پنج شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۰۷:۵۸ - ۱۳۹۴/۰۹/۲۶
روزنامه آمریکایی بررسی کرد؛
 عصبانیت شدید کنگره آمریکا از بسته شدن پرونده پی‌ام‌دی/ «سخت‌ترین سیاست‌ها را علیه ایران بکار می‌بریم»   

«باید ایران را با برگرداندن هرچه بیشتر ساختار تحریم‌ها از اقتصاد جهانی جدا کنیم. همچنین باید کمپین سیاسی برای دلزده کردن مردم از نظام جمهوری اسلامی و اختلاف اندازی با دولت حاکم برپا شود.»

به گزارش ندای اصفهان، انتشار خبر بسته شدن پرونده پی‌ام‌دی ایران توسط شورای حکام به مذاق قانونگذاران آمریکایی خوش نیامده و اعضای کنگره با صدور بیانیه‌هایی با لحن تند خواستار بکار رفتن سخت‌ترین سیاست‌ها علیه جمهوری اسلامی و تمدید تحریم‌ها برای مقابله با تصمیم آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شدند.

 

به نوشته روزنامه واشنگتن پست (washington post) سناتور رابرت منندز (عضو ارشد سابق کمیته روابط خارجی سنا) در بیانیه‌ای ضمن قبول نکردن گزارش نهایی آژانس و بسته شدن پی‌ام‌دی؛ مدعی شد: «این گزارش نوعی لاپوشانی بود و هیچ بینش بیشتری درباره فعالیت‌های گذشته ایران یا تمایلات آینده این کشور به ما نمی‌دهد. آمریکا نباید قبول می‌کرد درب تحقیقات بسوی ابعاد نظامی برنامه هسته‌ای ایران بسته شود.»

 

این سناتور ارشد منتقد توافق هسته‌ای با بیان اینکه این مسئله (بسته شدن پی‌ام‌دی) سابقه بدی را برای آژانس جهت بازرسی از دیگر کشورها بجای خواهد گذاشت؛ تاکید کرد: «همچنین اطلاعات کاملی در رابطه با برنامه هسته‌ای ایران با رویکرد تسلیحاتی را ارایه نمی‌کند. این مسئله چراغ سبزی به ایران است تا حدود برجام و آستانه تحمل جامعه جهانی را بیازماید. زمان آن است که با تمدید برنامه تحریم‌های ایران ورای سال ۲۰۱۶، پیغام محکمی را به ایران بدهیم.»

 

واشنگتن پست با بیان اینکه سناتور مارک کرک اعلام کرد که متن “لایحه دوحزبی برای فریبکاری‌های آتی ایران در دست آماده‌سازی است”؛ اما خواستار تشدید تحریم‌های ایران و حتی افزودن تحریم‌های جدید در مسایل غیر هسته‌ای علیه ایران شد. این روزنامه به نقل از نشریه وال استریت ژورنال می‌نویسد: «حتی سناتورهای دموکرات که طرفدار توافق بودند نیز اکنون معتقدند که ایران پی‌درپی در حال انجام اقدامات تحریک‌آمیز و استهزاء قوانین بین‌الملل و محدودیت‌هاست. آنها می‌گویند اگر سازمان ملل اقدامی انجام ندهد؛ آنوقت آمریکا باید یکجانبه وارد عمل شود.»

 

این روزنامه آمریکایی در ادامه با اشاره به بیانیه‌ جمعی دیگراز چهره‌های برجسته سیاست آمریکا (الیوت کوهن، رِی تاکِی و اریک ادلمن) و البته مخالف توافق هسته‌ای با ایران می‌نویسد: «آنها معتقدند که هرگونه سیاست موثری علیه ایران با برجام تضاد دارد پس باید تجدید نظر کرده و توافق را تغییر دهیم. این مسئله به فشار جدید بر ایران در مسایلی چون دخالت‌های منطقه‌ای، حمایت از تروریسم و نقض حقوق بشر نیاز دارد.»

 

واشنگتن پست که درحال پیچیدن نسخه‌ای برای درمان شکست سیاست‌های ضد ایرانی غرب علیه ایران بود؛ افزود: «باید ایران را با برگرداندن هرچه بیشتر ساختار تحریم‌ها از اقتصاد جهانی جدا کنیم. همچنین باید کمپین سیاسی برای دلزده کردن مردم از نظام جمهوری اسلامی و اختلاف اندازی با دولت حاکم برپا شود. البته منتقدان معتقدند باید سپاه پاسداران را به عنوان یک گروه تروریستی اعلام کرده و مقامات بیشتری از این گروه را تحریم کنیم.»

 

در نامه ارسال شده از سوی مخالفان توافق هسته‌ای، علاوه بر پیشنهاد تشکیل ائتلافی ضد ایرانی برای عقب راندن جمهوری اسلامی از قدرت منطقه‌ای؛ آمده است: «باید بشار اسد که یک متحد اصلی ایران است را از قدرت کنار زده و نفوذ ایران در هرجای دیگر را کاهش دهیم. که شامل برگرداندن ترکیه به جنگ علیه اسد، ایجاد منطقه پرواز ممنوع، تضعیف تاثیر ایران در عراق، بازسازی اتحاد با متحدان سنّی و حمایت از نیروی عربی بزرگتر می‌شود.»

 

واشنگتن پست در پایان با اذعان به اینکه اجرای تمام این سیاست‌ها زمان‌بر خواهد بود اما مدعی شد که بعد از آن آمریکا می‌تواند خواسته‌هایش را به ایران از جمله در مسئله هسته‌ای تحمیل کند و اضافه کرد: «همچنین باید ایران را مجبور به عقب نشینی منطقه‌ای کرد نه اینکه با ایجاد خلاء قدرت، آن را به پیشروی تشویق کنیم.»

 

 

 

منبع: جام

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز