سه شنبه ۰۱ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۴:۱۳ - ۱۳۹۴/۰۹/۲۴
گفتگو با سجاد قاسمی پژوهشگر نمونه
 جام زهری برای نخبگان /خدمت سربازی و علل کاهش رشد علمی کشور   

اجازه دهید برای یک بار هم که شده بجای برپا کردن همایش های پر زرق برق و دهان پر کن، پای درد و دل پژوهشگران شهرمان بنشینیم و از مشکلاتشان بشنویم. چه فرصت هایی را تا به حال بخاطر کمبود منابع از دست داده اند؟

ندای اصفهان- امیرحسین هراتیان:

باز هم روز پژوهش فرا رسید. امسال هم مثل سالهای قبل، اما آیا وضعیت پژوهشگران کشور ما در این مدت تفاوتی داشته است؟ آیا روند مهاجرت نخبگان یا به اصطلاح فرار مغزها کندتر شده؟ نوع نگاه ما نسبت به این موضوع چقدر تغییر کرده است؟ اجازه دهید برای یک بار هم که شده بجای برپا کردن همایش های پر زرق برق و دهان پر کن، پای درد و دل پژوهشگران شهرمان بنشینیم و از مشکلاتشان بشنویم. چه فرصت هایی را تا به حال بخاطر کمبود منابع از دست داده اند؟ چه بی مهری هایی از مسئولین دیده اند؟ بعید است که این قبیل سوالات به تقدس امر عزیز و واجب خدمت سربازی خدشه ای وارد کند اما نخبه و پژوهشگر ما بعد از اتمام زمان سربازی چقدر مایل خواهد بود تا در کشورش بماند و به مردم آن خدمت کند و اگر قرار است کشورش را ترک کند با چه خاطره ای این کار را خواهد کرد؟ ای کاش میشد به مسئولین و تصمیم گیرندگان این حوزه این مطلب را فهماند که روش هایشان غلط است و چقدر در ایجاد حس دلزدگی در نخبگان این مرز و بوم نقش دارند. سربازی

به سراغ سجاد قاسمی رفتیم؛ کسی که روزی در دانشگاه تهران مشغول علم آموزی بود و اکنون درحال سپری کردن دوران خدمت سربازی خود است.

ندای اصفهان: سلام برای آشنایی خوانندگان با شما، لطفا یک بیوگرافی کوتاه از خودتان بفرمایید.

سجاد قاسمی: من سجاد قاسمی هستم، متولد سال ۱۳۶۸ در استان اصفهان. لیسانس خود را در رشته برنامه ریزی شهری از دانشگاه خوارزمی تهران و در سال ۱۳۹۰ گرفتم بعد از آن فوق لیسانسم را هم در رشته برنامه ریزی شهری از دانشگاه تهران در سال ۹۲ گرفتم. سه مقاله خارجی نوشته ام، پنج مقاله بین المللی دارم و همینطور پنج مقاله علمی پژوهشی که در ژورنال های ایران درج شده است.

ندای اصفهان: الان مشغول چه کاری هستید؟

– مشغول انجام کارهای پژوهشی هستم و جدیدا هم با بنیاد مسکن استان اصفهان در حال انجام کارهای پژوهشی که مربوط به روستاهای اصفهان است هستم.

ندای اصفهان: آیا در استخدام ارگان یا نهادی هستید؟ شغل ثابتی دارید؟

– خیر.

ندای اصفهان: می شود بپرسم چرا؟

– اولا خب به خاطر خدمت سربازی و ثانیا اینکه در ایران به کسی که کارهای پژوهشی انجام میدهد کمتر اهمیت داده می شود.

ندای اصفهان: آیا مسئولیتی که در خدمت سربازی دارید مربوط به رشته و تخصص خودتان هست؟

– نه هیچ ربطی به رشته من ندارد.

ندای اصفهان: فکر می کنید که علت این مساله چست؟

– به نظر من این در اصل به بی برنامه بودن مسئولین برمی گردد. درحالی که اگر برنامه مدونی وجود داشت در کشور، به صورتی که هرکسی که در رشته خودش درس می خواند و بعد در خدمت هم او را در همان رشته به کار می گرفتند، هم برای آن ارگان می توانست فایده ای داشته باشد و هم آن شخص می توانست در همان رشته ای که در دانشگاه به صورت تئوری خوانده است تجربه کسب کند و بعد از دوسال که از پادگان بیرون می آمد می توانست خیلی موفق باشد.

ندای اصفهان: به عنوان یک محقق و پژوهشگر از درآمد و وضعیت مالی خودتان را ضی هستید؟

– نه اصلا راضی نیستم.

ندای اصفهان: اصلا درحال حاضر درآمدی دارید؟

– خیر.

ندای اصفهان: تا حالا شده به مهاجرت فکر کنی؟

– من راجع به این مساله نه تنها در خدمت سربازی بلکه دو سه سال قبل از این هم فکر می کردم.

ندای اصفهان: می شود بپرسم چرا؟

– قبل از این هم اشاره کردم که در ایران کسی به کارهای پژوهشی اهمیتی نمی دهد. اگر پژوهشی هم انجام می شود این پژوهش هیچ وقت جنبه عملی به خود نمی گیرد. الان متاسفانه روندی که می بینیم در کشور پیش می رود این است که کسی پژوهشی انجام می دهد ولی سرسری و بدون پشتوانه و این باعث شده است اگر کسی واقعا پژوهشی را به صورت علمی (و قوی) انجام داد و واقعا برای آن زحمت کشید و ماهها حتی من دوستانی داشته ام که سالها برای یک پروژه وقت گذاشته اند، اما وقتی که به مرحله عمل رسید طوری برخورد می کنند که انگار یک مساله خیلی پیش پا افتاده است. هیچ کس به این پژوهش هیچ اهمیتی نمی دهد و برایش ارزشی قائل نمی شود ولی خودتان بهتر می دانید که در بسیاری از کشورهای خارجی وقتی پژوهشی انجام می شود حتما باید به یک امر عملی منجر شود و گره گشای یک مساله ای باشد ولی در ایران اگر پژوهشی گره گشای یک مساله ای هم باشد بازهم کسی به آن بها نمی دهند و در کتابخانه های کشور بایگانی می شود و سالها خاک می خورد.

ندای اصفهان: به نظر شما مسئولین باید چه کاری انجام دهند تا بتوانند در این ضمینه کمک کنند؟

– باید بیشتر اهمیت بدهند. به نظر من مسئولین باید به نحوی طرح های تحقیقاتی دانشگاهی را ساماندهی کنند. به خصوص پایان نامه های ارشد و دکتری را جهت دار کنند و کسی که می خواهد موضوعی را برای پژوهش انتخاب کند این موضوع باید بر اساس سند راهبردی نظام تحقیقاتی و پژوهشی کشور باشد، و یا طرح هایی که قابلیت عملیاتی شدن را دارند را تشویق کنند و یا به آنها بوجه بدهند.

ندای اصفهان: فکر می کنید مردم ما چه وظیفه ای به عهده دارند و چطور می توانند کمک کنند؟

– وقتی که یک پژوهشگر می خواهد تحقیقاتی را انجام دهد به سطح جامعه می رود تا کار خودش را انجام دهد. اولا لازم است که مردم او را درک کنند و پاسخ سوالات او را به دقت بدهند و سرسری از کنار او عبور نکنند. کسی کار تحقیقاتی انجام می دهد قصد دارد مشکلی از مشکلات را جامعه حل کند و مردم باید به او کمک کنند تا با یک روش علمی مدون و در یک چهارچوب صحیح تحقیقاتی بتواند گوشه ای از مشکلات مردم را حل کند.

ندای اصفهان: شما برای گسترش امر پژوهش چه پیشنهادی دارید؟

– اول تخصصی کردن امور یعنی هرکس در رشته مربوط به خودش فعالیت کند. دوم اینکه پژوهش های ما باید تقاضامحور و نیازمحور باشند. یعنی اینکه ما بررسی کنیم که چه مشکلاتی داریم و با توجه به نیازی که داریم، شروع به تحقیق کردن بکنیم. اطلاع رسانی و شفاف سازی برنامه های مربوط به این حوزه و در آخر اینکه تمام پژوهش های مورد نیاز را به دانشگاه های برتر اختصاص ندهیم و از دانشگاه های شهرستان ها و دانشگاه های آزاد و پیام نور هم کمک بگیریم، با این کار دانشجویان این دانشگاه ها هم برای مطالعه بیشتر تشویق می شوند.

ندای اصفهان: آرزوی شما به عنوان یک محقق چیست؟

– آرزوی من این است که مسئولین یک بودجه خاصی را برای امور پژوهشی در اختیار کسانی که کار علمی قوی انجام می دهند قرار دهند و مراکزی را داشته باشیم که پژوهشگران موفق را تشویق کنند و یا حداقل اینکه شغل آینده آنها را تضمین کنند تا کسی که در رشته ای فوق لیسانس و یا دکتری گرفته است و دولت اینقدر برای رساندن این شخص به اینجا هزینه کرده است به سمت کشورهای خارجی کشیده نشود.

pajoohesh2

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

 1. ناشناس گفت:

  اگر واقعا نمونه اند چرا هیج جا مطلبی راجع به ایشون نیست؟صرف همین چندتا مقاله نمونه محسوب می شوند؟اگر کار قابل عرضی دارند در بیوگرافی اضافه کنید اگر نه الکی به هر کس میرسه برچسب نخبه نزنید.
  صدتا از این بهتر و قوی تر دور ما ریختن.این روزا هر کس میرسه نخبه است و امکانات نداره و میخواد مهاجرت کنه!چرا سیاه نمایی می کنید؟
  0  0
 2. نخبه گفت:

  واقعیت اینه که نیروی توانا زیاد داریم ولی توانایی انها دارد هرز می رود و هدر می شود. چرا؟ چون کسی نیست که از توانایی انها استفاده کند.
  با این وضع ، افراد توانا سرخورده می شوند و کشور به خارجی ها وابسته تر
  0  0
نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز