چهارشنبه ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۵:۴۴ - ۱۳۹۴/۰۹/۲۴
 اراضی زراعی و باغی شناسنامه‌دار می‌شوند   

نمایندگان موافق با طرح اصلاح قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغی یادآور شدند که طرح مذکور از تخریب زمین‌های کشاورزی جلوگیری کرده و همچنین به موجب این طرح اراضی زراعی و باغی شناسنامه‌دار خواهند شد.

به گزارش ندای اصفهان ، محمدحسین قربانی در نشست علنی امروز (سه‌شنبه  ۲۴ آذرماه) مجلس شورای اسلامی، در موافقت با طرح اصلاح قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها بر اساس اصل ۸۵ قانون اساسی گفت: امروز به علت نداشتن استراتژی جامع و نبود تشکیلات دستگاه‌های خاص نتوانسته‌ایم اراضی کشاورزی را حفظ کنیم و با توجه به اینکه جمعیت کشور پس از انقلاب از ۲۵ میلیون نفر به حدود ۸۰ میلیون نفر رسیده است، اما در طول این مدت ۲۰۰ هزار اراضی کشاورزی مستعد در اطراف ۶ کلانشهر تغییر کاربری پیدا کرده‌اند و در مجموع یک میلیون از اراضی کشاورزی در کل کشور تغییر کاربری داده شده است.

 اصلاح قانون حفظ کاربری اراضی زراعی از کوه‌خواری و زمین‌خواری جلوگیری می‌کند
نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: به جهت خلأهای موجود نه تنها نتوانستیم اراضی کشاورزی را حفظ کنیم، بلکه در برخی مناطق موجب تشدید و تخریب اراضی کشاورزی نیز شده‌ایم، با این حال باید به دنبال تحقق امنیت غذایی و حفظ و صیانت از عرصه‌های کشاورزی باشیم.
وی افزود: این طرح ساخت و سازهای غیرمجاز در اراضی کشاورزی را که پیش از این صورت گرفته تعیین تکلیف و با توجه به آمایش سرزمینی از دخالت نابجای برخی دستگاه‌های دولتی جلوگیری می‌کند و البته برای نظارت بر دستگاه‌های دولتی راهکارهایی ارائه می‌دهد.
قربانی با تاکید بر اینکه وزارت جهاد کشاورزی مکلف است این قانون را به اطلاع عموم مردم برساند، گفت: یکی از مهمترین اقدامات در طرح مذکور این است که اراضی زراعی و باغی شناسنامه‌دار خواهند شد. همچنین این طرح از کوه‌خواری و زمین‌خواری جلوگیری و موجب توسعه پایدار کشاورزی، توجه به توسعه روستاها براساس طرح هادی روستایی می‌شود.

 اصلاح قانون حفظ کاربری اراضی زراعی موجب قانونمند کردن زمین‌های زراعی و باغی می‌شود
در ادامه ابراهیم نکو نیز در موافقت با طرح اصلاح قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغی گفت: این طرح مربوط به یکپارچه‌سازی نیست بلکه موجب قانونمند کردن و نظام‌مند کردن اراضی زراعی و باغی و جلوگیری از ساخت‌وساز در این اراضی می‌شود.
نماینده مردم رباط‌کریم و بهارستان در مجلس شورای اسلامی افزود: امروزه به دلیل نقص قانون، تخلفات افزایش یافته تا جایی که بالغ بر یک میلیون هکتار از اراضی زراعی و باغی تخریب شده است. تخریبی که موجب هجوم مردم به کلانشهرها و استقرار آنها در حاشیه کلانشهرها شده است.
وی یادآور شد: اگر قانون اصلاح نشود، اربابان ثروت و قدرت غالب شده و زمین‌های کشاورزی را برای مقاصد شوم تخریب خواهند کرد.
این نماینده مردم در مجلس نهم تاکید کرد: این طرح ابهامات موجود در تغییرات کاربری را رفع خواهد کرد.
گفتنی است طرح اصلاح قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغی طبق اصل ۸۵ مورد موافقت نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار گرفت.

انتهای پیام/
منبع : خانه ملت

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز