم که نهادهایی همانند دانشگاه عالی دفاع ملی، موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)،پژوهشگاه علوم و معارف اسلامی و بنیاد پژوهشی دانشگاه در اختیار جامعه علمی کشور قرار گیرد.

 

منبع:  تسنیم

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز